Házfelújítás adósságtörlesztéssel

Egyedülálló szociális építőtábort szervezett Nagykanizsán a Corvinus egyetem egyik kollégiuma és a Habitat for Humanity. Önkéntesek önkormányzati bérlakásokat korszerűsítenek pályázati pénzből úgy, hogy a munkálatok során foglalkoztatják a lakókat, akik ledolgozhatják lakbértartozásukat.

Napok óta megélénkült az élet Nagykanizsa ligetvárosi részében, ahol – gyárak, üzemek, telepek gyűrűjében – földszintes sorházakban, lepusztult barakképületekben összesen 180 szociális bérlakása van a helyi önkormányzatnak. A mind inkább elszegényedő családoknak otthont adó, telepszerű városrészben három háztömbnél halomban áll az építőanyag, a falak mellett állványok magasodnak, azokon pedig kanadai, amerikai és magyar egyetemisták dolgoznak – együtt a helyiekkel, főként romákkal.

– Évek óta hiába könyörgünk az önkormányzatnak, hogy költsön már egy keveset az épületekre. Az csak a kisebbik baj, hogy kívülről siralmasan fest a házak jó része, nagyobb gond, hogy a falak vékonyak, az ablakok húznak, így a gázszámla az egekbe szökik telente – mondja az egyik felújítás alatt álló épületben lakó Pribek János. – Nemrégiben viszont bejelentették, hogy egy pesti társaság meg valami jótékonysági szervezet ingyen szigeteli a falakat, a födémet, s kijavítja az ócska ablakokat. Egy hete meghozták az építőanyagot, majd megjelentek itt vagy félszázan, köztük kanadai és amerikai fiatalok, akik fúrót, kalapácsot nyomtak a kezembe. Mire észbe kaptam, már félig fel is újítottuk a házunkat.

A különös nagykanizsai építkezést a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Társadalomelméleti Kollégium (TEK) és a világszerte ismert jótékonysági szervezet, a Habitat for Humanity szervezte.

– Régóta foglalkozunk már azzal, hogy miként lehetne a leghatékonyabban segíteni a lepusztult bérlakásban élő, adósságspirálba kerülő, elszegényedő családokon. Kidolgoztunk erre egy programot, és amikor hírét vettük, hogy a kanizsai Ligetvárosban jó néhány család él egyre rosszabb körülmények között, úgy döntöttünk, megpróbálunk segíteni nekik – foglalja össze az előzményeket Kovács Vera, a TEK egyik tagja, a mintaprojekt főszervezője.

Szociális építőtábort hirdettek, amelynek során önkéntesek korszerűsítik a lakásokat: elsősorban a falak hőszigetelésen javítanak, így – amellett, hogy az épületek megszépülnek – jelentősen csökken az érintett családok rezsiköltsége, ami hosszú távon segíti boldogulásukat. A program kulcsfontosságú eleme az is, hogy a munkálatokba bevonnak olyan lakókat is, akik elmaradtak a bérleti díjjal: ők ledolgozhatják adósságukat, vagy legalábbis egy részét. Minderre közel tizenkétezer eurót – mintegy hárommillió forintot – nyert a TEK a Norvég Alaptól. A projekthez ráadásul csatlakozott a Habitat for Humanity, amely építésvezetőket, önkénteseket, szerszámokat, gépeket biztosít.

Mindemellett sikerült megegyezni a dél-zalai város önkormányzati bérlakásait fenntartó Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt.-vel arról: a három háztömb, tizenkét lakás felújításáért, értéknöveléséért cserébe a társaság hozzájárul ahhoz, hogy az adósságot felhalmozott bérlők – szakemberek felügyelete alatt – munkával törleszthessék tartozásukat. Számukra 5600 forintot írnak jóvá tartozásukból egynapi munka után. Kámán László, a cég vezetője úgy fogalmaz: „Támogattuk a programot, hiszen az valós gondokra kínál valós megoldást. A ligetvárosi bérlakások többsége ugyanis kétségkívül felújításra szorult, a legtöbb lakónak pedig nincs munkája, de van kisebb-nagyobb tartozása. Összességében a 180 ligetvárosi bérlőnk 12 millió forinttal adós.”

Mindezek után április elején megérkezett a pályázati pénzből vásárolt építőanyag Ligetvárosba, majd befutottak a Habitat for Humanity önkéntesei, akik közül többen Kanadából és az Egyesült Államokból érkeztek saját költségükön, hogy segíthessenek. A múlt hét elején pedig a TEK meghirdetett harminc „adósságtörlesztő” állást az építkezésen. Néhány óra alatt elkelt az összes hely.

– Több mint ötvenezer forintos lakbértartozásunk van már, mert a férjemmel mindketten munkanélküliek vagyunk, egyszerűen nem volt miből fizetni. Rögtön jelentkeztünk az építkezésre, s szerencsére fel is vettek minket. Rakodni kell, meg falat verni, hungarocellt szabni, maltert keverni. Kemény munka, de megéri, mert ketten együtt így ledolgozzuk a tartozásunkat –mondja Orsós Gézáné.

Egyik szomszédja, Kozák Józsefné veszi át a szót: – Én százezer forintnál is többel tartozom, de azt ígérték, hogy az építkezés végéig kapok munkát. Így talán, legalább átmenetileg megszabadulhatok az adósságtól.

Bár a mintaprogram csak április végén zárul, Kovács Vera szerint már most beigazolódott, hogy elképzelésük életképes.

– Nagykanizsán már az első napokban bebizonyosodott, hogy ezek az emberek akarnak és tudnak is dolgozni. Éppen ezért több önkormányzatot is megkeresünk, hogy hasonló programra biztassuk őket. Arra ugyan nincs garancia, hogy mindenütt sikerül pályázati pénzt szerezni, de a programunk egy fontos eleme e nélkül is alkalmazható. Az önkormányzatoknak törvényi kötelezettségük bérlakásaik éves karbantartása, és mindenki jól jár, ha lehetőség szerint, legalább a segédmunkáknál eladósodott bérlőiket foglalkoztatják.

„Adósságtörlesztő” állásokat hirdettek meg a bérlők számára
„Adósságtörlesztő” állásokat hirdettek meg a bérlők számára
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.