Bértartozás miatt elsötétül az MTV?
Megtörténhet-e az, amit Medvezcky állított, nevezetesen, hogy elsötétül a képernyő, mert január-februárban nem tudnak bért fizetni a dolgozóknak? - kérdeztük Kapuvárit. A béreket "direktben" nem érinti az elvonás a válasz szerint, mert ezt a tételt az államkincstár az állam által átvállalt tévé- előfizetési díjakból utalja. De ha tizenkilencmilliárd forintra csökken az állami támogatás, veszélybe kerülhetnek a bérek - állítja Kapuvári. A sugárzási díj (hétmilliárd forint), az adók és járulékok (hárommilliárd), az áfaarányosítás miatti újabb hárommilliárdos kiadás, a munkavállalók bér- és közterhei (újabb kilencmilliárd), illetve az évi 3,5 milliárdos székházbérleti díj - bőven túllépi a forrásokat. A műsorgyártásra, a filmjogok vásárlására, szerzői jogdíjakra végképp nem marad pénz (erre általában évi négy- milliárdot fordítanak).
Kapuvári szerint nem lehet eltávolítani sok "bebetonozott", nagy keresetű, de fölösleges vezetőt, mivel a szerződéseikben szereplő sok tízmilliós végkielégítéseket nincs miből kifizetni. Arra számít, hogy ha bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, és a költségvetés elvon 9,5 milliárdot tőlük, a menedzsment 200-250, kis- vagy középkeresetű munkavállalótól válik meg, akiknek nem kell horribilis végkielégítéseket fizetni. "Megoldás" lehet az is, hogy a tévé nem fizeti rendesen a közüzemi számláit, vagy nem fizeti be a munkavállalók utáni közterheket, ám ezzel vége a hitelképességének.
Az üt-elnök úgy látja: ha a köztévé valóban a médiatörvény szellemében szeretné ellátni közszolgálati feladatait - játékfilmeket, gyermekfilmeket készítene, belső műhelyeket működtetne - nem elbocsátásra, hanem mintegy ezer fővel több belsősre lenne szüksége.