Voks 2010
Farkas: Új, reményteli jövő
Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke, a Fidesz képviselője szerint kormányváltásra van szükség, ezért a Fidesz–KDNP listájára és egyéni jelöltjeire leadott minden egyes szavazat közelebb viszi a cigányságot „egy új és reményteli jövő kezdetéhez”. A Lungo Drom hétvégi kongresszusán új cigánypolitikai programot fogadtak el, amely új szemléletet tükröz. Nem a gondoskodó, hanem a segítő állam szerepét helyezi előtérbe, hiszen így válhat a sorsán változtatni akaró és tudó cigányok jelentős része a nemzetgazdaság aktív tagjává, polgárrá. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a kongresszuson azt mondta: az új kormány az egység, a biztonság, a jólét és a kiszámíthatóság kormánya lesz. (MTI)
Őszöd: nem MSZP-s szivárogtatott
Nyakó István szerint okafogyott az őszödi beszéd kiszivárogtatásának vizsgálata, mert az MSZP egyetlen politikusa sem érintett a kiszivárogtatásban. Szili Katalin volt házelnök két hónappal ez előtt azt kérte az MSZP elnökségétől, illetve frakcióvezetőjétől, hogy kezdeményezzék a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) balatonőszödi beszédről készült vizsgálatának teljes nyilvánosságra hozatalát. Szili az MTI értesülése szerint erről a kezdeményezéséről levelet is írt Lendvai Ildikó pártelnöknek. Az MSZP szóvivője, Nyakó István tegnap közölte: „amit nyilvánosságra lehetett hozni, az ebben az ügyben nyilvánosságra került; ma ez a kérdés okafogyott”. Kiemelte, hogy az MSZP egyetlen politikusa sem érintett az őszödi beszéd kiszivárogtatásának ügyében.
Szili Katalin a levélben azt is kezdeményezte, hogy a frakcióvezető fontolja meg: tegyenek jogi lépéseket a felderítés érdekében, és a párt vezető testületei tárgyalják meg a kialakult helyzetet, s foglaljanak állást az őszödi beszéddel és annak kiszivárogtatásával kapcsolatban. Az MTI úgy tudja, a szocialista politikus a levélben a kezdeményezéseit azzal indokolta, hogy számára hihetetlen és elfogadhatatlan az a tájékoztatás, amit a három évig tartó vizsgálatról közzétettek, és az is, hogy nem nevezték meg a kiszivárogtatásban közreműködőket, továbbá azt sem tették világossá, hogyan történhetett meg az eset.
Az m1 Híradója december végén jelentette be, hogy „házon belül” rögzítették 2006 májusában Gyurcsány Ferenc balatonőszödi beszédét, de a nemzetbiztonsági vizsgálat után sem nyilvános, miként jutott el a sajtóhoz. A beszéd kiszivárogtatásáról szóló, több mint három évig tartó nemzetbiztonsági vizsgálat nemrég zárult le. Azt is vizsgálták, hogy ki volt a megrendelő, és azt is, hogy ki vette fel a beszédet. (MTI)
Újra vizitdíjvita
Az MSZP nem akarja újra bevezetni a vizitdíjat, tiszteletben tartja a népszavazás eredményét; de fenntartja: a vizitdíj a Fidesz populizmusának áldozata lett. Így reagált Kökény Mihály, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa az MTI-nek vasárnap Pesti Imre (Fidesz) kijelentésére, amely szerint a szocialisták, ha módjukban állna, újra bevezetnék a vizitdíjat. Azt mondta: a Fidesz populizmusának áldozata lett, de az MSZP tiszteletben tartja a népszavazás eredményét. „Engedtessék meg az MSZP-nek, hogy reálisan értékelje az elmúlt nyolc év egészségpolitikáját”, tette hozzá a szocialista politikus azzal, hogy mint az európai baloldali és jobboldali kormányok egyaránt használták és használják a vizitdíjat arra, hogy az igénybevételt ésszerűsítsék. Horvátországtól Németországig különböző konstrukciókban van vizitdíj. Erről sehol nem tartottak népszavazást.
Bokros országjáró kampányba kezd
Az MDF miniszterelnökjelöltje vasárnap azt közölte: öthetes országjárást indít el. Hozzátette: ez alatt minden megyében, minden nagyobb városban legalább egyszer személyesen igyekszik bemutatni a programját. Kiemelte: a jövő héten az MDF-jelöltek várhatóan le tudják adni a kopogtatócéduláikat. Arra a kérdésre, hogy a párt mind a 176 egyéni körzetben tud-e jelöltet indítani, azt válaszolta: ebben bíznak. Vasárnap délután tart ülést a kampánystábjuk, ahol a legújabb eredményeket összesítik, és erről a jövő héten tudnak felelősen nyilatkozni – mondta. (MTI)