Gyerekvállalás után nem engedték vissza - bírság a munkahelynek

Másfél millió forintra büntette az Egyenlő Bánásmód Hatóság a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökséget, vagyis az ITD Hungary Zrt.-t, mert nem vették vissza korábbi állásába egyik felső vezetőjüket. A nő gyerekei születése után szerette volna visszakapni a munkáját.

Az asszony 2007 márciusában jelezte, hogy szeretne dolgozni. A cég mindössze anynyit válaszolt, hogy kiadják addigi szabadságát, de állítása szerint sem az állásáról, sem a fizetéséről nem tájékoztatták. Több levélváltás után nyáron közölték vele, hogy az általa korábban betöltött vezetői munkakör megszűnt, helyette felajánlják neki a belső ellenőri munkát, mert azt "otthonról is lehet végezni". Ez a pozíció kisebb fizetéssel járt: bruttó 775 ezer helyett 600 ezret ajánlottak.

A nő nem fogadta el az állást és a hatósághoz fordult, szerinte ugyanis két gyereke miatt nem kapta vissza korábbi pozícióját. Ráadásul a cég a nő helyettesítésére kinevezett kolléga helyére határozatlan időre mást vett fel. Vagyis: a a pozíció nem szűnt meg, csak átnevezték. Az is kiderült, hogy az ITD-nél a szülés után visszatérő nők - a panaszossal ellentétben - fizetésemelést kaptak, s kevés kivételtől eltekintve ugyanazt a munkakört láthatták el. A hatóság szerint a nőt nem csupán azért érte hátrányos megkülönböztetés, mert anya lett, a cég ugyanis a korábban betöltött vezetői munkakörének betöltésével is megsértette az egyenlő bánásmód követelményét.

Az elmúlt öt évben nem csökkent az ilyen jellegű panaszok száma - mondja Demeter Judit, a hatóság elnöke. Hozzáteszi: nemcsak saját tapasztalataik, hanem más kutatások is bizonyítják, hogy a munkáltatók nem szívesen veszik vissza a gyerekes kollegákat. Ezt nem lehet egyszerűen ráfogni a válságra, ez a társadalmi felelősségvállalás hiánya - állítja. Ami a vezető beosztású nőket illeti, az elnök szerint őket többször érheti ilyen megkülönböztetés.

A vezető beosztásban dolgozók többnyire tisztában vannak azzal, hogy ha hosszabb időre elmennek, az állásukat kockáztatják - mondja Zsoldisné Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke. A magasra jutó nők nagy része így csak 3-6 hónap szülési szabadságra megy. Hozzáteszi: érthető, ha egy cég nem tudja nélkülözni a vezetőt, de ezt meg kell mondaniuk. Közölni kell, hogy nem tudnak várni és ki kell fizetni a nőnek járó végkielégítést - javasolja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.