Romániában még senkit sem oltottak be
Franciaországban éles vita folyik a H1N1-járvány valódi veszélyeiről és a kormányzat járvány-ellenes intézkedéseiről - jelentette párizsi tudósítónk. A járvány súlyos: október utolsó hetében 39 francia került kórházba, és négy haláleset történt. Noha az oltást népszerűsítő kampány már október 20-án elindult, eddig meglehetősen mérsékelt sikereket ért el. Eddig mindösszesen ötvenezren oltatták be magukat.
Az ország vezetése azonban felkészült a járványra: Roseline Bachelot egészségügyi-miniszter egy ideig "úgy gondolta", hogy mindenkinek két dózis vakcinára lesz szüksége, ezért a 65 milliós ország jelenleg 94 millió adag oltóanyaggal rendelkezik. Mára "kiderült", hogy valószínűleg elég lesz egy is. A miniszter ma már arról beszél, hogy Franciaország részint humanitárius segélyként, részint "viszonteladóként" más országokat is elláthat oltóanyaggal.
Szlovákia lakossága napról napra nagyobb aggodalommal követi nyomon az új influenzával kapcsolatos legfrissebb híreket - jelentette pozsonyi tudósítónk. Tegnap valóságos pánik tört ki, miután a Joj kereskedelmi tévé bejelentette, hogy Pozsonyban a H1N1 vírus egy egyéves gyermek életét oltotta ki, egy huszonhét éves férfi pedig életveszélyes állapotban fekszik a pozsony-ruzinovi kórházban. Röviddel ezután Richard Rasi egészségügyi miniszter személyesen cáfolta meg a kisfiú halálának hírét, azt viszont elismerte, hogy a másik fiatalember új influenzában szenved, és állapota súlyos. Közölte azt is, hogy egyelőre nem rendelték meg a szükséges mennyiségű vakcinát, mert az Egészségügy Világszervezet (WHO) sem a cseh, sem pedig a magyar szerek forgalmazására nem adott engedélyt. Véleménye szerint a betegség megelőzésére elegendő a hagyományos influenza elleni vakcina.
A magyar határhoz közeli régiókban azonban "vakcinaturizmus" indult el. Elsősorban a csallóközi és a mátyusföldi, de a pozsonyi orvosok is - pácienseik kérésére - felírják a magyar vakcinát. Ezzel a vénnyel főként a győri, a mosonmagyaróvári és a komáromi gyógyszertárakban megvásárolják az oltóanyagot, amelyet a háziorvosaik adnak be.
Aggódnak a vírus terjedése miatt Románia polgárai és vezető is, ott azonban még senkit sem oltottak be - írta kolozsvári tudósítónk. A kormányt több politikus is azzal vádolta az elmúlt napokban, hogy nem szerezte be külföldről a tömeges védőoltáshoz szükséges szérumot.
A járványról szóló viták azonban csupán elméleti szinten zajlottak egészen november 1-ig, amikor be kellett zárni az egyik sinaiai szállodát, mert ott több mint negyvenen betegedtek meg, és az influenza az ország több térségében is gyorsan terjedt. Hétfőn már látogatási tilalmat vezettek be a kórházakban.
A járvánnyal és a védőoltás kérdésével a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) is foglalkozott Bukarestben. Traian Basescu államelnök azt követően közölte, hogy a Cantacuzino immunológiai intézet nemsokára előállítja a szérumot, és kezdődhet az oltási kampány. Andrei Streinu Cercel egészségügyi államtitkár azonban ellentmondott az államfőnek. Közölte, hogy az oltóanyag tesztelését a szóban forgó intézet nem fejezte be, így annak előállítására november 26-ig megfelelő mennyiségben nem kerülhet sor, ami viszont már későnek bizonyulhat. Az eredmény: Cercel kedden lemondott tisztségéről. Felvetődött viszont a gondolat, hogy a vakcina egy részét Bukarest külföldről szerezze be.
Az Egyesült Államokban ugyan már lehet kapni a H1N1 elleni vakcinát, azonban a gyártás ott is aggasztó késésben van - jelentette washingtoni tudósítónk. E sorok írásakor 36 millió adag állt rendelkezésre, miközben sokkal többen, az emberek 52 százaléka szeretne hozzájutni a hatóanyaghoz. Az USA-ban eddig több mint ezer haláleset hátterében állapították meg az új típusú influenzát.
A közvéleményt felháborítja, hogy vannak "egyenlőbbek", akik soron kívül jutnak oltóanyaghoz. Kanadában fegyelmi ügy és elbocsátás követte azt, hogy a Calgary Flames profi jégkorongcsapat (életerős férfiak, tehát nem veszélyeztetett csoport) így jutott vakcinához, miközben tömegek állnak sorba a rendelőknél. Ráadásul sokszor hiába, mert elfogy a szer. Az Egyesült Államokban pedig a bónuszbotrányok után ismét a Wall Streeten vezethetik le az emberek a felgyülemlett feszültséget: a nagy bankok is rendeltek és kaptak is adagokat. A Goldman Sachs és a Citigroup utólag közölte, hogy csak a kockázati csoportokba sorolt alkalmazottaknak jut ezekből, a Morgan Stanley pedig kórházaknak adott át ezer dózist.
A kezdeti habozás után a németek is "felébredtek" - jelenti berlini tudósítónk - és elkezdték megrohamozni védőoltásért a háziorvosi rendelőket. Ennek nyomán több tartományban egy-két hetes várólistákkal is számolni kell.
A riadóhoz persze hozzájárult az is, hogy hirtelen megugrottak a megbetegedések: a több mint 80 milliós szövetségi köztársaságban harminc ezer felett van a H1N1-gyel fertőzöttek száma, s immáron kilenc halálesetet is feljegyeztek.