Szakbizottságok előtt az izraeli kémrepülők ügye

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága a külügyi bizottsággal közösen ülésezzen a magyar légtérben gyakorlatozó izraeli repülők ügyében – ezt javasolta szombaton Szekeres Imre honvédelmi miniszter. A Fidesz jelezte: több kérdésre is választ vár a honvédelmi minisztertől az izraeli repülőgépek ügyében.

Szekeres Imre honvédelmi miniszter azt javasolja, hogy az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága a külügyi bizottsággal közösen ülésezzen a magyar légtérben gyakorlatozó izraeli repülők ügyében. Ennek az ügynek ugyanis szerinte diplomáciai aspektusa is van. Kezdeményezik továbbá, hogy az ülésen jelenjen meg a külügyminiszter, a hírközlési miniszter és a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter.

Bocskai István, a HM szóvivője szombaton ezt arra reagálva nyilatkozta, hogy a honvédelmi bizottság fideszes tagjai kezdeményezték: kedden üljön össze a testület az izraeli repülők ügye miatt. Itt lehetőséget adnának a kormány illetékeseinek, köztük a honvédelmi miniszternek, hogy magyarázatot adjanak a történtekre. Szekeres és a tárca minden segítséget megad ahhoz, hogy hatékony munkát végezhessen a bizottság – tette hozzá a szóvivő.

A Fidesz-frakció tegnapi közleménye ennek ellenére úgy fogalmaz: „Szekeres Imre menekül az igazság elől, márpedig kedden, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának ülésén eljön az igazság pillanata.” A Magyar Nemzet csütörtöki számában jelent meg, hogy az izraeli légierő két gépe szerdán kétszer megközelítette a Ferihegyi repülőtér leszállópályáját Vecsés irányából, majd leszállás nélkül távozott.

A Fidesz szerint Szekeres Imrének a bizottsági ülésen számot kell adnia arról, hogyan fordulhatott elő, hogy az ország védelmének megszervezésére hivatott tárca észre sem vette, hogy egy másik ország kémrepülőgépei Budapest felett gyakorlatoztak. Számot kell adnia arról is, hogy miért tartják titokban a mai napig a kémrepülőgépek gyakorlatozásának okát és célját.

Úgy tudjuk, a protokoll szerint az izraeli nagykövetség a külügyi tárcánál kezdeményezte a két gép diplomáciai mentességét, amit a külügy megadott, majd jelezte az ügyet a Nemzeti Közlekedési Hatóságnak. A honvédelmi tárca azt sérelmezi, hogy nem értesítették a katonai titkosszolgálatokat az izraeli gépek magyarországi repülési engedélyének kiadását megelőzően.

Ezzel kapcsolatban Bocskai István szombaton arra hívta fel a figyelmet, hogy a diplomáciai engedély kiadása után a honvédség légtérellenőrző ezrede folyamatosan kontrollálta a repülők mozgását – mint teszi azt minden más, engedéllyel rendelkező repülő esetében –, amíg az ország területe felett repültek, de mivel ezt engedéllyel tették, intézkedési jogköre nem volt az ezrednek.

Az izraeli gépek ötször annyi időt töltöttek Törökország felett, mint amennyit a ferihegyi manőverük előkészítése igényelt a magyar légtérben. A török minaretek ezrei felett elrepülő izraeli gépek senkit nem érdekeltek. A bolgár lapok is csak magyar forrásokra hivatkozva adtak hírt az esetről. Románia, amely hagyományosan jó viszonyt ápol Iz raellel, szintén érdektelenséget mutatott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.