Aluljáróshow a Nyugatiból - Senki nem maradhat észrevétlen
Volt, amikor valaki egy ellopott bankkártyával próbált pénzt felvenni a Nyugati téren, és a tranzakció időpontja alapján visszakeresték a róla készült képsorokat, máskor verekedés résztvevőit azonosították az egyben bizonyítékul is szolgáló felvételek, de arra is akadt példa, hogy az Örs vezér terei aluljáróban tartott választási rendezvény egyik résztvevője egy csikket nyomott el a mennyezetre szerelt kamera üvegén.
Pechére másnap ugyanabban a ruhában ment le az aluljáróba, és a kamerákat figyelő rendőrök kiszúrták, járőrt küldtek érte, a X. kerületi kapitányság pedig rongálás miatt indított eljárást ellene, miután a cigarettacsikkel ötvenezer forint kárt okozott a berendezésben.
És ez még csak a kezdet. A fővárosi önkormányzat három év alatt harminchárom forgalmas aluljáróban 374 kamerából álló rendszert épít ki. A beruházás ötszázmillió forint, az aluljárók teljes rekonstrukciójára szánt 3,5 milliárdos keret egyhetedét a térfigyelő rendszer viszi el. Tavaly december végén a Deák téren, a Nyugati téren, a Ferenc körútnál és a Nagyvárad téren helyezték üzembe a rendszert, majd nem sokkal később működésbe léptek a mennyezetre szerelt kamerák az Örs vezér terén, a Ajtósi Dürer soron és a Boráros téren is. Eddig összesen kilencvenkilenc kamerát helyeztek üzembe, melyek a Budapesti Rendőr-főkapitányság Mosonyi utcai épületébe továbbítják a képeket. A tervek szerint a következő hónapokban rendszerbe kapcsolják a Blaha Lujza teret, az Astoria aluljárót és a 3-as metró több állomását is.
– A rendszert úgy alakítottuk ki, hogy az aluljárókba senki ne mehessen le, és ne is távozhasson észrevétlenül –mondja Pusztai Csaba alezredes, a BRFK osztályvezetője. –De nemcsak az összes lépcsőt figyeljük, hanem a közöttük lévő teret is, ehhez fixen rögzített és körbeforgatható kamerákat egyaránt alkalmazunk. A rendszert úgy terveztük, hogy ne maradjanak rejtett területek, lássunk mindent és mindenkit. A legforgalmasabb és az eddig látottak alapján a legzűrösebb aluljáró a Nyugati téri, ott például harminchárom kamera képét figyeljük. Ebből négyet tetszőleges irányba fordíthatunk, a többi fixen rögzített. A készülékek elhelyezése lehetőséget ad arra, hogy valakit végig kövessünk az aluljáróban, bárhová is megy, ráadásul több szögből is láthatjuk őt, míg az egyik kamera szemből veszi, a másik oldalról vagy hátulról mutatja őt.
A kamerák képeit a készülékek kezelésére kiképzett rendőrök figyelik. Szabadnapját tölti mindegyikük, a kezelőpult két állomására beosztott rendőr csakúgy, mint az aluljárók eseményeihez járőrkocsit riasztó parancsnok. Így a térfigyelő üzembe helyezése nem vont el embereket az utcáról, az ide jelentkező járőrök pedig pluszpénzt kapnak a képernyők figyeléséért. A szemközti falat teljes egészében nagyméretű képernyők borítják, a technika pedig lehetőséget ad akár arra is, hogy a hat középső képernyőt egyetlen óriási kijelzőként kezelje a rendszer, az aluljáróban mozgó embereket akár életnagyságúra lehet nagyítani. A kép meglepően éles és tiszta, nyoma sincs a rossz krimikben látható ipari kamerás felvételek elmosódott figuráinak. Néhány finom mozdulat a kezelőpultra beépített joystickkel, és a Nyugati téri aluljáró egyik üzle tében az üvegfal mögött beszélgető nő arca félméteresre nő, egy jeltolmács gond nélkül leolvashatná, miről beszél éppen. Azután távolít a kép, a nő arca összezsugorodik, az üzlet előtt különféle alakok bukkannak fel. Majd fordul a kamera, egy fiatal fiú tudtán kívül négy képernyőről néz velünk farkasszemet, majd újra távolodik a kép, és felbukkannak a lépcsőn sorban fekvő hajléktalanok. „Ott van Béla”, mutatja a gépet kezelő járőr. „Régi ismerős, sokat segít nekünk. Mi van a kezedben, Béla?” A Bélának nevezett férfi műanyag palackos bort húz elő a kabátja alól. Ha akarnánk, még a feliratot is elolvashatnánk a címkén.
– A rendszer egyelőre próbaüzemben működik, ami azt jelenti, hogy ha valami miatt újraindítják a gépeket, elvesznek az el nem mentett felvételek – mondja Pusztai Csaba. –Három hónap alatt kétszer kellett újraindítani. A kamerák felvételei egyébként öt nap után automatikusan törlődnek. Ha a rendőr valamiért felvételt rögzít, a rendszer följegyzi a felvétel idejét, a kamera számát és a rendőr azonosítóját, ezeket az adatokat a képekkel együtt harminc napig tárolja. Képet nyomtatni itt nem lehet, a felvételek csak egyféleképpen kerülhetnek ki, ha a nyomozó hatóság valamilyen eljáráshoz lefoglalja.
Miközben beszélgetünk, a parancsnok járőrkocsit küld a Ferenc körúti aluljáróba, ahol egy hajléktalan keresztbe feküdt a metrókijárat előtt. Mire a rendőrök megérkeznek, a férfi már nincs ott. Pusztai Csaba szerint a kamerák által figyelt aluljárókban az élet nyugodtabb, mint korábban volt. Az Örs vezér teréről eltűntek az engedély nélküli árusok, a Nyugatinál kevesebb lett a prostituált, csökkent a garázdaság, de még az egyébként csendes Ajtósi Dürer sori átjáróról is elmondható anynyi, hogy a kamera felszerelése óta nem került újabb graffiti a falra.