A kórházaknak idén nincs pluszpénz
Állítólag félreértették a kórházi érdekvédők az októberi megállapodást, így több intézményvezetőt villámcsapásként ért a hír, hogy a még az idén fölhasználható többletforrás már nem érkezik meg a kórházak számlájára. A kormánnyal eredményes tárgyalást folytató intézményvezetők ugyanis rögtön az összességében 42,5 milliárd forintos többletfinanszírozásról szóló megállapodás aláírása után arra kérték a beszállítókat: várjanak tovább a pénzükre, még az idén meglesz. Most fizetniük kéne, ezért szükségük van a megállapodásban szereplő összegre. Székely Tamás egészségügyi miniszter szerint a decemberre vállalt hatmilliárd forintot még ebben a hónapban utalják, de a pénzt már csak január elseje után tudják felhasználni a kórházak. Az év első hónapjában viszont háromszor is pénzhez jutnak az intézmények, a hó elején megkapják a hatmilliárdot és a szokásos havi finanszírozást, a hónap közepén pedig az ígért egyhavi többletet.
Az intézményeket azonban ez nem vigasztalja, többük decemberre, mások januárra szerződtek a beszállítókkal az adósságaik törlesztésére.
– Több intézmény karácsony előtt már nem is tudja kifizetni a vállalkozásban dolgozó orvosok számláit –mondta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: már nincs min spórolniuk. Az ellátható betegek száma már szinte mindenütt kvótákhoz kötött. A jövő héten kedden a kórházszövetség elnökségi ülésén az érdekvédők közösen értékelik a kialakult helyzetet. A találkozóra a kórházszövetség fölméri, miként érinti az egyes intézményeket, hogy csak januárban jutnak hozzá a hatmilliárd forinthoz, valamint azt is, milyen a H1N1 vírus elleni átoltottság az intézményekben – jelezte lapunknak Varga Ferenc. A szervezetek addig is levelet írtak a miniszterelnöknek, melyben a hatmilliárd forint mielőbbi utalását kérik. Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnökének véleménye szerint lehet, hogy jogszerű az eljárás, melynek következtében csak jövőre kapják meg a decemberre ígért pénzt, de nem erkölcsös.
Az egyik, kórházi laborvegyszereket forgalmazó cég képviselője lapunknak azt mondta: vár, nem nagyon tehet mást. Pedig a bankok mind több beszállítói hitelszerződést mondanak fel vagy kérnek további fedezetet a finanszírozásukhoz. Azaz a várakozás egyre többe kerül nekik is.
– Átlagosan száz nap telik el az áru átadása és a fizetés között a gyógyszerszámlák esetében – mondta Szabó Ferenc, a Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat vezérigazgatója a Népszabadságnak. Ez a várakozási idő még hosszabb lehet, miközben úgy 30-40 kórháznak már most is csak készpénz ellenében szállítanak gyógyszert. Ezek az intézmények ugyanis már rég túllépték a „hitelkeretüket.”
Az Orvostechnikai Szövetség alelnöke, dr. Polák László szerint csak az ő cégeik 6-7 milliárd forint lejárt határidejű tartozást tartanak nyilván. Ő tud olyan kórházról is, amely már egy éve nem fizet. Szállításaikat a nagyon eladósodottak esetében sem korlátozzák, de az valószínű, hogy a tartozások költségeit (banki kamat stb.) át kell hárítaniuk az intézményrendszerre.