Káosz az OPNI után
"Összeomlott az ellátás rendszere, negyedével csökkent a pszichiátriai férőhelyek száma. A betegek, főleg az enyhébb, középsúlyos esetek jelentős része kiesik az ellátásból." Így summázzák szakemberek az Országos Pszichiátriai Intézet felszámolása óta eltelt két év hozadékát egy konferencián. Az intézmény felszámolásának ombudsmani utóvizsgálata alátámasztja a két évevel ezelőtti, az OPNI felszámolását követő azonnali kutatás megállapításait. A helyzet nem javult - a betegek ma még nehezebben jutnak a megfelelő ellátáshoz. Dr. Tóth Krisztina, a vizsgálat egyik vezetője szerint az OPNI-val felszámolt különböző ellátások a mai napig megoldatlanok.
- Téved, aki azt gondolja, hogy a jelentések az OPNI visszaállítását célozzák, illetve annak felszámolását helytelenítik, csupán a végrehajtás módját bírálják, illetve azt, hogy a pszichiátriai ellátás helyreállítása azóta sem történt meg. Az intézetekben, osztályokon és ambulanciákon végzett követéses vizsgálataink szerint több száz krónikus pszichiátriai beteg került utcára vagy maradt ellátatlanul. Az adatgyűjtés szinte lehetetlen, így a pontos számokat sem tudhatók - mondta Tóth Krisztina, aki szerint valójában csak a szakma napi tapasztalataira tudnak hivatkozni. A szerint pedig a pszichiátriai betegek száma egyre nő, ugyanakkor mind kevesebben kapnak ellátást.
A vizsgálatokból kiderül: az OPNI után létrejött ugyan két központ, az Országos Pszichiátriai Központ és az addiktológiai centrum, de ezek léte az aktív betegellátásban nem jelent valódi segítséget. Az OPNI kiváltására kijelölt járóbeteg-ellátás megerősítése nem történt meg, a szakrendelői és gondozói rendszer jelenleg is a túlélésért küzd.
A Semmelweis Egyetem Balassa utcai klinikáján például ma is, akárcsak két éve, 100 ágyon fogadják a betegeket, csakhogy már nem 80 ezer, hanem 240 ezer lakos ellátását kellene biztosítaniuk. Eközben a korábbi 32 szakemberből ma már csupán 24 maradt.
- Kaptunk egy listát azokról a kényszergyógykezeltekről, akiket egy jövő májusban életbe lépő törvénymódosítás alapján kiengednek, hogy helyezzük el őket. Ehhez se eszközünk, se biztonsági kapacitásunk nincs. Fogalmunk sincs, hová tegyük majd a feltehetően köz- és önveszélyes betegeket, akik bűnözők voltak - mondja dr. Bitter István, a Balassa utcai klinika és az Országos Pszichiátriai Központ igazgatója, aki szerint ez csupán egy a lehetetlen feladatok sorában. Ugyanakkor - tette hozzá - folyamatosan növekszik a hajléktalanszállókról bekerülők száma, ide kell felvenni a serdülőket, illetve az ön- és közveszélyes betegeket is.
Az addiktológiával kapcsolatban, ha lehet, még lesújtóbb a kép. Borza Beáta, az ombudsmani hivatal főosztályvezetője szerint kiderült, hogy az alapellátásban már addiktológiai betegnek diagnosztizáltak töredéke jut csak el a szakellátásba, az elmúlt két évben húsz százalékkal csökkent a kapacitások száma. Ugyanakkor az alkoholbetegek száma egészen biztosan nem csökkent az elmúlt iőszakban.
- Ráadásul - mondta Borza Beáta -, a legaggasztóbb helyzet a szociálisan amúgy is hátrányos országrészekben, Bács-Kiskun, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van.