Nincs szabály az iskolabezárásról
Az országban jelenleg harmincöt-negyven oktatási vagy gyermekintézmény tart zárva a H1N1 vírus megjelenése miatt: az adatok azért csak megközelítőek, mert a szám szinte folyamatosan változik - tájékoztatott hétfőn Gelencsér Nóra az országos tiszti főorvosi hivatal sajtóreferense, aki közölte: az iskolák, óvodák bezárásáról mindenkor az adott intézmény vezetői döntenek, nekik kell mérlegelniük a körülményeket. Az igazgatók egyeztetnek a fenntartó önkormányzattal, s figyelembe veszik a háziorvos javaslatát.
Az ÁNTSZ regionális vezetőitől megtudtuk: ők csak akkor javasolják az intézmények bezárását, ha az adott iskolában a gyerekek több mint fele beteg. Egyes szülők úgy próbálják elkerülni a járványt, hogy a gyereküket - bár egészséges - otthon tartják. Az iskolásoknál a szokásjog alapján egy tanévben legfeljebb három nap hiányzást szoktak szülői igazolással elfogadni, de az intézmény valójában a saját házirendjében szabályozza a hiányzások rendjét. Általában, ha például a gyereket a szülő sítáborba viszi, többnyire egy igazgatói engedéllyel ezt megteheti, a vírus esetében azonban ez nem biztos, hogy járható út, hiszen az precedenst teremtene. A kiesett tanítási napok pótlásáról az intézmények a későbbiekben döntenek. A legtöbb helyen ezt úgy oldják meg, hogy a téli és a tavaszi szünetet rövidítik, illetve szombati napokon pótolják be a tanév során a járványveszély miatt kiesett tanítási időt.
Erre a megoldásra már most fel kell készülni több településen. Salgótarjánban hétfőn a város valamennyi általános iskoláját és óvodáját bezárták a H1N1 vírustól való félelem miatt. Így több mint négyezer általános iskolás és óvodás kezdte meg egyhetes kényszerszabadságát. Eddig két betegről derült ki, hogy az új típusú influenzával fertőzött. A városban a diákok húsz, míg az óvodások harminc százaléka hiányzott a múlt hét végére. Pálosi Béla, Salgótarján tiszti főorvosa elmondta: az iskolásokat már beoltották, s ez minden harmadik gyereknél megtörtént.
A Baranya megyei Szederkény általános iskolája volt az első olyan hazai oktatási intézmény, amelyet a H1N1-járvány miatt zártak be november 9-én: az iskola 206 diákjából 60 fordult orvoshoz megfázásos tünetekkel, és kettőnél kimutatták az új influenza vírusát. Tíz nappal később újra megnyitották az iskolát. Az intézmény bezárása némi szorongást okozott a faluban és a környéken: ezzel függött össze, hogy az egyik község lemondta a szederkényi kórus fellépését, s a falu focicsapata is halasztott egy meccset - az ellenfél kérésére. A szederkényi lokális járvány óta a Dél-Dunántúlon egyetlen iskolát sem kellet bezárni - tudtuk meg Schäffer Károlytól, a régió tiszti főorvosától.
A dél-alföldi régióban eddig mindössze egy iskolát zártak be átmenetileg a H1N1 vírus miatt: Szarvason, a Fő téri általános iskolát. Ott a tanulók 42 százaléka betegedett meg, ezért hétfőtől háromnapos tanítási szünetet rendeltek el. Lecsengőben van viszont a járvány Fejér és Veszprém megyékben, ahol csak négy településen - Pápán, Balatonfüreden, Móron és Székesfehérváron - zártak be néhány iskolát és óvodát a nagy létszámú hiányzások miatt. Ebben a régióban a legtöbb megbetegedést Székesfehérváron regisztrálták, ahol négy helyen - egy középiskolában, egy általános iskolában és két óvodában - tartottak egyhetes szünetet, ezek épp a napokban fejeződnek be. Nincs bezárt óvoda vagy iskola Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Hajdú-Bihar, Szabolcs, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megyében sem.