Nagy nevek is kiesnek - az MSZP ötven képviselővel számol

Huszonnyolc parlamenti helyet a területi listákról már begyűjtött az MSZP, a párt mandátummatekosai úgy számolnak: összesen ötven-ötvenhat képviselői helyük lesz a T. Házban. A pártvezetők már bent vannak, sok ismertebb politikus sorsa viszont alig pár vokson fog múlni.

Körülbelül ötven-ötvenhat fős frakcióval számolnak a szocialisták a következő négy évben, ebből huszonnyolc mandátumnak már megvan a gazdája az első fordulóban leadott területi listás voksoknak köszönhetően. Ami a területi listákat illeti: az első forduló eredményeként a budapesti listáról kapja a legtöbb mandátumot az MSZP, szám szerint hetet.

Ez azt jelenti, hogy a névsor első hét helyezettje biztos parlamenti tag: Lendvai Ildikó pártelnök, Burány Sándor budapesti pártelnök, Horváth Csaba főpolgármester-jelölt, Molnár Zsolt budapesti kampányfőnök, Steiner Pál fővárosi frakcióvezető, Pál Tibor és Józsa István. A szocialisták egyedül Pest és Borsod megyében tudtak két-két listás helyet elhozni, a többi megyében csak egyet-egyet. Borsodban ez azt jelenti, hogy a listavezető (és megyei pártelnök) Gúr Nándor már képviselő.

Ha valamelyik listavezető a második körben egyéniben mandátumhoz jutna, úgy a területi lista „feljebb csúszik”. Erre azonban kevés helyen van esély. Mindenesetre a másik borsodi megyei mandátum a miskolci polgármesteré, Káli Sándoré. Neki egyéniben tíz százalékot kellene még javítania a döntetlenhez. A borsodi területi lista érdekessége, hogy a harmadik helyen Ficsor Ádám volt titokminiszter szerepel, aki egyéniben elbukni látszik (az első körben még a Jobbik is megelőzte), a megyei listáról sem igen kerül be, de ovb-tagként az országos névsorban az első ötvenbe tették. Igaz, bejutása így sem biztos.

Pest megyében a megszerzett két listás mandátum a régiós pártelnök Szabó Imre és a gazdasági államtitkár Varju László bejutását biztosítja. Érdekesség, hogy Varjunak fontos volt a megyei listás pozíció, őt ugyanis frakcióigazgatói múltja ellenére is lefelejtették az országos listáról, így miután egyéniben (Szigetszentmiklós) biztosan kikap a következő körben, egyedül innen nyerhetett frakciótagságot.

Ami a többi megyét illeti, a területi listákról egy-egy mandátumot sikerült elhozniuk a szocialistáknak. Győr-Moson-Sopron megyében a listavezető Molnár Csaba kancelláriaminiszter, Vas megyében Ipkovich György, Zalában Baracskai József, Somogyban Kolber István, Veszprémben Pál Béla, Fejérben Horváth András, Bács-Kiskunban Garai István, Nógrádban Boldvai László, Hevesben Sós Tamás az első és így biztos parlamenti hellyel rendelkező szocialista politikus.

Komárom-Esztergom megyében a helyi elnök, Lukács Zoltán nem indult egyéniben, neki ősszel a tatabányai polgármesterségért kell harcba szállnia; megyei listavezetőként viszont ott lesz a T. Házban. Tolna megyében a pártelnök-listavezető Harangozó Tamás viszi a mandátumot, aki Mesterházy Attila kabinetfőnöke.

Szabolcsban az expénzügyér Veres János, Hajdú-Biharban Oláh Lajos, Békésben az önkormányzati miniszter Varga Zoltán. Csongrádból Botka László a területi lista első helyezettjeként már képviselő, de továbbra is versenyben van helyi egyéni körzetének az elnyeréséért. Jász-Nagykun-Szolnokban Szekeres Imre, Baranya megyében Szili Katalin a listavezető, így ők kapják a listás helyeket.

Hozzá kell tenni, hogy az említettek mindegyike előkelő helyen van a párt országos listáján is, így ők leiratkoznak a névsorból a töredékszavazatok alapján kapható (összesen 64) országos listás mandátum kiosztásakor. A mögöttük lévők pedig feljebb csúsznak. A belső számítások szerint ötven-ötvenhat mandátumra számítanak a szocialisták. Az országos listáról biztosan parlamenti képviselő lesz Kovács László, Gyurcsány Ferenc, Kiss Péter, Lamperth Mónika, Ujhelyi István, Hiller István, Puch László, Juhász Ferenc, Vadai Ágnes, Varga László, Tóbiás József és Nyakó István.

