Milyenek a gengszterek?

A politikusokra az általuk elkövetett tettekért a törvény szerint járó büntetés kétszeresét kell kiszabni. Ez a Jobbik akarata, programja. Ha módjuk lesz rá, törvénnyé teszik. Kérdés, hogy kifejezik ezzel a közérzületet vagy inkább gerjesztik.

Ha így, ha úgy, ilyen törvény nincs, az igazságszolgáltatásnak pedig függetlenítenie kell magát a tömeghangulattól. Egy futballbíró sem könynyen ítél a hazai csapat ellen százezer feltüzelt néző előtt, de éppen azért más ember ő, mint a többi, mert képes erre.

Kétségtelen, hogy az ország hangulata nem politikusbarát. Különösen reménytelen engedékenységet keresni, amikor egy fiatal képviselő a vád szerint azért hoz létre úgynevezett civil szervezeteket, hogy a nevükben pályázzon, s a pénz egy részét eltegye magának. A jog szerint, ha ezt tették, bűnszövetkezetben nyúltak le milliókat, és lévén szó e szerint gengszterizmusról, a törvény 5–20 évig tartó büntetéssel fenyeget minden résztvevőt. A civil lélek életveszélyes gazembereket képzel e törvényi definíció mögé, nem simlis politikustanoncokat, az ügyész azonban a lehetséges büntetés felén túlterjeszkedő szankciót kért. Több, mint tíz évet. Számára ez a brutális bűnözés egy formája. Megeshet, hogy a közhangulattól nem függetlenül.

Ugyanez a közhangulat engedhette meg azt, ami Hangácson, egy faluban történt. Iványi Gábor lelkész szavai alapján: egy 31 és egy 39 éves embert tömegverekedésben agyonvertek. Nekik próbált segíteni egyikük felesége, őt is elverték. Sőt, ezután előzetesbe teszik, mondván, felfegyverkezve garázdaságot követett el. Egy bottal. Majd jön a temetés alig egy héttel később, ahol a saját férjét és sógorát védő asszonyt kommandósok rabvezető láncon kísérik hozzátartozóinak sírjához. A nőt alig néhány napja sokkos állapotban vitte el a mentő, a fogai kiestek és a fejére mért ütések következtében tátongó sebet össze kellett varrni. Soha nem volt büntetve. Cigány asszonyról van szó, tegyük hozzá.

Visszatérve az ügyészségre, illetve maradva a közérzületnél: a politikusokkal szembeni elszántság az utóbbi időkben látványos. Elment odáig, hogy egy komplett testület egy irányba szavazó (balliberális) tagjait meggyanúsították. Talán jó is az üzenet, hogy nem bújhatnak el a sokaságban még a képviselők sem, de azért jogi-politikai véghelyzet az, amikor egyetlen gombnyomásért meg lehet gyanúsítani valakit. Létezik azonban különleges szituáció, amikor felfokozott igazságvággyal kell fellépni. Az én értelmezésemben ilyen helyzet az is, amikor ugyancsak (bottal, vascsövekkel) felfegyverzett emberek nagy sokasága egy ország nyilvánossága előtt támad meg egy szimbolikus közintézményt, a Magyar Televíziót. A 2006-os ostromban 191 rendőr sérült meg, 20 súlyosan. Rögzítsük: mindazok, akiket elítéltek az ostrom miatt, legfeljebb felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. Meglehet, megint csak a közhangulatnak megfelelően.

Igaza van a Zuschlag és társai elleni vádbeszédben fogalmazó ügyésznek, amikor azt mondja, a politikusoknak ugyanúgy felelniük kell a bűncselekményekért, mint bárki másnak. Ugyanúgy. Valóban, vigyázni kell a politikusokra. Értve ezt innen is, onnan is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.