Nagygyűlés az MTV-nél

Már a miniszterelnök asztalán van a Magyar Televízió menedzsmentjének válságkezelő javaslatcsomagja. A televízióban működő sztrájkbizottság elégedetlen a javaslatcsomaggal, hétfőn dolgozói nagygyűlésen tiltakoznak.

Elkészítette és eljuttatta a miniszterelnökhöz az MTV vezetése a cég működését racionalizáló javaslatcsomagot. Bajnai Gordon kormányfő november végén épp ettől, a televízió gazdálkodásának rendbetételétől tette függővé, ad-e a kabinet többletpénzt az MTV-nek. Úgy tudjuk: annak az anyagnak az aktualizált változatáról van szó, amelyet december elején dolgozott ki a tévé menedzsmentje. Erről az anyagról a televízió kuratóriuma nem döntött, voltak olyan kurátorok, akik egész egyszerűen gyengének minősítették.

A kormánynak küldött változatból kimaradt a regionális stúdiók felszámolási terve. Vállalnák viszont, hogy az MTV felülvizsgálja a nyolcszázezer forint felett keresők munkaszerződéseit, és csökkenti a vezetők létszámát. Kétszáz dolgozó elbocsátása és a cafeteriajuttatások ötvenszázalékos csökkentése viszont benne maradt a javaslatcsomagban annak ellenére, hogy a menedzsment és a sztrájkbizottság megállapodott az elbocsátások leállításáról. A televízió cserébe visszakérne a költségvetési törvénnyel elvett céltámogatásból (9,5 milliárd forint) hétmilliárd forintot.

Az MTV vezetői rendre tagadják, hogy jelentős összegű prémiumokat és jutalmakat fizettek volna ki az elmúlt években. Szerintük nem háromszázmilliót, hanem „csak” 150 milliót fizettek ki prémiumokra és jutalmakra. Az MTV Zrt. 2008. évi beszámolójának mellékletéből viszont kiderül: prémiumra és jutalomra 2007-ben több mint egymilliárd forintot szántak, 2008-ban pedig 303,957 milliót fordítottak ilyen célra.

A sztrájkbizottságot vezető Lázár András lapunknak azt mondta: nemcsak a jutalmakkal van gond, hanem a vezetői szerződésekbe beépített irreálisan magas, többmilliós végkielégítési passzusokkal is. Emiatt sem lehet megszabadulni a televíziós vízfej egy részétől – mondta. Hétfő délelőttre öszszehívták a televíziós dolgozók nagygyűlését, ahol egy lehetséges sztrájk forgatókönyvét is felépítik – közölte Lázár.

A Duna Televízióban eközben annak a majd két és fél milliárd forintnak az elköltését tervezik, amelyet hozzájuk csoportosított át az Országgyű lés az MTV-től elvont 9,5 milliárdból. Cselényi László, a Duna elnöke szerint egyáltalán nem jogellenesen, hiszen a közmédiumok közül csak az MTV kapott az elmúlt években külön támogatást.

Lapunknak azt mondta: a többletpénz terhére indították újra a reggeli hír- és információs műsorukat, újra lesz késő esti híradó is. Öt tévéfilmet és játékfilmet szeretnének idén készíteni, megrendelést biztosítva így a filmes világnak is. A pénz egyharmadát műszaki fejlesztésre fordítanák. Az elnök terveit január hetedikén a Duna Televízió kuratóriumi elnöksége részleteiben is megismerheti. Kuratóriumi források ugyanakkor arra figyelmeztetnek: a 2,3 milliárd forintot nem egy összegben, hanem havi vagy negyedéves bontásokban kapják meg. A közelgő választások után kialakuló politikai helyzet pedig bizonytalanná teszi, vajon az egész összeghez hozzájuthatnak-e.

A Duna lehet az MtV válságának nyertese
A Duna lehet az MtV válságának nyertese
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.