Erdő Péter bíboros elutasítja a politikai keresztállításokat
Az egyházak közös közleménye szerint az elvonások súlyosan veszélyeztetik a televízió közszolgálati feladatvállalását, hisz nem lesz lehetőség új vallási műsorok készítésére. Ezzel sérül az egyházakkal kötött, az ezredforduló óta érvényben lévő megállapodás is.
A bíboros emlékeztetett rá, hogy jövőre mintegy tíz százalékkal csökken az egyházak költségvetése. Szokatlan módon még mindig nem lehet tudni, mennyi lesz az oktatási intézmények után járó kiegészítő támogatás összege, mint ahogyan azt sem, hogy a végül megállapított pénzt az állam kifizeti-e. Erdő Péter megjegyezte, hogy egymillió dollárnál nagyobb összegről (vagy annak megfelelő értékű vagyonról) a helyi egyházak csak a Szentszék hozzájárulásával mondhatnak le. Szavaiból kiderült: amennyiben kedvezőtlen fordulatot vesz a költségvetésről folyó vita, nem elképzelhetetlen, hogy a kormányzat kénytelen lesz közvetlenül a Vatikánnal egyezkedni.
Advent alkalmából a Jobbik országszerte kettős kereszteket állít a köztereken. Némelyik helyszínen – református lelkészek mellett – katolikus papok is beszédet és áldást mondtak. Erdő Péter – pártnév említése nélkül – politikai indíttatású akciónak minősítette a keresztállításokat. Természetesen szó nincs arról, hogy katolikus papok az egyház képviseletében vettek volna részt ilyen rendezvényeken – tette hozzá a bíboros, kifogásolva, hogy egyfajta stratégia részeként az egyházat összefüggésbe akarják hozni olyan jelenségekkel, amelyek nem elfogadhatóak. Ezerszámra vannak keresztek az országban – folytatta –, jó lenne ezeket karbantartani, felújítani. A kereszt helyénvaló a közterületeken, de politikai eszközként való felhasználásával nem tudunk azonosulni – mondta Erdő Péter.
A bíboros kérdésünkre közölte: más országokban is akad rá példa, hogy a hivatalos egyházi vezetés elutasít bizonyos extrém magatartásformákat, és azok mégis előfordulnak. Ugyanakkor hangsúlyozta: nem csupán a magyar püspöki kar elutasításáról van szó. A 2000-es évek elején kiadott szentszéki instrukciók, utasítások között szerepel, hogy sem szentmisét, sem más liturgikus egyházi szertartást nem szabad politikai események díszleteként végezni.