Draskovics Tibor befejezte
Olyan időszak következik, amikor a szakmai munkát háttérbe szorítják a politikai viták. Ehhez más stílusú, habitusú és ambíciójú emberre van szükség – indokolta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerdai sajtótájékoztatóján lemondását, melyet kedden nyújtott be Bajnai Gordonnak. A kormányfő sajnálattal bár, de elfogadta azt.
Draskovics, akit még Gyurcsány Ferenc kért fel a tárca vezetésére, azt mondta: világos programmal látott munkához, melynek nagy részét az elmúlt 22 hónapban munkatársaival elvégezte. Több mint 70 törvényt készített elő a szaktárca. Olyan nagy horderejű jogszabályokat szentesített ez idő alatt a törvényhozás, mint az új polgári törvénykönyv, a büntető törvénykönyv megújítása. Alapjaiban átalakult a hazai közigazgatás és az igazságszolgáltatás munkáját érintő eljárásjog. Kudarcként élte meg, hogy a pártok együttműködési készségének hiánya miatt nem valósult meg az igazságszolgáltatás átfogó reformja, s nem sikerült a szélsőségesek elleni fellépést alkotmányos módon, egyértelmű jogszabályokkal segíteni.
Sikeresnek nevezte a rendőrség megerősítését, azt hogy ma 1800 rendőrrel és ezer településőrrel több dolgozik, mint egy évvel korábban. Azt mondta, várt a költségvetési törvény elfogadásáig, mert a látszatát is el akarta kerülni, hogy azért távozik, mert nem értett egyet azzal. Épp ellenkezőleg. Keményen lobbizott a rendőrség és a büntetés-végrehajtás érdekében. A rendőrség az egyetlen állami szerv, amely jövőre több pénzből gazdálkodhat.
Úgy véli, hogy tárcájánál a szakmai munka lezárult – következik a pártpolitika, „ami nem igazán az én terepem” –mondta. Személyes döntést hozott, mindenféle politikai motiváció nélkül. A távozásának lehetséges okairól lábra kelt –szavai szerint – összeesküvéselméletek közül a leginkább azon ütközött meg, hogy lemondását összefüggésbe hozták azzal, hogy régi barátja az Omninvest (oltóanyaggyártó) egyik tulajdonosa. (Pesti Imre fideszes egészségpolitikus sem zárta ki sajtótájékoztatóján, hogy a miniszter lemondása összefügg az Omninvestbotránnyal. Ezzel kapcsolatban Draskovics azt mondta: nem zárja ki, hogy fiatal korában találkozott a sajtóban megnevezett személlyel, abban azonban egészen biztos, hogy az elmúlt 35 évben nem.
Kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy a jövőben a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cégnél dolgozik-e, s arra is, hogy vajon nem – a sajtótájékoztatóról a tárca vezetői közül egyedül hiányzó – Túri András szakállamtitkár a lehetséges utódjelölt. Azt mondta, a jelölés a kormányfő dolga, ha kéri a véleményét, neki elmondja, kit javasol a posztra. Bajnai az MSZP-vel való egyeztetés után nevezi meg új miniszterét. A szocialisták körében is csak találgatásokat hallani arról, hogy ki követheti Draskovicsot az IRM élén. Az MTI úgy tudja, több szocialista szívesen látná újra Bárándy Pétert, aki a Medgyessy-kormány igazságügy-minisztere volt. A lehetséges jelöltek között szerepelt Avarkeszi Dezső, a tárca államtitkára, Simon Gábor, az MSZP etikai bizottságának elnöke, és Juhász Gábor, aki korábban az IRM államtitkára volt, jelenleg a polgári titkosszolgálatokat felügyeli tárca nélküli miniszterként.
A Fidesz és a KDNP is úgy reagált Draskovics lemondására: „itt volt az ideje”. Az MDF szerint súlyos szervezeti és szerkezeti bajokra utal, ha egy kormányban az igazságügy-miniszter is fogyóeszközzé válik.
Draskovics Tibor volt minden –pénzügyi államtitkár, az MNB jegybanktanácsának tagja, az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatótanácsi elnöke, majd négyéves kitérő után 2002-ben lett ismét közhivatalnok, Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke, címzetes államtitkárként. 2004-ben pénzügyminiszter lesz, 2005-ben Gyurcsány Ferenc felmenti. Nem sokkal felmentése után kinevezték a Magyar Villamos Művek elnökévé. A második Gyurcsány-kormányban a kormányfőnek alárendelt Államreform Bizottság alelnöke és munkájának vezetője lesz. A bizottság megszüntetésétől, 2007. júliustól a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter, majd egy év múlva Takács Albertet váltotta az igazságügyi miniszteri poszton.