Egy éj a hideg Tubesen
– Majd megfagytunk, erre többénem vállalkozom – sóhajtott nevetve péntek reggel a Tubes csúcsán Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere, miután öt párttársával sátorban virrasztotta át az éjszakát.
– Rohadt hideg volt – jegyeztemeg elgémberedett testét lapogatva Nagy Csaba, az ugyancsak fent éjszakázó alpolgármester.
Mindamellett a sátrazók nem panaszkodtak: azt mondták, jókedvűen telt az éj, forralt borral, pálinkával melengették magukat, s a hangulaton sokat javított, hogy feljött a hegyre Fekete Kálmán dzsesszzenész, aki egy bluesos dalt költött a Tubesről, amit szájharmonikával kísért, amíg csak a szája rá nem fagyott a herflire.
Páváék azért sátraztak a Tubesen, hogy így tiltakozzanak a hegyre tervezett katonai lokátor megépítése ellen. Ismert, hogy a HM először a Zengőn akarta megépíteni a régió légvédelmét biztosító radart, ám a helybéliek és a zöldek ellenállása miatt – akik arra hivatkoztak, hogy az építkezés veszélyezteti a hegy védett növényét, a bánáti bazsarózsát – a HM végül is nem kezdte meg a beruházás kivitelezését. A kormány 2005-ben úgy döntött, hogy a Mecsek másik csúcsán, a Pécs feletti Tubesen kell megépíteni a radart. A pécsiek – egyrészt a radar sugárzásától tartva, másrészt a Tubes értékeit, vízbázisát és esztétikai megjelenését féltve – tiltakoztak. Ennek eredményeképpen 2007 márciusában helyi népszavazást rendeztek a radarról, ám a referendum érvénytelen lett.
A létesítmény építési engedélye november 27-e óta jogerős, s a NATO által finanszírozott beruházás kivitelezője, a ZÁÉV Zrt. jelezte a város vagyonkezelő cégének, a Pécs Holdingnak, hogy belefog a munkálatokba. A hír hatására a radart ellenző civil mozgalmak őrjáratot szerveztek a hegyre, s csütörtök este tüzet gyújtottak a Tubes csúcsán álló kilátó mellett. A civil szervezetek arra kérték a radar elutasítóit, hogy pénteken jöjjenek fel a Tubesre, s ezzel tiltakozzanak a HM szándéka ellen. Péntek délelőtt – nagyjából óránként egymást váltva – mindig volt a csúcson 30-40 protestáló, akik a tűz mellett beszélgetve, viccelődve, teázva és dalolva töltötték idejüket.
Sokáig ott lesznek még, hiszen a HM – még ha mégannyira is siettetné a beruházást – ahhoz még hosszú ideig hozzá sem tud fogni, mert a jogerős bírósági ítélet ellenére még számos engedélyt be kell szerezni az építkezés elkezdéséhez, amely nem megy egyik napról a másikra. Csak egyetlen elem: a Tubesre vezető út csak három és fél tonnás teherbírású, s a Pécs Holding nem enged fel ennél súlyosabb gépeket a hegyre. Márpedig ez utóbbiak nélkül a beruházás nem megvalósítható. Az, hogy a HM erősebb utat építsen – az engedélyezési eljárás miatt –, akár évekbe is telhet. De ez nem zavarta a tiltakozókat, akik épp most érezték úgy, hogy a Tubesen a helyük. A pécsi politikai erőket ugyanis teljes egységbe hozta össze a beruházás esetleges startjának már a híre is. A hegyvédők közt a fideszesek mellett ott láttuk a szocialistákat, a liberálisokat, az ’56-osokat és fél tucat, önmagát gárdistának valló helybélit is. Pénteken felsétált a hegyre a város két szocialista ország gyűlési képviselője,
Szili Katalin és Bókay Endre. Szili – aki már éjjel fél egykor is meglátogatta a sátrazókat – elmondta: igyekszik meg győzni a honvédelmi minisztert, hogy tárcája mondjon le a beruházásról. Szili szerint, ha a Zengőn természetvédelmi okokból nem lehetett építkezni, akkor itt a pécsiek miatt nem lehet. Páva Zsolt is értesült arról, hogy a hosszadalmas engedélyezési procedúra miatt a lokátorról minden valószínűség szerint a következő kormánynak kell majd döntenie. A polgármester így fogalmazott:
– Ha 2010-től Fidesz-kormánylesz, és meg akarja építeni a radart a Tubesen, akkor újra mindent megteszek, hogy ezt meggátoljam. Pécsett nem lesz lokátor!