Voks 2010
Mesterházy kijelentéséről a T. Házban is
Ahogy a Fidesz bejelentette, a hétfői plenáris ülésen ismét elhatárolódásra kérték a szocialistákat saját kormányfőjelöltjüktől, miután Mesterházy Attila – véleményük szerint – az orvosokat sértő kijelentést tett egy korábbi fórumon. A politikus azt mondta: nem akar olyan országban élni, ahol attól kell tartania, hogy édesapja baloldali kötődése miatt nem kapja meg a megfelelő ellátást. A tegnapi parlamenti ülésen Pesti Imre, a Fidesz egészségpolitikusa azt kérdezte: nem kellene-e Mesterházynak bocsánatot kérnie az orvosoktól. Vojnik Mária egészségügyi államtitkár azt válaszolta, ideje volna megszüntetni az orvosi világ átpolitizáltságát, s Mesterházy csak erre hívta fel a figyelmet. Majd Vojnik egy orvosi honlapról idézett, amelyen Mesterházyt arra szólították fel, hogy szokja meg az 1956-os forradalom idején a Köztársaság téren felakasztott ávósok látványát.
Pesti Imre fideszes képviselő nem fogadta el az államtitkár válaszát, de az Országgyűlés többsége igen: azt a szocialista és szabad demokrata képviselők mellett a független Gyenesei István és két fideszes, Pótápi Árpád és Tasó László is megszavazta.
Mesterházy Attila hétfőn nyílt levéllel fordult Éger Istvánhoz, aMagyar Orvosi Kamara elnökéhez, amelyben kinyilvánítja: január végi beszédében személyes és szubjektív példával az ország politikai megosztottságára és az ebből fakadó félelemre, aggodalomra kívánta felhívni a figyelmet, szándékában sem állhatott bárki megsértése, minősítése. (Sz. T. L.)
Megszavazták az új OVB-t
Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök a frakcióálláspont ellenére –feltehetően véletlenül – megszavazta az Országos Választási Bizottság (OVB) új tagjait, az egykori MDF-esek pedig ismét szétszavaztak tegnap, csak néhányan támogatták a kormány előterjesztését az ügyben. Az Országgyűlés tegnapi plenáris ülésén Varga Zoltán önkormányzati miniszter úgy fogalmazott: fontos, hogy a testületnek olyan szakemberek legyenek a tagjai, akiknek választásjogi tapasztalatai megkérdőjelezhetetlenek, elméleti és gyakorlati tapasztalatuk van. A tárcavezető Bordás Vilmost, Fazekas Mariannát, Halmai Gábort, Szigeti Pétert és Szoboszlai Györgyöt javasolta a testület tagjának; póttagnak Tilk Pétert és Wéber Jánost ajánlotta. A parlament a névsorról listában, egyszerű többséggel szavazott, vagyis az ellenzék támogatása ellenére is megkapta a szükséges többséget. A T. Ház végül 196 igen, 145 nem és 3 tartózkodás mellett elfogadta az OVB új tagjait. A testület tagjai tegnap délután le is tették esküjüket. A választási eljárásról szóló törvény szerint az OVB öt tagját az Országgyűlés választja meg, személyükre –a pártok javaslataira figyelemmel – az önkormányzati miniszter tesz indítványt.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója – egyben az alkotmányügyi bizottság alelnöke – a Népszabadság megkeresésére elmondta: már korábban jelezte a Fidesz, hogy nem fogja támogatni az OVB új tagjainak megválasztását. „Az elmúlt négyéves teljesítményük nem bizonyította be pártatlanságukat, elfogultságukat erősítette például, hogy a szociális népszavazáson az Alkotmánybíróság döntésével szemben is akadályozták a Fidesz kezdeményezését”, fogalmazott lapunknak. (Sz. T. L.)
Navracsics–Molnár kampánycsörte
„Halmozódó csődhullám.” Így jellemezte az elmúlt nyolc év kormányzását Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője a parlament tegnapi ülésén, napirend előtt azt mondta: „példátlanul nyugodt, csendes kampány vár az országra, ha az a kormány eredményéről szól, nincs ugyanis semmilyen eredménye az MSZP-nek”. Leszakadtunk Európától, s „a szocialista élcsapat” megelőzte a világgazdasági válságot, 2009 harmadik negyedévében 7,1 százalékkal zuhant a GDP az egy évvel azelőttihez képest. Az államadósság a 2001-esnek a másfélszerese. Az OECD szerint pedig nem lesz tartható a 3,8-es költségvetési hiány, sorolta Navracsics Tibor.
Molnár Csaba kancelláriaminiszter úgy reagált: „a legszörnyűbb világgazdasági válság alatt is jobb az élet Magyarországon, mint a Fideszkormányzás utolsó teljes évében volt”. Ma 17 százalékkal jobban teljesít a gazdaság, mint akkor. Az infláció 2001-ben közel tíz százalék volt, 2009-ben 4,5 százalék. A reálkeresetek nominális értékben 30 százalékkal nőttek 2001-hez képest. Akkor 64 913 forint volt az átlagkereset, mára a duplája. Magyarország államadóssága jóval alacsonyabb, mint Nagy-Britanniáé, Japáné vagy az Egyesült Államoké – hangoztatta Molnár. (Cs. I.)
Ptk.: a Fidesz az AB-hoz fordul
A tavaly elfogadott időpontokban lép hatályba az új polgári törvénykönyv: 2010. május elsején száz rendelkezés, a törvénykönyv második könyve és alapelvei lépnének életbe, a személyekre, a gondnokságra, a cselekvőképességre, az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó szabályok. A kódex többi része 2011. január 1-jétől lesz hatályos (például a családjog, birtokjog, öröklési szabályok), de van olyan rendelkezés is, amely csak 2015-től lép érvénybe. Tegnap ugyanis az Országgyűlés változtatás nélkül, 180 igen szavazattal, 161 ellenében 3 tartózkodás mellett fogadta el másodszorra is – az MSZP és az SZDSZ szavazatával – a Ptk. hatálybaléptetéséről és végrehajtásáról szóló jogszabályt, amelyet az államfő tavaly karácsony előtt megfontolásra visszaküldött a T. Háznak. Sólyom László azt indítványozta, hogy a Ptk. egységesen lépjen hatályba, 2011. január elsején. Aggályosnak tartotta a lépcsőzetes hatályosulást.
Répássy Róbert (Fidesz) bejelentette: az Alkotmánybírósághoz fordulnak, hogy a testület vizsgálja meg: elegendőe a május 1-jéig tartó felkészülési idő. (Cs. I.)