Továbbra sem kérdezhetnek a vallásról a népszámláláson
A kabinet eredeti terve az volt, hogy jövő év május 1-jén lépjen hatályba a Ptk. jelentős része, de az elfogadott módosítások értelmében ekkor csak a Ptk. első és második könyve lép életbe, a többi öt - a felkészüléshez biztosítandó megfelelő idő miatt - csak 2011. január 1-jén.
Az új polgári törvénykönyvet november 9-én fogadta el ismét az Országgyűlés. Korábban Sólyom László megfontolásra visszaküldte a sokéves kodifikációs munkával készített törvényszöveget.
Ezt követően az államfő álláspontjával összhangban több ponton is változtattak az eredeti javaslaton. Változott például az alapítványokkal, a joggal való visszaéléssel, a belátási képesség hiányával, a testvérnek testvér vér szerinti leszármazottjával kötött házasságával, a társasházi tulajdonnal, az ingatlan-nyilvántartással és a haszonélvezeti jog megváltásával kapcsolatos szabályokon. Az elévüléssel és a foglalóval kapcsolatos egyes részletszabályok tekintetében viszont a képviselők többsége nem osztotta a köztársasági elnök álláspontját.
Tegnap egyébként több módosító javaslatot is elfogadott az Országgyűlés. Így azt a javaslatot, amely 2010 januárjáról 2013-ra halasztotta a teljes patikaliberalizációt. A törvényről jövő hétfőn döntenek a képviselők.
Elfogadtak két, a kormány által nem támogatott szocialista javaslatot is. Az egyik szerint a jövőben lehet reklámozni "egészségnevelési" programokat: ilyen az egészségügyi államigazgatási szerv által egyedileg engedélyezett védőoltási vagy a dohányzásról történő leszokást támogató kampány.
A másik szocialista javaslat rögzíti: az egészségbiztosítási szerv hivatalból, külön jogszabályban foglaltak szerinti fixesítési eljárásban a jelenlegi negyedéves gyakoriság helyett félévente képzi újra a gyógyászati segédeszközök támogatási csoportjait.
Másodszor is elfogadta a parlament a 2011-es népszámlálásról szóló törvényt tegnap.
A jogszabályt korábban Sólyom László köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte, mert nem értett egyet azzal, hogy - a korábbi gyakorlattal ellentétben - nem gyűjtenének adatot például a felekezeti hovatartozásra, a termékenységre vagy a fogyatékosságra vonatkozóan. A kormány a termékenységgel és a fogyatékossággal kapcsolatos kérdést - amelyre önkéntesen lehet válaszolni - támogatja. Bár az ellenzék is határozottan követelte, az egyházhoz vagy vallási közösséghez tartozás változatlanul nem tárgya a felmérésnek.
2012-től bevezetik a tartalékos haderőt a képviselők döntése szerint. Az önkéntes tartalékos szolgálat lényege: mintegy 4000 főt úgy alkalmaz a honvédség, hogy az önkéntesek megtartanák civil foglalkozásukat.