Osztályozzák a gimnáziumba készülő negyedikeseket
Bár alsó tagozatban csak szövegesen értékelhetik a diákok teljesítményét, lesznek olyan negyedik osztályosok, akik előző félévi munkájuk alapján osztályzatot kapnak. Igaz, csak legföljebb az a 4500 diák, aki nyolc évfolyamos gimnáziumba készül. A felvételin ugyanis korábbi tanulmányi eredmé nyeik és a központi vizsgák alapján rangsorolják őket. Ehhez a szöveges értékelést át kell váltani osztályzatokra. – Ezt vagy az általános iskola teszi meg, vagy maga a felvételiztető gimnázium, mégpedig az adott általános iskola tantervében rögzített átváltási szabályok alapján – mondta Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal közoktatás-szakmai elnökhelyettese. A közoktatási törvény szerint ugyanis, ha egy diák iskolát vált, és ehhez szükséges az osztályzat, akkor a szöveges értékeléseket át kell váltani osztályzatokra.
A tanulmányi eredményt igazoló dokumentumokat, a jelentkezési lapokat és a tanulói adatlapot február 19-ig kell elküldeni a megpályázott iskolákba, és a felvételi központba. Ekkor a diákok már ismerik a központi teszteken elért eredményüket. Ezeket az egységes magyar és matematikai feladatsorokat – amelyek elsősorban nem a lexikális ismereteket mérik, hanem a középiskolai továbbtanuláshoz szükséges alapvető készségeket és képességeket – a hat és a nyolc osztályos gimnáziumokba jelentkezők január 22-én, a 9. évfolyamra felvételizők pedig január 23-án írják meg. A hat és a nyolc évfolyamosok esetében csak azok az iskolák kérhetik az e vizsgán való részvételt, ahová az elmúlt három év átlagában legalább háromszoros volt a túljelentkezés. Ez az intézmények körülbelül fele. Ebben az iskola típusban szóbeli vizsgát sem lehet tartani, de a 9. évfolyamra felvételizőket is csak akkor kérdezgethetik szóban február 22. és március 12. között, ha az adott iskola kérte a központi írásbeli vizsgát.
Máskülönben csak a korábbi tanulmányi eredményeket lehet beszámítani, saját írásbeli vizsgát már nem szervezhetnek az iskolák. Mindezeket a változtatásokat azért vezették be tavaly, hogy az iskolák a személyes találkozókon ne tudják kiválogatni a jobb szociális hátterű tanulókat. Ennek ellenére próbálkozik ezzel néhány intézmény. Általános gyakorlat az előkészítő szervezése: itt tudnak ugyanis az iskolák személyesen is találkozni a jelentkezőkkel. Tavaly egy iskolában szaktárgyi vetélkedőn próbálták fölmérni a diákok tudását, és volt, ahol bemutatkozó levelet írattak a jelentkezőkkel. A legnyíltabban azonban az az iskola próbált szociális alapon is szűrni, amelyik egy kérdőívben a szülők fizetését, vagyoni helyzetét firtatta.
A felvételi eredményekről április 26-ig értesítik a diákokat, akik a felvételi szabályok esetleges megsértése miatt a jegyzőnél tehetnek panaszt. Sikertelen fellebbezés után – származási vagy vagyoni helyzet miatti – hátrányos megkülönböztetés esetén az Oktatási Hivatalhoz lehet fordulni, amely tanulói jogviszonyt létesíthet a panaszos diáknak az érintett iskolában, ha valóban sérült az esélyegyenlőség elve.