Pécsi Vízmű: csapásra ellencsapás

Egyre zűrzavarosabb a helyzet Pécsett: egy nappal azután, hogy a Fővárosi Bíróság nem jogerősen kimondta, hogy a vízszolgáltatást elfoglaló Tettye Forrásház Zrt. jogszerűtlenül használja a franca érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt. egyes szellemi termékeit és számítógépeit, a pécsi közgyűlés felhatalmazásával a Tettye felvásárolta a CIB Banknak a Pécsi Vízmű Zrt.-vel szemben fennálló, 770 milliós követelését.

A pécsi vízműháború idén szeptemberben kezdődött, amikor a Baranya megyei város közgyűlése úgy döntött, hogy kivásárolja a Pécsi Vízmű Zrt.-ből a kisebbségi partnert, a francia székhelyű Suez-csoportot. A baranyai megyeszékhely irányítói szerint a Suez túl sok pénzt vitt ki a helyi vízműből. Mivel a Suez illetékesei vonakodtak a szakításról tárgyalni, a közgyűlés létrehozta a Tettye Forrásház Zrt.-t, s rábízta a város vízellátását.

Október 5-én a Tettye biztonsági emberekkel elfoglalta a vízmű székházát, s kizárta onnan a cég Suezhez hű vezetőit. Azóta a Tettye gondoskodik Pécs vízellátásáról, a vízmű 360 dolgozóját átvéve.

Az ügy bíróságon folytatódik: ott döntenek majd arról, mekkora kártérítés jár a Sueznek. Szerdai számunkban hírt adtunk arról, hogy egy perben első fokon már elmarasztalták a Tettyét. A Fővárosi Bíróság ítélete szerint ugyanis a cég jogtalanul használja a vízmű számítógépeit, szoftverjeit és más szellemi termékeit.

Szabó Iván, a Tettye ügyvédje azt állítja: e perben valójában a Tettye nyert, miután a vízmű keresetének tíz pontjából a bíróság csak kettőben adott a vízműnek igazat. Szabó szerint a Tettye nem használja a Suez és a Pécsi Vízmű Zrt. szellemi termékeit és számítógépeit, hanem saját gépparkkal és szoftverrel oldja meg a cég irányítását. A Tettye már október 19-én felszólította a Suezt, hogy vigye el a székházból a számítógépeket és a szoftvereket, de erre nem érkezett válasz.

A vízműcsata most újabb állomásához érkezett. A pécsi közgyűlés csütörtökön arra hatalmazta fel a város tulajdonában lévő Tettye Forrásház Zrt.-t, hogy vásárolja meg a CIB Banktól azt a 770 millió forintos követelésállományt, amelyet a Pécsi Vízmű Zrt. e bankkal szemben felhalmozott. Mindez azt jelenti, hogy a Tettye Forrásház Zrt. inkasszójogot szerzett a vízműhöz befolyó pénzekre - vagyis a Pécsi Vízmű Zrt.-nek fizetett vízdíjak is a Tettyéhez folynak be.

A közgyűlés döntését követően Szabó Iván sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Tettye a CIB-től a követelés felvásárlására felvett 770 millió forint hitelt, valamint nyitott a banknál egy 500 milliós folyószámlahitel-keretet. A CIB azért adott hitelt a Tettyének, mert a céget a rábízott vízszolgáltatás és a befolyó vízdíj hitelképessé teszi. A vízmű éppen azért veszítette el hitelképességét, mert a város megvonta tőle a szolgáltatás jogát. A Tettye hitelére viszont a város adja a garanciát.

A Tettye követelésvásárlását és azt ezt fedező hitelt a városi közgyűlés kisebbségben lévő MSZP-frakciója nem támogatta. Tóth Bertalan frakcióvezető azt mondta: a 770 milliós hitelért kétmilliárd értékű ingatlan vagyont ajánl fel a közgyűlés a CIB-nek, és ezt a szocialisták túlzott kockázatvállalásnak látják.

Csorba Zoltán, a Suez magyarországi vezetője nem kívánt reagálni arra a hírre, hogy a Tettye megvette a vízmű CIB-bel szemben fennálló adósságát. A Suez azt vizsgálja, hogy jogszerű-e a lépés. A CIB Bank illetékese a banki titokra hivatkozva nem kívánt válaszolni lapunk kérdésére.

A csütörtöki sajtótájékoztatón Szabó Iván bejelentette: a Tettye Forrásház Zrt. 322 dolgozója pert indított korábbi munkáltatójuk, a Pécsi Vízmű Zrt. ellen, mivel mindeddig nem fizette ki szeptemberi bérüket. Minderről megkérdeztük Máté Zoltánt, a dolgozók üzemi szakszervezetének vezetőjét, ám ő azt a meglepő választ adta, hogy nem tud a perindításról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.