40 szocialista megakadályozhatná a kétharmadot, de...

Óvatosságra int Orbán Viktor a Fidesz kétharmados parlamenti többségét illetően, a hétvégi eredmények ismeretében is. Orbán szerint az ötven százalék a reális célkitűzés. Vajon hogyan számol ő, és miként mások?

Irreális a 60-70 százalékos Fidesz-előny - jelentette ki Orbán Viktor pártelnök az EP-választás előtt. Igaza volt: júniusban 56 százalékot kapott a Fidesz. A hétvégén Csornán, az időközi képviselői választáson azonban csaknem nyolcvan, a VIII. kerületi polgármester-választáson több mint 67 százalékkal nyert a Fidesz jelöltje. Mindketten tehát kétharmadosnál nagyobb fölénnyel. Kérdés, hogy ebből lehet-e következtetést levonni egy, a teljes választói közönséget megmozgató országos választásra. Orbán szerint nem, mert a hétvégi nagyarányú Fidesz-győzelmek után is azt mondta, a helyzet nem változott, a kétharmad csoda lenne.

A közvélemény-kutatási adatok szerint pedig van erre esélye a Fidesznek. A Szonda Ipsos novemberi adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók 64 százalékára számíthat a Fidesz. És a magyar választási rendszer a győztesnek kedvez.

- 176 képviselőt közvetlenül, 152-t területi pártlistákról választunk, míg 58 képviselő az országos listáról, a mandátumot nem eredményező szavazatok arányában kerülhet a parlamentbe - figyelmeztet Tóth Zoltán választási szakértő. Mindezek okán a hazai választási rendszer erősen torzít: 1994-ben például az MSZP-nek a listákon kapott 33 százalék elegendő volt ahhoz, hogy egymagában abszolút többséget szerezzen a parlamentben, míg négy évvel később csaknem ugyanakkora listás támogatottság mellett - miután az egyéni körzetekben sorozatosan veszített - ellenzékbe szorult. Megbízható előrejelzést emiatt csak akkor lehet adni, ha a pártpreferenciákat külön-külön vizsgálják az egyéni körzetekben, valamint a fővárosban és az egyes megyékben. Ilyen elemzéshez támpont lehet az idei EP-választás, amelynek adatai területi bontásban is rendelkezésre állnak.

Ezek szerint a Fidesz minden egyéni választókerületben nyert, tehát ezen az alapon 176 egyéni mandátumra számíthatna. Az országos listáról azonban ekkor aligha jut nekik hely. Az abszolút többséghez viszont 255 képviselő kell, vagyis további 79 mandátum. Ez a júniusi adatok szerint összejött volna, mert Budapest és Borsod megye kivételével a Fidesz támogatottsága a területi listákon mindenütt meghaladta az ötven, nyolc megyében a hatvan százalékot. Ezzel elvihetnék a 152 hely körülbelül kétharmadát, így összességében 270-275 mandátumuk lenne. Ez biztos kétharmad, amin az sem változtat, ha - mint valószínű - a szocialisták néhány egyéni jelöltje mégis befut.

Bizonyosan nincs viszont kétharmad, ha a 176-ból körülbelül negyven választókerületben nem a Fidesz nyer. Szinte kizárt ugyanis, hogy ebben az esetben a területi listákra annyi voksot kapjanak - körülbelül hetvenszázaléknyit - amennyi elegendő a kétharmadhoz ekkor szükséges további 120 mandátum megszerzéséhez.

Szavazólap hitelesítése a pécsi időközi választás második fordulójában
szavazás, választás - szavazólap pecsételés parlamenti, országgyűlési választás 70-es szavazókör, II. kerület, Marcibányi tér választások I. forduló
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.