Az ügyvéd távozott, a bíróság ezért nem tárgyalta Budaházy ügyét

A bírósági tanács kizárását kezdeményezte a Budaházy György ellen az államrend erőszakos megváltoztatásának előkészülete miatt a Fővárosi Ítélőtábla előtt folyó büntetőperben a vádlott védője. Budaházy testvére hivatali visszaélés miatt feljelentette az ítélőtábla elnökét.

Az eddig megszokottnál is nagyobb rendőri készültség mellett kezdődött meg a tárgyalás Budaházy György újabb büntetőperében pénteken. Az V. kerületi Markó utcát rohamrendőrök kordonokkal zárták el, de a Fővárosi Ítélőtábla épületén belül is erős volt a készültség: a tárgyalásra csak azok juthattak be, akik előzetesen regisztráltatták magukat. Ennek ellenére a teremben a kommandósok által őrzött Budaházy hívei transzparenst emeltek fel a vádlott képével, árpádsávos zászlót lengettek, és hangosan éltették Budaházyt. A bíróság egyik vezetője rendre intette őket, de senkit nem távolítottak el.

A szélsőséges nézeteiről ismert Budaházyt ezúttal az államrend erőszakos megváltoztatásának előkészületével vádolják. Az ügy előzménye: a vádlott a 2006. szeptemberi zavargások idején az interneten olyan írásokat tett közzé, amelyek az alkotmányos rend elleni erőszakos támadásra buzdítottak, s egyebek mellett Budapest blokádjára, a kormány elzavarására szólította fel elvbarátait.

Az ügyészség emiatt vádat emelt, ám a Fővárosi Bíróság (FB) első fokon felmentette Budaházyt, akinek a védője akkor azzal érvelt, hogy a világhálón megjelent nyilatkozatok nem terjedtek túl a szólászszabadság határain. A Fővárosi Ítélőtábla azonban másként látta, és új eljárásra adott utasítást. Az FB ekkor már egy év felfüggesztett börtönt szabott ki, ám a tavaly szeptemberi ítélet ellen a vádlott fellebbezést nyújtott be, így került az ügy most az ítélőtáblára.

Érdemi döntés azonban nem született, mert Budaházy védője – aki képviselőjelöltként indul a holnapi választáson – az eljáró tanács kizárását és a tárgyalás elnapolását kérte. A védői indítványhoz Budaházy szintén csatlakozott, mert elmondása szerint nincs olyan állapotban, hogy végigüljön egy többórás pert. Azt is közölte: fogva tartása során vegzálják, és mindennap hajnalban keltik. Az ügyvéd ekkor kortesbeszédet mondott, utalt arra, hogy fordul majd itt a széljárás, végül – a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökével folytatott telefonos konzultáció után – elhagyta a tárgyalótermet. A bíróság iratismertetéssel folytatta volna a pert, ám erre az ügyvéd távozása miatt nem volt lehetőség, a tárgyalást berekesztették. A tanács kétszázezer forint rendbírsággal sújtotta a védőt.

Budaházy ellen terrorcselekmények és emberölés előkészülete miatt is eljárás folyik, és a férfi jó ideje előzetes letartóztatásban van. A gyanú szerint 2007 elején egy csoportot hozott létre, amelynek célja országgyűlési képviselők megfélemlítése volt, s Molotov-koktélt dobtak egy politikus épülő házára, míg egy másik lakására rálőttek. A 2002-es Erzsébet hídi blokád miatt Budaházyt korábban közérdekű munkára büntették, a Szabadság téri szovjet emlékmű megrongálásáért pedig ötszázezer forint pénzbírsággal sújtották.

Budaházy Györgyöt kommandósok kísérték
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.