Továbbra is csak terv az új Fradi-stadion

Se finanszírozót, se építési engedélyt nem sikerült még szerezni az FTC új Üllői úti stadionjához. A pályázat után kötött szerződésben rögzített határidő viszont lejárt. A klubvezetés továbbra is bízik a beruházóban, és nem kér kártérítést a késlekedésért.

– Nem építhetünk új stadiont egyetlen éjszaka alatt – figyelmeztette a szerepvállalását tüntetésen követelő FTC-szurkolókat az Üllői úti stadion értékesítésére kiírt hatodik pályázat eredményhirdetése előtt Kevin McCabe, a Sheffield United elnökeként ismert angol ingatlanfejlesztő. Ebben aligha reménykedett bárki is, ám azóta hétszáz éjszaka is eltelt, az Üllői úti stadion újjászületésének pedig még semmi nyoma.

Már a nyitány is nehézkesre sikeredett. Hatszor kellett meghirdetni a Fradi-pályát, mire el tudták adni. Holott a nyertes Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft.-t birtokló Kevin McCabe már az előző pályázaton is indult. Ám azt érvénytelennek nyilvánították. A 2008 februárjában lezárult hatodik tenderre érkezett három ajánlat közül a Neuchatel Financial Limited és az Echo-Building Kft. pályázatát formai okok miatt kizárták. Az Esplanade 3,035 milliárd forintot ígért az összesen 2,5 hektáros ingatlanért, további 800 milliót kínált az FTC Zrt. részvénycsomagjáért és 1,5 milliárd plusz áfát a létesítmény használati jogáért. (Ez összesen 284 millió forinttal volt több, mint az előző fordulóban tett ajánlata.) Ezenfelül vállalta a meglévő stadion két éven belüli, nemzetközi szabványoknak megfelelő felújítását legalább 1,2 milliárd forint nettó értékben. A határidő március végén letelt. A klubbal kötött szerződés értelmében ez jogkövetkezményeket vonhatna maga után.

– Nem tudok arról, hogy bármiféle követeléssel állna elő a klub – jelenti ki Berki Krisztián, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója.

– A két évvel ezelőtt megkötött szerződésekben nem szerepel kötbérfizetési kötelezettség – állítja Alexander Gerstl, az Esplanade Kft. ügyvezetője, de sietve hozzáteszi: a beruházó garanciaként letétbe helyezett ötmillió eurót. Csakhogy a tulajdonos felhívta a klub figyelmét: ha lehívják a pénzt, nem lesz építkezés. Új stadiont csak ennek a pénznek a felhasználásával lehet megépíteni. Az Esplanade ugyanis már a kezdetekben elvetette a jelenlegi, 1974-ben átadott stadion felújításának ötletét, inkább a sheffieldi mintájára építenének újat.

A látványterveket maga Kevin McCabe mutatta be 2008 végén. Az impozáns zöld-fehér épületegyüttes a 22 ezer férőhelyes stadion mellett irodaházat, kereskedelmi és szórakoztató-központot, valamint egy 3-4 csillagos szállodát is magában foglalna.

– Nem szokványos stadiont terveztünk, inkább afféle ékszerdobozt. Egy olyan ikonikus épületet, amely akár néhány tollvonással felvázolható, mégis mindenki számára könnyen azonosítható. Az előre legyártható elemekből álló szerkezet belső monotonitását a külső színes trapézlemez-borítással, illetve a felnagyított kerítésként funkcionáló különböző ritmusú oszlopsorral ellensúlyoztuk – vázolja az elképzeléseket Kormos Szobolcs, a S.A.M.O. tervezőiroda építésze.

A beruházás összeköltsége –mai áron – 250 millió euró, míg a stadion felépítése önmagában 35-45 millió euróba kerülne. A tervek tehát készen állnak, és a helyi önkormányzat sem gördített akadályokat a beruházás elé.

– Megnyugtató, hogy rendeződik a patinás sportegyesület sorsa, és sokévi huzavona után modern, nemzetközi színvonalú központtal gazdagodik – lelkendezett Gegesy Ferenc ferencvárosi polgármester még 2008-ban. A képviselők az eredményhirdetés után egy héttelmegszavazták az Üllői úti telekre vonatkozó szabályozási terv módosítását, amelynek révén valamennyi pályázati elem megvalósíthatóvá vált. A szabályozási terv kidolgozásában egyébként az új stadiont tervező S.A.M.O. építésziroda munkatársai is részt vettek. Alexander Gerstl nem is tagadja: szakmai referenciáik mellett a helyismeretük miatt választották őket. Ez első körben be is jött. A cég még tavaly elvi építési engedélyért folyamadott a kerületi építésügyi hatósághoz, amely meg is adta azt. Csakhogy a telekszomszéd Országos Tisztiorvosi Hivatal fellebbezést nyújtott be: kevésnek tartva a parkolóhelyek számát, túlzottnak ítélve az új létesítménnyel a környékre zúduló levegő- és zajszennyezést. Ezenfelül térfigyelő kamerák és védőfasor telepítését kérik.

– A szükséges parkolószámot az OTÉK, a kerületi szabályozási terv, illetve a Közlekedési Felügyelettel való konzultációk alapján határoztuk meg – hangsúlyozza Kormos Szabolcs, aki nem egészen érti az OTH akcióját, hiszen nyitottak az egyeztetésre.

A fellebbezést vizsgáló Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal – folyamatban lévő ügyről lévén szó – nem árult el részleteket. Az építésügyi főosztály vezetője, Puskásné Németh Edit szerint a labda az építtetőnél van: a hivatal hiánypótlásra szólította fel, amit még nem teljesített.

Ha a szükséges engedélyeket még az idén sikerül beszerezni, akkor tartható az eredeti, 2012-es átadási határidő. A kivitelezés ugyanis az előre gyártott elemek miatt nem tart tovább másfél évnél. De addig is gőzerővel dolgoznak a beruházáson, hiszen a tervek mellett a finanszírozás kérdését is meg kell oldani. Ez nem kis falat. Az sem kizárt, hogy első körben csak a 260 000 négyzetméter összalapterület nyolcadát kitevő stadiont építik fel, de ehhez is szükség lenne egy finanszírozó bankra. Gerstl nem tagadja, hogy több pénzintézettel is tárgyalnak, de egyelőre nem jártak sikerrel. További részletekbe nem bocsátkozik.

– Egyetlen mondat is elriaszthatja őket – véli Alexander Gerstl, de abban bizonyos, hogy Kevin McCabe kizárólag saját tőkéből nem vág neki az építkezésnek.

A múlt árnyai

Az Üllői úti stadion építésére vállalkozó Esplanade Real Estate Kft. két vezető tisztségviselőjének neve ismerősen csenghet. Szász András korábban a Magyar Villamos Művek akkori vezérigazgatójának, Kocsis Istvánnak adott tanácsokat, különös tekintettel az offshore cégek bevonására. Az MVM éléről éppen 2008-ban – az utolsó FTC-tender idején – távozó Kocsis nem sokkal később a BKV vezérigazgatói székét foglalta el. Szász pedig az Esplanade Kft. élén találta magát. Cégtársa pedig az az Alexander Gerstl lett, akivel a korabeli hírek szerint együtt vettek részt a Nádor ’95 Rt. legemlékezetesebb üzletében. A Nemzetbiztonsági Szolgálat által rendelt mobiltelefon-lehallgató készülékeknek állítólag csak egy részét szállították le, de a pénzt teljes egészében felvették. A Fővárosi Főügyészség 2005-ben vádemelés nélkül zárta le az ügyet.

Látványterv
Látványterv
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.