Apad a Sajó, árad a Bodrog
Az elmúlt időszakban a Sajó felső szakaszán, a tetőzést követően egy méterrel csökkent a vízszint, és már lejjebb, Sajószentpéternél is 30 centimétert apadt a folyó. Az igazgatóság hétfőn másodfokúra mérsékelte a készültséget – közölte Csont Csaba.
Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) árvízvédelmi osztályvezetője érdeklődésünkre közölte: a Tarnán – szintén az apadás miatt – a korábbi másodfokú helyett már csak elsőfokú a készültség. A Bodrogon viszont intenzív áradás kezdődött, a vízszint szombat estétől vasárnap reggelig 20 centimétert emelkedett. Ezért a folyó mentén elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el az Ékövizig. Az igazgatóság szakemberei arra számítanak, hogy a Bodrog a hét közepén tetőzik majd a felső szakaszon, de – szakemberek szerint – másodfokúnál magasabb készültségi fokozatra várhatóan nem lesz szükség.
A Felső-Tiszáról érkező árhullám – a Bodrogéval egyesülve – a Tokaj alatti szakaszon az előrejelzések szerint tartósan magas, másodfokú készültséget igénylő, 700 centimétert meghaladó vízállást okoz majd. S bár a Tiszán megkezdődött az apadás, a korábban kialakult magas vízállás miatt beüzemelték a tiszaszalkai szivattyútelepet, és a gátőrök az árvízzel érintett helyeken időben lezárták a zsilipeket. Csont Csaba hozzátette: a Túr folyó hazai szakaszán elsőfokú készültség várható, a Szamos és a Kraszna pedig már tetőzött, így ezeken a folyókon lassú apadás kezdődik.
Eközben elérte Záhonyt a Tisza árhulláma; a határváros térségében kedd hajnalban csaknem öt méterrel tetőzött a folyó vízszintje - tájékoztatott Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta, a folyó felső szakaszán már elindult az apadás, Vásárosnaménynál hétfő délután 679, Záhonynál kedd hajnalban 498 centiméterrel tetőzött a Tisza vízszintje. Dombrádnál és Tiszabercelnél viszont még árad, a vízszint itt meghaladja az elsőfokú készültséget jelentő értéket.
Bodnár Gáspár hozzátette, a Túr romániai szakaszán újra árad, a hazai szakaszon jelenleg apad, de kedden újabb kisebb vízszintemelkedés előfordulhat. A Szamoson további apadás, a Krasznán viszont áradás várható, de a vízállás várhatóan nem éri el a készültségi szintet. Az előrejelzések szerint az elkövetkező négy napban 27-41 milliméter csapadékra lehet számítani, ez újabb vízszintemelkedést okozhat a folyókon.
Még mindig jelentős területeket borít belvíz a Kis-Balatonnál, amelynek körzetében települések, lakóházak nincsenek veszélyben. A múlt heti havazás, majd az azt követő gyors olvadás miatt belvízvédelmi készültséget kellett elrendelni a Kis-Balatonnál. A hétvégére ugyanis már közel 500 hektárnyi terület került víz alá a térségben. Volt, ahol egyméteres víz borította a földeket. A Kis-Balaton közelében vezető Budapest–Nagykanizsa vasútvonal töltését több helyen is alámosta a víz. Mindezek miatt előbb első-, majd másodfokú készültséget kellett elrendelni: a gátakat, töltéseket éjjel-nappal ellenőrizték, és működésbe hozták mind a kilenc szivattyútelepet.
Laki István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kis-balatoni üzemmérnökségének vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy hétfőre sokat javult a helyzet, mivel az elmúlt napokban kevés csapadék hullott, a hőmérséklet visszaesett, így lassult az olvadás. Ennek köszönhetően hétfőn már csak 250–300 hektárnyi területet, főként erdőket, szántókat borított víz. – A kedvező változások ellenére – tette hozzá Laki István – a szivattyútelepeket továbbrais működtetik, de a korábbinál kisebb kapacitással.