Nem titkolhatják a rektokorok fizetését
A nem jogerős ítélet indoklása szerint az állami pénzből működő, közfeladatot ellátó intézmények vezetőinek a közfeladatok ellátása során kapott jövedelme közérdekből nyilvános adat – mondta el Baltay Levente, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvédje. A per előzménye, hogy több lap is arról írt: a válság idején az egyetemi és főiskolai rektorok milliókat keresnek havonta.
Bodoky Tamás, az Index újságírója azután indított pert közérdekű adatok kiadása érdekében a Magyar Rektori Konferencia (MRK) és a SZIE ellen, hogy 30 egyetemtől sikertelenül próbálta megtudni a rektorok jövedelmét. Az intézményvezetők nem reagáltak, az MRK elutasító válasza szerint a rektori fizetések nem nyilvános, hanem személyes adatok.
A Fővárosi Bíróság a rektori konferencia vonatkozásában ugyan azt állapította meg, hogy nem adatkezelő, ezért ennyiben elutasította a keresetet, ám a SZIE-t arra kötelezte, hogy három évre visszamenőleg adja ki a kért adatokat. Baltay szerint a döntés konkrétan ugyan csak a Szent István Egyetemre vonatkozik – amelyet véletlenül választottak ki, mert nem akartak 30 alperest –, de precedensértékű. Ha az egyik egyetem rektorának a fizetéséről megállapították, hogy közérdekű adat, akkor azt a többi felsőoktatási intézmény vezetőjének is tudomásul kell vennie – fogalmazott.
Szabó Gábor, az MRK elnöke, a Szegedi Tudományegyetem rektora érdeklődésünkre annyit mondott: megvárja az írásos ítéletet, és csak annak ismeretében nyilatkozik.