Nincs hitel az MTV-nek
Nem mondott le tegnap Medveczky Balázs a Magyar Televízió ügyvezető alelnöki tisztéről. A tévét felügyelő kuratórium elnöksége ugyanis sokadszorra is "visszadobta" a menedzsment 2,4 milliárd forintos hitelfelvételi tervét. Medveczky azt ígérte, ha az kell a pénzhez, hogy ő menjen, hát megy. Feltéve, ha a kuratórium egyhangúlag megnevezi az utódát is. A hitelfelvétel engedélyezését - amelyet az MTV a költözés és az új székház működtetéséhez szükséges beruházás költségeire fordított volna - nagy többséggel utasította el a kuratórium elnöksége. Csaknem egyhangúlag. Mind a tizenöt kurátor jelen volt, közülük mindössze négyen szavaztak igennel. "A nézők millióinak arculcsapása, és az őket szolgáló Magyar Televízió dolgozóinak egzisztenciáját súlyosan veszélybe sodró döntés" - kommentálta Medveczky Balázs a hiteltender elbukását a menedzsment péntek délutáni válságtanácskozásán.
Annak is minimális az esélye, hogy az MSZP, a Fidesz, a KDNP, az SZDSZ és az MDF kurátorai megállapodjanak egy új ügyvezető személyében, aki Medveczkyt válthatná.
Mivégre akkor a drámai hangú levél, a lemondás felajánlása? Az egyik névtelenséget kérő kurátor szerint az ügyvezetőnek nincs szándékában lemondani. A felajánlással a kuratórium elnökségére akarja nyomni a tévében uralkodó pénzhiány miatti felelősséget. Azonban a milliós fizetési és sokmilliós prémiumlisták ismeretében, a hatalmas bérkiáramlást látva ez aligha sikerülhet - mondta.
A levélben - amelynek tartalmáról először a Magyar Nemzet írt - arról is szó van: kapjon megfelelő állami támogatást jövőre a köztévé, a kormány vonja vissza a jövő évi költségvetésben tervezett 7,5 milliárdos forráselvonást. Ez Medveczky harmadik feltétele lemondásához.
Tény, hogy az ügyvezető és a kormány, valamint a szocialista párt viszonya megromlott, amikor ősszel gazdasági ellehetetlenülésre hivatkozva Medveczkyék bejelentették, hogy felmondják az öszszes külsős szerződést. Ez azonban csak részben történt meg, s ráadásul információink szerint októberben több új külsős műsorgyártási szerződést is kötöttek. Ezzel egyidejűleg viszont számos baloldali kötődésű műsorkészítőtől és produkciótól valóban megvált a köztévé. A "casus belli" ezen belül a Gyárfás Tamás vezette Nap-kelte produkció kiszorítása volt. Velük szeptember 25-én bontott szerződést a köztévé, miközben a produkciónak 2010 végéig szólt az érvényes szerződése.
Az MSZP vezető politikusai pénteken cáfolták, hogy Medveczky személye állna a tervezett pénzelvonás mögött. A távirati irodának név nélkül azt nyilatkozták: rossz gazdálkodása miatt vonnának el jelentős összegeket jövőre a Magyar Televíziótól.