Asmussen szerint elérkezett az utolsó pillanat
Rossz irányba tartanak a dolgok, ezt példázzák a romagyilkosságok, vagy a Jobbik sikere az európai parlamenti választáson - fejtette ki lapunknak Eva Smith Asmussen, az ECRI elnöke. Szerinte a gazdasági válság mélyen érintette az alsó középosztályt, amelynek tagjai erre úgy reagálnak, hogy bűnbakot keresnek. Ezek a romák. - A gyilkosságoknál is jobban aggaszt azonban az, hogy az emberek általában is a romákat teszik felelőssé a problémáikért, ezt pedig a politikusok szavazatszerzésre használják. Ez nagyon veszélyes szituáció, ami odáig fajulhat, hogy már az ország biztonságát is veszélyezteti. A lakosság tekintélyes része roma, és ha ők veszélyben érzik magukat, és úgy gondolják, hogy nekik kell felvenniük a harcot az ellenük irányuló gyűlölettel, akkor az rendkívül veszélyes helyzetet teremthet - mondta Asmussen, aki úgy látja: az ország egyre közelebb kerül a tetőponthoz, vagyis ahhoz, hogy kitörjön az erőszak.
- Most van az a pont, amikor még közbe lehet avatkozni, szinte az utolsó pillanat - tette hozzá az elnök. Az Európa Tanács munkatársa szerint megoldást jelentene, ha politikai konszenzus jönne létre a témában, ha a pártok kimondanák: többé nem játsszák ki a "romakártyát".
Asmussen szerint a legfontosabb az lenne, hogy a politikusok fogják föl, mennyire veszélyes a romák marginalizálása, pedig integrációjuknak szerinte gazdasági előnyei is lennének.
A helyzet sok más közép-európai volt szocialista országban is romlik. Elsősorban a fiatalok érzik úgy, hogy végre ők az országuk urai. Ez azonban - véli Asmussen - sokszor együtt jár azzal, hogy szerintük csak ők az igazi magyarok, csehek vagy románok, és ebbe a kategóriába a romák már nem is tartoznak bele.
- Az ezzel szembeforduló küzdelem egyetlen útja, ha a magyarok többsége a politikai elittel együtt mondja: nem lehet demokratikus és igazságos ország az, amelyben az állampolgárok egy részét nem fogadják be - hangsúlyozta lapunknak a szervezet elnöke.
Asmussen szerint, aki az ECRI által szervezett kerekasztal-beszélgetésen vett részt tegnap Budapesten, a pozitív diszkrimináció a romák integrációjának egyik legfontosabb eszköze.
- Ha valaki nagyon lemaradt, akkor az egyenlő bánásmód nem azt jelenti, hogy ugyanúgy kezeljük, mint a nála sokkal jobb helyzetben lévőket - állítja az ECRI elnök asz-szonya.