Hajdúsági üzlet: tízmilliók hektáronként
A cég ügyvezetőjét – noha korábban nyilatkozott lapunknak – tegnap nem tudtuk elérni. A kft. honlapján szereplő adatok szerint egyik fő tevékenységük az Airport Debrecen fejlesztési program, amelyben partnereik között tartják számon Debrecen városát, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-t, valamint az Airport Debrecen Kft-t. A DEGA Kft. 1999-től vásárolt fel területeket a város déli részén, s ennek révén nagyjából 350 hektár került tulajdonába.
–A felvásárolt területek egyike sem volt önkormányzati tulajdonban – mondta kérdésünkre válaszolva Kósa Lajos polgármester. Több, általunk megkérdezett helyi önkormányzati képviselő azt állította: a kilencvenes évek végén fillérekért lehetett külterületi földeket venni a városban. Ennek oka minden bizonnyal az volt: akkor még nem derült ki a nyilvánosság számára, hogy majdan itt épül a déli iparterület, s itt kezd nagyszabású fejlesztésekbe a repülőtér is. Tény, hogy 2004-ben a DE-GA Kft. a felvásárolt területből nyolcvan hektárt értékesített, s ez a telek végül a Debreceni Vagyonkezelő tulajdonába került. A földet első körben a Raiffeisen Ingatlan cégcsoporthoz tartozó SCTO Hajdúság Kft. vásárolta meg kétmilliárd 403 millió forintért, vagyis 2987 forintos négyzetméteráron. Az ingatlanok vételárának kifizetéséhez az SCTO Hajdúság Kft. hitelt vett fel a Raiffeisen Bank Zrt.-től, amelynek fedezete a megvásárlásra kerülő két ingatlan volt. Az SCTO Hajdúság Kft. tulajdonosa, a Raiffeisen Ingatlan Vagyonkezelő Kft. később a Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-nek 100 millió forintért értékesítette az SCTO Hajdúság Kft. teljes üzletrészét. Az ezzel kapcsolatos, birtokunkban lévő debreceni közgyűlési előterjesztést elfogadta a fideszes vezetésű város önkormányzata, így a jelzáloggal és hitellel terhelt ingatlan a vagyonkezelőhöz került.
Kósa Lajos tudósítónknak azt mondta: az önkormányzat a DEGA Kft. részére nem értékesített és nem is vásárolt tőle ingatlant.
– Információim szerint a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. tagvállalata, a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. 2007-ben mintegy 26 hektár nagyságú iparterületet vásárolt a DEGA Kft.-től 750 millió forint plusz áfás vételáron – mondta a polgármester. (Ez 2884 forint + áfa négyzetméterenkénti árat jelent – a szerk.)
– Az önkormányzat tudva, vagy legalábbis sejtve azt, hogy délen fejleszteni kell majd az ipari övezetet, maga is felvásárolhatta volna a szükséges területeket, s akkor ma nem kellene minden bővítési igénnyel a DEGA Kft.-hez szaladni s több tízmillió forintot fizetni egy-egy hektárért – fogalmazott lapunknak az egyik, névtelenséget kérő debreceni önkormányzati képviselő.
Arra a kérdésünkre, miszerint átminősítettek-e mezőgazdasági területeket a déli ipari parkban, s ehhez kellett-e az önkormányzat vagy a polgármesteri hivatal engedélye, Kósa Lajos azt felelte: a DEGA Kft. megbízottja 2008-ban kezdeményezte az ipari parktól délre eső területek bevonását az ipari parkba és azok mezőgazdasági művelésből való kivonását. A kérést az önkormányzat nem támogatta, a területek azóta is termőföldként vannak nyilvántartva. Közölte: semmilyen téren nem volt együttműködés az önkormányzat és a DEGA Kft. között.