A város hátizsákja

Egészen különös életútról mesél lapunknak Zsebők Kornélia, aki barátai unszolása ellenére sem vetné papírra száz esztendeje alatt megélt történeteit.

Az idős hölgy diákok nemzedékeit tanította hosszú évtizedeken át, miközben saját tananyagát megőrzi magának. Már az is nagyszerű, ha csak elmeséli egy oly korban, melyet sokszor nem értünk, s egy olyan városban, melyet sokszor rossznak érzünk. Neki az Andrássy út 60. egy fiatal, cserfes lány dacos túlélését jelentette, elképesztő, de naiv szemtelenséget, ahogy az ávós kapuőrtől a „pénztártól való távozás után” aprópénzt kért villamosjegyre. Az Andrássy út 60. ma a terror múzeuma, a látogatásért a betérő fizet, de bármikor és szabadon távozhat. Budapest 2010-ben is él, sokszor vitathatóan és hibásan, de szabadon. Lakói rákérdezhetnek, miért nem épül a beígért csatorna, s hová tűntek a rendőrök az utcáról. A rendőrök, akik pénzés létszámhiánnyal küzdenek évek óta. Mennyire örültek volna e láthatatlan légiónak az idős hölgy régmúltjának alaptalanul vasravert figurái. A budapestieknek persze nem a lánc hiányzik, hanem a biztonság. A javuló bűnügyi statisztikák ellenére is. És emiatt saját nagylelkűségüket sem veszik észre, vagy félelmükben börtönbe zárnák inkább. E hasábokról kiderül: a VII. kerületben évek óta működik egy iskola, ahol a világ minden tájáról befogadott, menekült gyermekeket oktatnak. Ők boldogan élnek itt.

Bármilyen is ez a Budapest, van akkora szíve, mint az idős hölgy „hátizsákja”. És, bízzunk benne, nemcsak az emlékek férnek bele.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.