Röviden
Göncz Árpád átvette a Köztársaság díjat
Molnár Csaba kancelláriaminiszter tegnap átadta Göncz Árpád volt államfőnek a Magyar Köztársaság kikiáltásának 20. évfordulója alkalmából alapított Húszéves a Köztársaság díjat. A díjat a volt államfő otthonában vette át. A díjat azok kaphatják meg, akik tevékenységükkel hozzájárultak a békés rendszerváltáshoz. A kitüntetettek kisplasztikai alkotást és az adományozást igazoló okiratot kaptak. Az elismerés nem jár pénzjutalommal. (MTI)
ÁSZ-elnök újrajelölése Fidesz-vokssal?
A Fidesz fontolóra vette az MSZP korábbi felvetését, és nem zárja ki, hogy akár szavazataival is támogatja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének, Kovács Árpádnak az ismételt kinevezését - mondta Tállai András (Fidesz), a számvevőszék vezetőit jelölő parlamenti bizottság alelnöke szerdán. Közölte: a legreálisabb forgatókönyv szerint az ÁSZ új elnökének személyében születhet döntés a pártok között, mivel a számvevőszék 2002 óta betöltetlen alelnöki pozícióira egyelőre nincs konszenzusos jelöltje az ellenzéki pártoknak. (MTI)
Nincs elegendő iskola az autistáknak
Magyarországon ma nincs elegendő iskola, amely fogadhatná az autizmussal élő gyermekeket, és nincs megfelelő számú képzett szakember sem - állapította meg Szabó Máté általános ombudsman a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottságok tapasztalatai alapján. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa úgy látja: a megfelelő szaktudással nem rendelkező pedagógusok, gyógypedagógusok hozzá nem értése miatt az egyébként integrálható és kiválóan fejleszthető tanulók állapota is romlik, s felnőttként kevesebb lesz az esélyük az önálló életre. (MTI)
Öt éve szűnt meg a sorkatonaság
Öt éve, 2004 novemberében szűnt meg a kötelező sorkatonai szolgálat. Az SZDSZ tegnapi közleménye felidézi, hogy a vasfüggöny lehullása után Európa számos országában felmerült a sorkatonaság eltörlésének kérdése. Akkor európai jogászok és liberális gondolkodók rámutattak: a kötelező sorkatonai szolgálat filozófiája és gyakorlata korlátozza az önrendelkezés jogát, valamint számos más ponton is ellentétes az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával. Az SZDSZ szerint bebizonyosodott, hogy döntés helyes volt. (MTI)