Az optimista verzió szerint az eredeti országos lista ötvenedik sorszáma még befutó helyet jelent, de reálisabb, hogy csak a negyvenötödik helyen lévő Vitányi Iván lehet biztos abban: parlamenti képviselő marad. Az utána következő Ficsor Ádám, Gőgös Zoltán, Szabó Vilmos, Mandur László, Keller László, Török Zsolt már izgulhat, a még hátrébb lévő Szabó Zoltán, Suchman Tamás, Donáth László, Kökény Mihály, Budai Bernadett pedig a minimálisnál is kevesebb eséllyel várja a mandátumosztást.

Érdekesség például, hogy az országos lista összeállításakor még az utolsó befutó helynek számító Szilvásy György (aki a Gyurcsány Ferencnek adott „szabadkártyán” kapta a 75. helyet) szinte biztosan parlamenten kívül marad.

Ami a további nagy veszteseket illeti: a fővárosban Komássy Ákosnak, úgy látszik, nem akar összejönni a győzelem, előbb az időközi polgármester-választáson maradt alul a VIII. kerületben, majd épp hogy lecsúszott a budapesti listás helyekről, egyéniben pedigmost feleannyi szavazatot sem kapott, mint az ellenfele.

A másik nagy vesztes Vidorné Szabó Györgyi, aki csúnyán kikapott a XVI. kerületben, az országos listán pedig nem kapott befutó helyet. Vidorné egyike volt azoknak, akik a párt kormányfőjelöltet állító kongresszusán jelentették be, inkább leiratkoznak a listáról, de méltatlannak tartják, hogy ennyire hátrasorolták őket. Vidorné eredetileg a 94. helyet kapta a névsorban.

Szintén elbukott az exminiszter Keleti György, aki egyéniben alulmaradt, az országos listán pedig nem kapott mandátumot jelentő helyet. Kiesik az Országgyűlésből Avarkeszi Dezső igazságügyi államtitkár is.

Talán a legnagyobb meglepetés, hogy az abszolút befutónak tartott Karsai József battonyai polgármester is alulmaradni látszik egyéniben (26,65 százalékot kapott a fideszes Simonka György 48,93-ével szemben). Mivel sem területi, sem országos listáról nem juthat mandátumhoz, így a következő négy évben – ha nem nyer egyéniben – nélküle áll fel az új szocialista frakció.

Rendeletmódosítást kezdeményez az Országos Választási Iroda (OVI) annak érdekében, hogy az igazolással szavazóknak ne kelljen órákig sorban állniuk a szavazókörök előtt, ahogy az az országgyűlési képviselő-választás első fordulójában történt. Az önkormányzati miniszteri rendelet lényege, hogy az igazolással szavazók adatait nem kézzel vezetnék fel a névjegyzékbe, hanem már szerepelnének egy előre kinyomtatott listán. Ezen a szavazatszámláló bizottság jelzéssel látná el, hogy mely választópolgárokat vettek névjegyzékbe. Ezzel a módosítással az OVI szerint lényegesen lerövidülne a szavazás időtartama. (MTI)

Több mint harminc százalék különbség van a legjobban és a legrosszabbul szereplő szocialista képviselőjelölt között az első forduló eredményei alapján. A legnagyobb támogatást – az egyedül elsőként forduló – Tóth József kapta a XIII. kerületben (44,7 százalékot), míg a legkevesebbet a Vásárosnaményban induló Legény Zsolt (10,4 százalék). Utóbbi két körzet azért is érdekes, mert az összességében leadott szavazatok száma alig tér el, mindkét helyen közel huszonötezren voksoltak. A fővárosban Tóth József mögött Molnár Gyula volt a legsikeresebb, 38,2 százalékot ért el; őt Simon Gábor választmányi elnök követi 36,9 százalékkal. A vezető szocialista szereplők között Veres János volt pénzügyminiszter szerepelt legrosszabbul, Nyírbátorban alig 17 százalékot kapott. Súlyos vereséget szenvedett Nyakó István szóvivő is a maga 12 százalékos támogatottságával. A volt titokminiszter Ficsor Ádám szintén gyengén szerepelt: 16,6 százalékot ért el Szerencsen. A pártvezetés tagjai jobbak voltak az országos átlagnál: Hiller István 30,6 százalékot, Kiss Péter 30-at, Szili Katalin 26,5-et, Lamperth Mónika 26,4-et, Szekeres Imre azonban csak 18,9 százalékot kapott. Lendvai Ildikó és Mesterházy Attila nem indult egyéniben. A pártelnökségből a legjobb, pártviszonylatban kiugróan jó eredményt hozott Ujhelyi István alelnök, aki Szegeden 39,5 százalékot kapott, ezzel még Botka László polgármestert (36,23) is megelőzte; mindketten a második helyen várják a következő fordulót. (Sz. T. L.)

Mesterházy Attila felesége és két gyermeke társaságában leadja szavazatát
Mesterházy szavazás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.