Zuschlag-per: Gyurcsány ma tanúskodik
Néhány hete Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila, Szilvásy György, Benedek András és Jánosi György, az egykori ifjúsági minisztérium különböző szintű vezetői tanúkihallgatását rendelte el a Zuschlag-perben az ügyész indítványára a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. Gyurcsány és Jánosi a kecskeméti bíróságon ma válaszol a kérdésekre.
A vádhatóság szerint a Zuschlag János érdekkörébe tartozó - jórészt fiktív - egyesületek és alapítványok pályázati támogatásával kapcsolatban ugyan részletes bizonyítást folytattak le, a 2004-ben megszüntetett Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, illetve az utódszervezetei által nyújtott támogatásoknál viszont még vannak a bíróság számára homályos pontok. Ezért hallgatják meg ma Gyurcsány Ferencet - aki 2003 májusától másfél évig állt az ifjúsági tárca élén -, valamint elődjét, Jánosi Györgyöt. Az ügyész azt kívánja tisztázni: a pályázati pénzek, illetve az egyedi támogatások elosztásánál a tárca vezetői adtak-e utasításokat, hogy meghatározott ifjúsági szervezetek legyenek a kedvezményezettek, illetve hogy mekkora összeget kapjanak. Topolánszky Ákos és Ocsovai Tamás egykori helyettes államtitkárok azt állították ugyanis, a pénzek elosztásánál a tárca vezetői e tekintetben politikai nyomást gyakoroltak.
Szakminiszterként minden tekintetben az akkor érvényes és nyilvános pályázati szabályoknak megfelelően kívánták meghozni a döntéseket, szabálytalanságról nem volt tudomása - közölte az ügyészekkel a nyomozás során tanúként már kihallgatott Gyurcsány Ferenc. "Az lett volna furcsa, ha tudok róla, a pályázatok elbírálása ugyanis üzemszerű volt" - mondta 2007-ben. Azt is elmondta, hogy soha nem hallott fiktív egyesületekről vagy alapítványokról.
Zuschlag egykori személyi titkára, Lados István, az ügy másodrendű vádlottja ennek ellenkezőjét vallotta. Zuschlag János ugyanakkor arról beszélt, hogy a civil szerveződések támogatási keretét már az Orbán-kormány idején is részben a pártok ifjúsági szervezeteinek finanszírozására használták, és a döntéseket magas szinten, nem feltétlenül csak szakmai szempontokra figyelemmel hozták meg. E gyakorlat múltjára és módszereire azonban nem volt kíváncsi senki, mondván: a per tárgya nem a döntéshozatali mechanizmus, hanem az, hogy vajon az ezek után utalt pénz valóban fiktív szervezetekhez került-e, s annak elszámolásakor miként jártak el a vádlottak.
A lapunk birtokába került dokumentum azt jelzi, amit Zuschlag vallott, mármint hogy a civil szervezetek támogatása korábban sem nélkülözte a vezetői szintről érkező módosítást. A 2002 áprilisában kelt, Deutsch Tamás akkori ifjúsági miniszter által aláírt levél címzettje Földi László, a pályázatok bírálatát előkészítő Mobilitás Nemzetközi Igazgatóság nemzetközi programok tanácsának titkára volt. Az átirat szerint a miniszter fölülbírálta az eredeti javaslatot, amelyhez egyébként joga volt - ahogy utódainak is. Deutsch leszögezi: a tanács "március 19-i ülésének előterjesztése a fenti módosításokkal együtt képezi a pályázati forduló döntését".
A Zuschlag-ügy nyomozása egy rutinvizsgálat után kezdődött 2005-ben. A kiskunhalasi ügyészség számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt indított eljárást. A tüzetes vizsgálat kiderítette, hogy az ellenőrzött egyesületek és alapítványok mintegy hetvenmillió forintról nem tudnak elszámolni. A több mint két éve előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag ötvenmilliót kárenyhítésként visszafizetett. A volt szocialista politikust és társait különösen nagy értékre, bűnszervezetben elkövetett csalással és más bűncselekményekkel vádolják.
Neupor kontra Szijjártó a legfőbb ügyésznél
Az MSZP szerdán elküldte a legfőbb ügyésznek a Győri Ítélőtábla jogerős ítéletét, amely szerint a párt győri elnöke, Neupor Zsolt személyiségi jogi pert nyert Szijjártó Péter ellen - közölte Török Zsolt. A képviselő emlékeztetett: a Fidesz elnöki kabinetvezetője korábban beperelte Neupor Zsoltot, az MSZP győri elnökét, mondván, megsértette a jó hírnévhez való jogát, amikor "mutyizással és panamázással" vádolta. Korábban a legfőbb ügyész azt mondta, hivatalosan kell információt kapnia az ítéletről, hogy figyelembe vehesse. A Fidesz reagálása szerint a szocialistákon kívül soha senki, egyetlen szerv, hatóság sem állította, hogy "mutyizott" volna.