Zuschlag-per: Gyurcsány ma tanúskodik

Tudtak-e a Medgyessy-kormány miniszterei az ifjúsági szervezetek támogatása körüli visszaélésekről? A Zuschlag-ügyben az ügyész ezt ma Kecskeméten, a tárgyaláson biztosan megkérdezi Gyurcsány Ferenc, egykori ifjúsági minisztertől. Egy dokumentum szerint annak idején az Orbán-kabinet sportminisztere, Deutsch Tamás is fölülbírálta a pályázati pénzek elosztását. Ehhez egyébként joga volt, ahogy utódainak is.

Néhány hete Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila, Szilvásy György, Benedek András és Jánosi György, az egykori ifjúsági minisztérium különböző szintű vezetői tanúkihallgatását rendelte el a Zuschlag-perben az ügyész indítványára a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. Gyurcsány és Jánosi a kecskeméti bíróságon ma válaszol a kérdésekre.

A vádhatóság szerint a Zuschlag János érdekkörébe tartozó - jórészt fiktív - egyesületek és alapítványok pályázati támogatásával kapcsolatban ugyan részletes bizonyítást folytattak le, a 2004-ben megszüntetett Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, illetve az utódszervezetei által nyújtott támogatásoknál viszont még vannak a bíróság számára homályos pontok. Ezért hallgatják meg ma Gyurcsány Ferencet - aki 2003 májusától másfél évig állt az ifjúsági tárca élén -, valamint elődjét, Jánosi Györgyöt. Az ügyész azt kívánja tisztázni: a pályázati pénzek, illetve az egyedi támogatások elosztásánál a tárca vezetői adtak-e utasításokat, hogy meghatározott ifjúsági szervezetek legyenek a kedvezményezettek, illetve hogy mekkora összeget kapjanak. Topolánszky Ákos és Ocsovai Tamás egykori helyettes államtitkárok azt állították ugyanis, a pénzek elosztásánál a tárca vezetői e tekintetben politikai nyomást gyakoroltak.

Szakminiszterként minden tekintetben az akkor érvényes és nyilvános pályázati szabályoknak megfelelően kívánták meghozni a döntéseket, szabálytalanságról nem volt tudomása - közölte az ügyészekkel a nyomozás során tanúként már kihallgatott Gyurcsány Ferenc. "Az lett volna furcsa, ha tudok róla, a pályázatok elbírálása ugyanis üzemszerű volt" - mondta 2007-ben. Azt is elmondta, hogy soha nem hallott fiktív egyesületekről vagy alapítványokról.

Zuschlag egykori személyi titkára, Lados István, az ügy másodrendű vádlottja ennek ellenkezőjét vallotta. Zuschlag János ugyanakkor arról beszélt, hogy a civil szerveződések támogatási keretét már az Orbán-kormány idején is részben a pártok ifjúsági szervezeteinek finanszírozására használták, és a döntéseket magas szinten, nem feltétlenül csak szakmai szempontokra figyelemmel hozták meg. E gyakorlat múltjára és módszereire azonban nem volt kíváncsi senki, mondván: a per tárgya nem a döntéshozatali mechanizmus, hanem az, hogy vajon az ezek után utalt pénz valóban fiktív szervezetekhez került-e, s annak elszámolásakor miként jártak el a vádlottak.

A lapunk birtokába került dokumentum azt jelzi, amit Zuschlag vallott, mármint hogy a civil szervezetek támogatása korábban sem nélkülözte a vezetői szintről érkező módosítást. A 2002 áprilisában kelt, Deutsch Tamás akkori ifjúsági miniszter által aláírt levél címzettje Földi László, a pályázatok bírálatát előkészítő Mobilitás Nemzetközi Igazgatóság nemzetközi programok tanácsának titkára volt. Az átirat szerint a miniszter fölülbírálta az eredeti javaslatot, amelyhez egyébként joga volt - ahogy utódainak is. Deutsch leszögezi: a tanács "március 19-i ülésének előterjesztése a fenti módosításokkal együtt képezi a pályázati forduló döntését".

A Zuschlag-ügy nyomozása egy rutinvizsgálat után kezdődött 2005-ben. A kiskunhalasi ügyészség számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt indított eljárást. A tüzetes vizsgálat kiderítette, hogy az ellenőrzött egyesületek és alapítványok mintegy hetvenmillió forintról nem tudnak elszámolni. A több mint két éve előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag ötvenmilliót kárenyhítésként visszafizetett. A volt szocialista politikust és társait különösen nagy értékre, bűnszervezetben elkövetett csalással és más bűncselekményekkel vádolják.

Neupor kontra Szijjártó a legfőbb ügyésznél

 

Az MSZP szerdán elküldte a legfőbb ügyésznek a Győri Ítélőtábla jogerős ítéletét, amely szerint a párt győri elnöke, Neupor Zsolt személyiségi jogi pert nyert Szijjártó Péter ellen - közölte Török Zsolt. A képviselő emlékeztetett: a Fidesz elnöki kabinetvezetője korábban beperelte Neupor Zsoltot, az MSZP győri elnökét, mondván, megsértette a jó hírnévhez való jogát, amikor "mutyizással és panamázással" vádolta. Korábban a legfőbb ügyész azt mondta, hivatalosan kell információt kapnia az ítéletről, hogy figyelembe vehesse. A Fidesz reagálása szerint a szocialistákon kívül soha senki, egyetlen szerv, hatóság sem állította, hogy "mutyizott" volna.

A bírói pulpituson dr. Fodor Endre
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.