'Úgy beszélnek velem, mint a kutyával!'
A polgármesteri hivatalban az elmúlt hónapokban visszatartották, majd részletekben fizették ki az aktív korúak esetében a rendelkezésre állási támogatás összegét. A mintegy kétezer lelkes, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei községben több mint kétszáz, támogatásra jogosult emberről van szó. Az idén esedékes pénzüket sem kapták meg, a hivatalban azt mondták nekik: napokon belül átutalják a támogatást.
– Nem hiszem egy szavukat sem, mert eddig is csak hitegettek! – mondja Jóni Gáborné. – A múlt évről nekem összesen 33 ezer forinttal tartoznak, az egyik lányomnak 42 ezerrel, a másiknak 28 ezerrel, a fiamnak pedig 48 ezret nem fizettek ki. December végén csöpögtettek valamennyit, de nem a teljes összeget. Elfogyott a pénzünk, télen feketén sem tudnak dolgozni az emberek, mert nincs mit.
Az asszony a Roma Polgárjogi Mozgalomhoz fordult segítségért, s levelezett több hivatallal, minisztériummal. Az illetékes államigazgatási hivataltól kaptak állásfoglalást arról, hogy az önkormányzat törvénytelenül járt el, de – folytatja Jóni Gáborné – ezután sem kapták meg időben a pénzüket. Az önkormányzat nemcsak visszatartotta a támogatást, de abból sokak esetében inkaszszóval levonta a kommunális adó összegét tartozás címén. Ez nem csak a helyi cigányságot érintette hátrányosan.
– Én most a magyarságot képviselem, mert a segélyre szorulók közt egyformán vannak cigányok és magyarok! – mondja Horváth Sándor. – A feleségemnek 51 ezer forinttal, a fiamnak pedig 28 ezerrel tartozik az önkormányzat. De már be se megyek a hivatalba, ott úgy beszélnek velem, mint a kutyával!
Jenei Sándor polgármester – aki 1990 óta áll a falu élén – a község nehéz anyagi helyzetével indokolja a történteket.
– Nem jövünk ki a normatív támogatásból, s mivel az állam utófinanszírozással rendezi a szociális segélyeket, nem tudtunk időben fizetni, mert üres a kassza – magyarázza. Arra a megjegyzésemre, hogy a 429 millió forintos költségvetésből gazdálkodó falu mérlege 2009-ben egyensúlyban volt, a polgármester azt válaszolja: – Persze, de működési hitelből. Egyébként decemberben hitelből rendeztük az elmaradt szociális segélyeket is. Az aktuális pénzt a napokban utaljuk, de februártól elképzelhető, hogy megint csak részletekben fizetünk.
Az önkormányzati minisztériumtól megtudtuk, a falu nem kért adósságrendezést, nem volt arról semmilyen jelzés, hogy Nyírkáta csődközeli állapotban lenne. A település számlájára 2,6 millió forint érkezett január 4-én.
A baptisták a szociális tárca által kért élelmiszercsomagot leszállították, a helyiek szerint épp időben: egy ideig így nem halnak éhen.