Már megkezdődött a verseny az ajánlószelvényekért
A mintegy nyolcmillió választónak tegnaptól kézbesítik az ajánlószelvényeket, illetve a névjegyzékbe történt felvételről szóló értesítéseket. A borítékban mindenki két nyomtatványt talál: az egyiken a címzett személyi adatait és a szavazókör helyét tüntetik fel, a másik arra szolgál, hogy annak kitöltésével egyéni jelöltet ajánlhassunk. Aki péntekig nem kapja meg a levelet, a helyi polgármesteri hivatalban a jegyzőnél reklamálhat.
Szerdától közszemlére kell tenni a választói névjegyzéket, így mindenki meggyőződhet arról, szerepel-e abban. Ezután egy hétig bárki kifogást emelhet amiatt, ha lemaradt a listáról, s amiatt is, ha törvénysértő módon került rá. A névjegyzékből általában azokat törlik, akiket a bíróság - jogerős ítéletben kimondott mellékbüntetésként - eltiltott a közügyek gyakorlásától. Megkezdődött a versenyfutás a kopogtatócédulákért, mert a választáson csak azok indulhatnak a 176 egyéni választókerület valamelyikében, akik legalább 750-et összegyűjtenek. A tét ennél nagyobb, mert megfelelő számú induló nélkül a pártok nem állíthatnak sem területi, sem országos listát, és akkor nem részesülhetnek az azokról kiosztható 210 mandátumból sem.
Az ajánlószelvény-gyűjtést eddig botrányok kísérték: a jelöltek néha hamisított cédulákat adtak le, esetleg
pénzért vagy ajándékutalványért veszik azokat, s állítólag az is előfordult, hogy egyes szervezetek mások
nevében kérték el a kopogtatócédulákat. Bizonyíték nincs rá, de beszélik, hogy a Fidesz a fölös szelvényeit
- a konkurens MSZP-t gyengítendő - néhol a Munkáspártnak adta át, a szocialisták meg az SZDSZ-t segítették ki. A cédulagyűjtéssel a pártok adatbázist állíthatnak össze . Visszaélésre adhat alkalmat, hogy aki átadja az ajánlószelvényét, azt az adott párt a támogatók közt tarthatják nyilván, aki nem, egy másik lajstromba kerülhet. Emiatt a jelenlegi rendszert sokan támadják. Felszólaltak ellene civil szervezetek és az Országos Választási Bizottság (OVB), valamint az adatvédelmi biztos is. Az MDF pedig tavaly ősszel törvénymódosítást kezdeményezett, amely szerint a polgárokra kellene bízni, hogy mit kezdenek az ajánlószelvénnyel. Vagyis: ne
a pártok zaklassák otthonukban az embereket, hanem ki-ki maga dönthessen arról, hogy valamelyik jelölt
támogatása érdekében leadja-e a cédulát a helyi választási bizottságnál. De nem történt semmi.
Az újabb balhé egyébként máris borítékolható. Ezt jelzi, hogy a Fidesz több alkalommal is szóvá tette: úgy tudják, egyesek - a szervezet népszerűségét kihasználandó - a párt nevében országszerte készülnek
arra, hogy ajánlószelvényeket szerezzenek. Az MSZP leszögezte, hogy csak maguknak gyűjtenek. Mindkét párt jelezte ugyanakkor, hogy fényképes igazolvánnyal ellátott, tehát jól azonosítható aktivistái járják majd a településeket.
A Lehet Más a Politika (LMP) az esetleges visszaélések megakadályozása érdekében az OVB-hez fordult.
A szervezet azt kezdeményezte, hogy hozzanak létre zöldszámot, ahol mindenki bejelentést tehet, ha
törvénysértést tapasztal. Az LMP az ajánlószelvények gyűjtésére is új módszert vezetett be: azt kéri, hogy
aki a pártot támogatni kívánja, az interneten jelezze szándékát.
A Fidesz már kilátásba helyezte, hogy célja kétmillió ajánlószelvény megszerzése. Ez éppen a tizenötszöröse
annak, amennyire feltétlenül szükség lenne ahhoz, hogy minden egyéni körzetben jelöltet állíthassanak.
A nagy mennyiséggel a többi szervezet esélyét csökkentik.
A választáson a vasárnapi adatok szerint 23 párt indulhat - ez a szám ma még legalább kettővel nőhet -, így az összességében mintegy nyolcmillió ajánlószelvényen nekik kell osztozniuk. A mostani adatok szerint tehát minden szervezet átlagosan 320 ezer kopogtatócédulát szerezhetne. A Fidesz szándéka tehát nem más, mint a konkurencia ellehetetlenítése.
Az ajánlószelvényeket az idén a visszaélések megelőzése érdekében speciális színben nyomtatják, emellett a cédula sarkába ujjal is tapintható perforált Magyarországtérkép kerül, így azokat lehetetlen fénymásolóval vagy színes nyomtatóval sokszorosítani. Az ajánlás csak akkor érvényes, ha azon a támogatni kívánt jelölt és szervezet megjelölése, valamint az ajánló neve, lakóhelye, személyi azonosító jele és saját kezű aláírása is szerepel. A feltüntetett adatokat a személyi szám alapján a jelölt nyilvántartásba vétele előtt ellenőrzik. A másolt kopogtatócédula érvénytelen, és az ajánlást akkor sem veszik fi gyelembe, ha a személyi azonosító hibás, illetve ha valaki több jelöltet nevezett meg.