A kancellária megtartja Őszödöt, kastélyait viszont kínálja
Már csak a balatonőszödi kormányüdülő, illetve a tihanyi Honthy-villa maradt a Miniszterelnöki Hivatal Központi Szolgáltatási Főigazgatóságának üzemeltetésében január elsejétől: tizenhárom további ingatlan – amelynek vagyonkezelője továbbra is a főigazgatóság – működtetését piaci cégek veszik át. Üzemeltetésükre várhatóan 2010 áprilisában írnak ki nyilvános pályázatot, ám sorsukról – a kormány döntési moratóriumról szóló határozatával is összhangban – már az országgyűlési választások után felálló új kormány határozhat – tudtuk meg a kormányszóvivői irodán.
Harmincnyolc, jórészt balatoni üdülő vagyonkezelői jogát viszont a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság hamarosan átadja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, amely dönt a további hasznosításukról, esetleg végleges bezárásukról. A „lebegtetett” sorsú ingatlanok egyike a noszvaji de la Motte-kastély: a műemlék épületben üdülőszálló és oktatási központ is helyet kapott.
Itt nem csupán egy építészeti, történelmi és kulturális szempontból fontos épületre tettek lakatot idén januárban, de átvitt értelemben „beadhatja a kulcsot” a kétezer lelkes bükki falu is. Eddig ugyanis a barokk épületben tartották a nagyobb rendezvényeket, fesztiválokat, s rendeztek esküvőket. Ráadásul a kastélyban eddig dolgozó, csaknem húsz alkalmazott állást sem talál ezen a vidéken: az idegenforgalom válsága miatt az elmúlt években két itteni szálloda is bezárt, így az elhelyezkedés nehéz – mondja Bóta Géza polgármester.
– Nincs rosszabb az üresen, kihasználatlanul álló műemléknél, mert annak állaga egyre csak pusztul – véli Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója.
Mint megtudtuk, az elmúlt hetekben már kidolgoztak egy üzleti tervet a noszvaji kastély megmentésére és működtetésére.
– Az intézmény eddig évente nagyjából ötvenmillió forintos működési támogatást kapott az államtól, de ezt a kastélyszálló és a műemléki értékek jobb menedzselésével kiválthatnánk – állítja Varga. Az önkormányzat támogatásáról biztosította a Műemlékek Nemzeti Gondokságát, amennyiben az versenybe száll a noszvaji kastélyért. A gondokság meglehetősen jó referenciákkal rendelkezik, hisz ők kezelik – egyebek között – a tatai és a fertődi Esterházy-kastélyt, a majki remeteség épületegyüttesét vagy például az ozorai Pipó-várat. Székházuk szintén de la Motte-palota, a budai várnegyedben.
Noszvajon attól tartanak, hogy ha az átadás-átvétel elhúzódik, akkor az idegenforgalmi bevételek is visszaesnek a turizmusból élő, festői szépségű faluban.
Bizonytalan helyzetben vannak a dolgozók, s nemcsak Noszvajon, hanem azokon a településeken is, ahol más állami kezelésű üdülő vagy egyéb szálláshely működött.
A kormányszóvivői iroda tájékoztatása szerint az átmenetileg bezárt, vagy takarékosságra kényszerített üdülőkből 218 dolgozót bocsátottak el. Az üdülőket érintő átszervezésektől az állam egymilliárd forintos megtakarítást remél.