Az MSZP nem kér Gyurcsány hatalommegosztásából

Legkorábban szeptemberben, legkésőbb decemberben lehet új elnöksége az MSZP-nek. Új pártelnöke viszont már június első hétvégéjén. Az biztosnak látszik, hogy – Gyurcsány Ferenc javaslata ellenére – a pártelnöki és frakcióvezetői posztot nem választják szét.

Június 5-én vagy 6-án lehet az MSZP értékelő, elnökválasztó kongresszusa, attól függően, hogy mely napra tudnak szabad termet találni – értesült megbízható forrásból a Népszabadság. Lapunk úgy tudja, hogy az MSZP elnöksége és megyei elnökei ma délelőtt tanácskoznak a készülő forgatókönyvekről és technikai részletekről. Forrásaink szerint a mai napon „pártkonzultációt” indítanak. Ennek keretében a helyi szervezetek megvitatják a politikai menetrendet és a stratégiát. Az elmúlt időszak kiértékelését és az erről szóló összegzéseket a megyei elnökségek még május első felében beküldik a pártközpontba. Ennek nyomán május második felében (várhatóan 22-én, szombaton) ülésezik majd az országos választmány, amely az összegzések alapján javasol forgatókönyveket a kongresszusnak. A pártvezetés azzal számol, hogy a választmány nem egy, hanem több javaslatot ajánl majd, így a végső döntés mindenképpen a kongresszusé lesz. A június eleji tanácskozáson bizonyosan értékelő vitát tartanak majd, elfogadnak egy közös állásfoglalást az ellenzéki szerepkör politikai stratégiájáról, és döntést hoznak a tisztújítás menetrendjéről. Ez utóbbi konkrét tartalma még meglehetősen nyitott, két lehetséges megoldással. A közös pont az, hogy döntsön a kongresszus bármelyik forgatókönyv mellett, Lendvai Ildikó lemondásával az új pártelnököt mindenképpen meg kell választani. Az egyik menetrend szerint a júniu si kongresszus – az elnökválasztás mellett – elrendeli az alulról felmenő teljes tisztújítást. Ebben az esetben júniusban megválasztják az új helyi vezetőket, szeptember elején pedig az új elnökséget is. A másik forgatókönyv szerint csak később módosítanák az alapszabályt s dolgoznák ki az új működési modellt, a teljes tisztújítást pedig kitolnák az önkormányzati választás utáni időszakra.

Több forrásunk ismegerősítette, hogy Gyurcsány Ferenc volt pártelnök e mostani tisztújításokon még várhatóan nem indul el a pártelnöki posztért. A volt kormányfő vasárnap nem jelent meg az MSZP székházában, s így nem állt ki a választási vereséget elismerő és lemondását bejelentő pártelnök mögé sem a pódiumra. Gyurcsány tegnap az MTI-nek arról beszélt: az elnökség lemondása megnyitja az utat az átfogó értékelés előtt. Úgy véli: célszerűbb lenne, ha más-más személy töltené be a pártelnöki, a frakcióvezetői és a parlamenti alelnöki posztot. Bejelentette, a kongresszus előtt átfogó értékelést tesz közzé az elmúlt évekről, s javaslatokat fogalmaz meg a következő hónapokra és évekre. Erről a párt helyi szervezeteinek vezetőivel és tagjaival is konzultál. „A jövő nem a pártemberek, hanem a balliberális oldal egészének a kezében van” – vélte a volt miniszterelnök, aki olyan balközép néppártot vizionál, amely nyitott a szabadelvű nemzeti liberalizmus felé is. Úgy vélte, a történelmi vereséghez hozzátartozik, hogy kormányzása első évének „fájdalmas költségvetési kiigazítása” egymillió szavazót tántorított el a baloldaltól, de szerinte újabb félmillió szavazót veszítettek azután is, hogy lemondott. Közölte: bűnbakkeresés és szakítás helyett az egységet kell szorgalmazni. Nos, ami a pártelnöki és frakcióvezetői posztok – Gyurcsány által javasolt – szétválasztását illeti: ennek lehetősége több fórumon is szóba került már. A következő időszakban csökkenteni kell a költségeket a pártapparátusban, így a frakció mögött dolgozók létszámában, valamint az országos központban dolgozók esetében is. A pártvezetés ezt úgy hidalja át, hogy „összetolja” a frakció és a pártközpont szakértői és egyéb kiszolgáló háttérszemélyzetét. Emiatt szinte bizonyos, hogy nem lehet szétválasztani a pártelnöki és a frakcióvezetői posztot. A napokban több forrás azt állította: Lendvai lemondása után Mesterházy Attila lehet a pártelnök, a frakcióvezetői posztot viszont Molnár Csaba leköszönő kancelláriaminiszter kaphatja. Emögött többen egyfajta háttérkiegyezést láttak megvalósulni, miután Molnárt sokan Gyurcsány támogatói és támogatottjai közé sorolják. Úgy tudjuk, szinte bizonyos, hogy a leendő pártelnök és frakcióvezető ugyanaz a személy lesz, legalábbis az első időszakban. Tény, hogy Molnár neve frakcióvezetőhelyettesként felmerült, de Mesterházy egyértelműsítette: a frakcióvezetői posztot mindenképpen meg akarja tartani.

Vasárnap este, a második forduló eredményének ismeretében
Vasárnap este, a második forduló eredményének ismeretében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.