Nagy szocialista kalkuláció a második fordulóra

Nyolc-tíz körzetben kell elhódítani a Fidesz elől az egyéni mandátumot ahhoz, hogy Orbán Viktor mögött ne kétharmados parlamenti többség álljon. Reális esély a fordításra kevés helyen van, ahhoz is leginkább az LMP bázisának meggyőzése szükséges. Ennek érdekében az MSZP egyoldalú gesztust tett – négy, már esélytelen jelöltjét visszalépteti az LMP javára, és minden erőt bevet a helyiek segítésére.

Ahhoz, hogy a Fidesz ne kétharmados többséggel kormányozzon a következő négy évben, a második választási fordulóban minimum nyolc egyéni körzetet kellmegnyernie az MSZP-nek vagy más pártnak. A fordítás nem könnyű, az első fordulóban ugyanis egyetlen olyan körzet van, ahol a szocialista jelölt vezet, és még itt is borulhatnak az arányok. Vasárnap 119 egyéni mandátum sorsa dőlt el, a második körben 57 körzetben lesz újabb szavazás. A Fidesznek 258 mandátumra van szüksége az abszolút többséghez, ebből 206-ot már „behúzott”. A mandátummatematika alapján viszont a leendő ellenzéknek elég 8-10 hely elnyerése a teljhatalom megakadályozásához.

Erre tíz-tizenkét körzetben van reális esély. Egy mandátum befutónak tűnik, Tóth József ugyanis (XIII. kerület) mindegyik ellenfelét megelőzte; igaz, alig kétezer szavazat a különbség, ami kevesebb, mint amit a Jobbik elért helyben. A XI. kerületben Molnár Gyula is esélyesként fordulhat, Simicskó István (Fidesz) alig öt százalékkal vezet előtte, a helyi LMP-tábor pedig komoly tartalékot képezhet a maga kilenc százalékával. Hasonló a helyzet Kiss Péter körzetében is, ahol a miniszter háromezer vokssal maradt le. Pest megyében a Fidesz szinte minden körben az első fordulóban mandátumot szerzett. A váci körzetben lehet némi esély a fordításra, a fideszes jelölt ötezer szavazattal kapott többet MSZP-s társánál. Igaz, a függetlenként indult Bethlen Farkas ötezres tábora leginkább szélsőjobbra húzhat majd, az LMP-szavazók pedig kevesebben vannak, mint a két nagy párt közti különbség. Gyöngyösön Magda Sándor (MSZP) az első körben négyezer szavazattal maradt alul, ugyanitt Vona Gábor Jobbik-elnök némileg rosszabbul szerepelt. Ózdon is lehet még reménye az MSZP-nek: habár Tóth Istvánt a székházostromban való részvétele miatt jogerősen elítélt jobbikos képviselőjelölt Kisgergely András is megverte, így a harmadik helyre szorult. Tartalék itt a romaszavazatokban lehet, Kolompár Orbán OCÖ-elnök ugyanitt majd ötszáz voksot gyűjtött be, rá pedig két hét múlva már nem lehet szavazni. Szitka Péternek is lehet keresnivalója Kazincbarcikán, habár az LMP-tábor átszavazása esetén is erős ellentömeget jelent a helyi Jobbik indulója. Titkos reménység Edelényben Gúr Nándor megyei pártelnök, bár a fideszes Daher Pierre kétszer annyi szavazatot kapott, mint ő.

Úgy tudjuk, az MSZP-ben egységes álláspont, hogy akár tárgyalásra, akár kölcsönös visszalépésekre is hajlandóak a fideszes kétharmad megakadályozására. A kölcsönös szó jobbára értelmét veszítette, mivel a potenciális partner, az LMP nem lépteti vissza jelöltjeit. Az LMP sok helyütt a harmadik vagy a negyedik helyet szerezte meg, olykor jelentősebb bázissal. Így a szocialisták azt a taktikát választják, hogy a szavazóikat szólítják meg a következő két hétben, mondván: az LMP jelöltje egyéniben úgy sem jut be, akkor jobb megakadályozni a jobb egyeduralmát. Az MSZP tegnap lépett: négy, győzelemre mindenképpen esélytelen jelöltjét – Avarkeszi Dezsőt, Hatvani Csabát, Bárándy Gergelyt és Szabó Zoltánt – visszaléptette az LMP javára.

Úgy tudjuk, az MSZP vezetése a napokban a „talpon maradt” körzetek érintettjeivel tanácskozik a pártközpontban, hogy a kampányról egyeztessenek. Az egyik vezető azt mondta: nincs olyan, amit a körzetben indulók ne kapnának meg. „Most minden körzet kiemelt körzet”. Emlékezetes: a párt egy korábbi belső felmérése szerint valamivel több mint ötven olyan egyéni körzet van, ahol reális a mandátumszerzés. Ezeket „kiemelt körzetekként” kezelték. Vagyis „az alapszolgáltatási csomag” kibővült a négy évvel ezelőttihez képest, és a kiemelt körzetek ezen az új, többlet-„szériafelszereltségen” fölül kaptak több, személyre szabott szolgáltatást. A kiemelt körzetek listája anynyiban nem volt homogén névsor, hogy nem pusztán a nyerési esély matematikája volt az elsődleges kiválasztási szempont, a szocialista „nagybölények”, illetve a baloldal megújulása szempontjából stratégiainak tekintett végvárak sem maradtak plusztámogatás nélkül – függetlenül az esélyektől. Az jól látható, hogy az MSZP egyfajta hármas bázisban gondolkodott és gondolkodik tovább hosszabb távon: Budapest–Szeged–Miskolc. Ennek egyik bizonyítéka volt például, hogy a korábban kiadott „távhőáfás” szóróanyaguknak is több mutációja volt: a fővárosban, Szegeden és Miskolcon is régióra szabott volt a reklámanyag. Most, a második fordulóig és az azt követő időszakban is elsősorban ide koncentrálnak.

Lendvai Ildikó MSZP-elnök az LMP javára visszaléptetett jelöltek között
Lendvai Ildikó pártelnök és a visszaléptetett jelöltek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.