Nálunk jogszabály blokkolja a közösségi hitelezést

Egyre több közösség szerveződik a világhálón arra, hogy tagjai kis összegű kölcsönöket adjanak, illetve vegyenek fel. A visszafizetési arány majdnem százszázalékos. Nálunk is létrejött erre egy szervezet, de alig működik: egy jogszabály blokkolja.

Ildika Sokalosh elvált, két gyerek édesanyja. Ukrajnában, Uzsgorodon él. A helyi piacon árul csokit, kávét, kakaót. Annak idején 750 dollárra volt szüksége, hogy az első árukészletet beszerezze. Ildika egy mentorszervezeten keresztül a kiva.org-hoz fordult. Kért és kapott is pénzt, amit azóta visszafizetett. Története egy a több százezer sikeres közösségi hitelezésből. Nincs bank, nincs jelzálog, emberek vannak, akik másoknak segítenek.

Az amerikai kiva.org 2005 óta végez mikrofinanszírozást. A közösségi kölcsönrendszerben a hitelnyújtók és kölcsönfelvevők az interneten találnak egymásra. A hitelnyújtók a szimpátia alapján választanak, s 25–275 dollárt kockáztatnak, ha az adós nem fizet. Ez azonban nem jellemző: a visszafizetési arány 98,61%-os. Júliusig 84 millió 436 000 dollárt helyeztek ki ezen a szervezeten keresztül.

Perui, kambodzsai és tádzsikisztáni nők vezetik a hitelkérők listáját. Nagy részük üzletet szeretne nyitni, munkagépet vásárolni. Általában mentorszervezetek keresik és találják meg a hitelfelvevőket, segítve őket kikerülni a világhálóra. Felmérik, hogy mire kell a pénz, és mennyire reális a terv, amihez kérik. A közösségi hitelezés elterjedése az internetnek köszönhető. A közösségi kölcsönben egy fordított árverés végén kap pénzt a kérelmező, míg a családi-baráti kölcsön egymást ismerőknek segít abban, hogy a kölcsön „hivatalos” legyen.

Az online piac nagyságát mutatja, hogy míg 2005-ben a személyközi kölcsönök összege 118 millió dollár, 2006-ban 269 millió volt, 2007-ben elérte a 647 milliót. 2010-re az ilyen hitelek összege elérheti az 5,8 milliárd dollárt.

Az ötlet hozzánk is eljutott. A Noba.hu ötletgazdái Petrovics Péter, az iwiw egyik alapítója, és Szabó Károly, az MKB volt ügyvezető igazgatója. Mindkét rendszert, a barátit és a közösségit is alkalmazzák. A hitelezés e módját azonban nálunk akadályozza az a jogszabály, amely kimondja: magánszemély csak nullaszázalékos kamatra adhat hitelt. Pedig a kamatból befolyó pénz ahhoz is segítséget nyújthatna, hogy civil szervezetek, szociális munkások segítségével kiépüljön a mentorrendszer, és megtalálják azokat, akiknek valóban erre a kölcsönformára van szükségük.

„Ez Magyarország. Ezért a törvényeink is mások, legalábbis a minisztérium szerint”– véli Szabó, aki 8 hónapja tárgyal a Pénzügyminisztériummal arról, hogy a hiteladók kaphassanak kamatot a pénzük után. Enélkül a Noba csak nagyon visszafogottan működhet.

Maradnak a szabályok

Jelenleg nincs napirenden a hatályos hazai előírások módosítása – mondták lapunknak a Pénzügyminisztériumban a Noba.hu kezdeményezésével kapcsolatban.

A válság rávilágított arra, hogy a pénzügyi szolgáltatásokat, a piaci szereplőket a korábbinál szigorúbban kell szabályozni, a hétfőn elfogadott pénzügyi tárgyú törvények is ebbe az irányba mutatnak – tették hozzá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.