Ki védi meg a jogvédőket?
Az erzsébetvárosi testület 2000-ben döntött arról, hogy átengedi a Horváth Aladár vezette Roma Polgárjogi Alapítványnak a Nefelejcs utca 39.-ben lévő épületet. Az alapítvány cserébe vállalta, hogy rendbe hozza a mintegy 650 négyzetméteres, elhanyagolt állapotban lévő ingatlant. Különféle adományokból több tízmillió forintot költöttek a felújításra. 2001 februárjában tartották az avatóünnepséget, ahol Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Demszky Gábor főpolgármester és Szabó Zoltán (MSZP) akkori polgármester is felszólalt. Szabó például hangsúlyozta, hogy a többségi társadalom sok mindennel adós a romáknak, de ezt az adósságot, sajnos, általában csak szavakban igyekszik törleszteni.
A Roma Polgárjogi Alapítvány az évek során számos kilakoltatási ügyben lépett fel, most viszont, úgy látszik, maga is védelemre szorul. A kerületi önkormányzat a Nefelejcs utcai épület elhagyására szólította fel az alapítványt, vele együtt a Roma Sajtóközpontot és a fiatal cigány értelmiségiek képzésével foglalkozó Romaversitast.
Az önkormányzat közleménye szerint csak tíz évre adták oda az ingatlant, de a Roma Polgárjogi Alapítvány mulasztásából az erről szóló „bérleti szerződés megkötésére nem került sor”. Ahhoz pedig a kerület eleve nem járult hozzá, hogy az alapítvány a sajtóközpontot és a Romaversitast is befogadja. Az önkormányzat úgy érzi, „kellő méltányossággal járt el, mert az alapítványt ez ideig megtűrte az ingatlanban”.
Az érvelés aligha nevezhető támadhatatlannak. Korabeli újságcikkek bizonyítják: már a megnyitóünnepséget is abban a tudatban rendezték, hogy az ingatlan a szóban forgó három roma szervezet székhelye lesz. Tavaly ősszel amúgy Bajnai Gordon miniszterelnök beszédet mondott a Romaversitas tanévnyitóján. Kérdés, hogy az önkormányzat korábban miért nem tett semmit, ha valóban jogsértőnek ítélte a helyzetet.
Tóth Andrea, a Roma Sajtóközpont igazgatója lapunknak elmondta, hogy az előző évi pályázati pénzekkel már elszámoltak, az ideiek még nem jöttek meg. Munkatársaival két hónapja fizetés nélkül dolgoznak: a kilakoltatással betetőznek a gondjaik. Tudomása szerint a Romaversitas jó eséllyel talál magának másik bérleményt, a sajtóközpont azonban kénytelen lesz egy szobakonyhás, alig több mint húsz négyzetméteres lepukkant lakásba költözni, amit egyik ismerősük ideiglenesen ajánlott fel. Tóth Andrea ugyanakkor jogilag vitathatónak és felelőtlennek tartja az önkormányzat eljárását, amely – állította kérdésünkre – az ügy kapcsán nem tud érvényes és hivatalos iratokat felmutatni.
Horváth Aladár ugyanakkor reméli: tárgyalásokkal sikerül megoldást találni arra, hogy a roma szervezetek a Nefelejcs utcában maradhassanak.