Négy éve harcol igazáért a Postamúzeum
Aki szerintük amúgy nem is tulajdonos. Keresetüket például arra alapozzák, hogy az A3 Kft. még be sem volt jegyezve, amikor a VI. kerület eladta neki a palotát. Feltűnően alacsony volt továbbá az ár, mindössze 328 millió forint. Azt sem lehet tudni, hogy igazából milyen tulajdonosi kör állt 2004-ben az A3 Kft. mögött, csak annyi biztos, hogy 2007 óta a CD Hungary birtokolja.
Egervári László, a Postamúzeum (és az azt működtető Hírközlési Múzeumi Alapítvány) igazgatója nem ért egyet azzal, hogy a CD Hungary a kft.-vel együtt a házat is megszerezte volna. Álláspontjuk szerint egy olyan kft.-t vett meg, amelynek eleve nem tulajdona az Andrássy út 3., s ezt előbb-utóbb a bíróság is ki fogja mondani. Eddig azonban a bíróság ezt nem mondta ki, a CD Hungary pedig, mit sem törődve a bizonytalan jogi helyzettel és a perrel, elkezdte felújíttatni az épületet. Letisztíttatta a homlokzatot, restauráltatta a bronzszobrokat, a lábazati kőelemeket és a kaput. Megerősítettek továbbá egy erkélyt.
Szigeti Zsolt, a CD Hungary vezérigazgatója azt mondta lapunknak: nem aggódnak amiatt, hogy mindez elvesztegetett befektetés volt. Mielőtt megvették volna a kft.-t, megvizsgálták a jogi helyzetét, s úgy ítélték meg, hogy a tulajdonjoggal nincs probléma, a ház a kft.-é. Sőt szerinte akkor lennének bajban, ha késlekednének, és nem kezdték volna el a felújítást, mielőtt a bíróság kimondja a végső szót. Amikor 2004-ben az A3 Kft. megszerezte ugyanis a házat, az adásvételi szerződésben felújítási kötelezettséget is vállalt, ezt azonban tavalyig nem teljesítette.
Az Andrássy út 3. Budapest egyik legszebb bérpalotája. Valamikor az ásványvízből meggazdagodott Saxlehner családé volt. Finom mívű Lotz-festések díszítik a kapualjat és a lépcsőházat, gyönyörű bronzfigurák a homlokzatot, és különösen szép a ház első emeleti lakosztálya, amelyben valaha maguk a Saxlehnerek laktak. 1972 óta ebben van berendezve a Postamúzeum. Korábban is a Magyar Posta bérleménye volt ez az emelet, már 1939 óta: kezdetben a bélyeggyűjtők szövetségének központja működött itt, majd a posta oktatási és dokumentációs központja.
Már e tekintélyes idő alapján is jogot formálhatna a gyűjtemény az itt maradásra, de ennél jóval többet is tett: papírokkal igazolhatóan, s 2005-ös áron számolva körülbelül 750 millió forintot költött a házra a negyvenes évek óta a bérleti díjon kívül. Bírósági keresetük egyik eleme az, hogy ha a 2004-es adásvételt nem sikerül semmissé nyilváníttatniuk, akkor szeretnék, ha az eddig ráköltött 750 millióért 1/6-ot megkapnának a tulajdonjogból.
Az eddigi hét tárgyaláson csupán egy részítélet született, amely azt mondta ki, hogy a Postamúzeum nem szerezhet tulajdont a házban, de aztán másodfokon törölték ezt az ítéletet is. Így tehát továbbra is bizonytalan, hogy hoszszú távon ott maradhat-e majd megszokott helyén a múzeum. Mindenesetre továbbra is fizeti a bérleti díjat, évente több mint tízmillió forintot, immár nem a kerületnek, s nem is az A3 Kft.-nek: a pénz bírósági letétbe kerül a per végéig.
A legutóbbi tárgyalás kedden volt, amikor is a CD Hungary a per szüneteltetését kérte: bíróságon kívül szeretne megyegyezni. A Postamúzeum elfogadta az ajánlatot, így most hat hónapra felfüggesztették a pereskedést. Egervári László szerint ilyen már történt egyszer, de akkor sikertelen volt az egyezkedés. Most is kevés esélyt lát az egyezségre. Úgy véli, álláspontjukat erősíti, hogy a perben csatlakozott hozzájuk a Fővárosi Főügyészség is, amely további 11 pontban talált kifogásolnivalót a hat évvel ezelőtti adásvételben.