Andor Lászlót jelöli uniós biztosnak a kormányfő
Andor Lászlót jelöli uniós biztosnak Bajnai Gordon - ezt maga a kormányfő jelentette be tegnap. "Andor László szakmai rátermettségéhez és emberi tisztességéhez nem férhet kétség", mondta. Döntéséről már tájékoztatta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét. Elmondta, hogy három szempontot mérlegelt: a jelölt felkészültségét, nemzetközi tapasztalatát és az általa vallott értékeket.
- Fontosnak tartottam - ahogy az MSZP is -, hogy a magyar baloldalhoz köthető személy legyen az uniós biztos - mondta Bajnai, aki szerint Andor elismert szociáldemokrataként "ennek a kívánalomnak is megfelel". Arról, hogy Andor milyen portfóliót kaphat, Bajnai nem kívánt nyilatkozni, mondván, ez már Barroso jogköre. Brüsszeli forrásokból lapunk úgy tudja: a regionális biztosi posztra van leginkább esélyünk, erről Bajnai és Barroso korábban állítólag már egyeztetett is.
Andor László nagy felelősségnek nevezte jelöltségét. Kiemelte, hogy munkájából mindenképpen magyar sikernek kell születnie, ez pedig csak akkor lehetséges, ha a lényeggel, azaz a gazdasági válsággal foglalkozik. Számára most felkészülési időszak kezdődik, amelynek során konzultál hazai és brüszszeli szakértőkkel, a magyar pártokkal és EP-képviselőkkel.
A MSZP korábban egy ötfős rangsort ajánlott a miniszterelnök figyelmébe, amelyen Veres János volt pénzügyminiszter vezetett, mögötte Herczog Edit EP-képviselő, Andor László, Kovács László jelenlegi EU-biztos és Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár szerepelt. Voltak pillanatok, amikor Kovács tűnt befutónak, majd akadtak olyanok is, amikor Veres János, aki korábban lapunknak azt mondta: "az MSZP rangsort állított fel, vagyis a rangsor vezetőjét, engem javasolt. Minden olyan értelmezés, ami azt mondja, hogy mást is választhat a kormányfő, félrevezető és nem az elnökség döntési szándékával megegyező". Már korábban sejteni lehetett, hogy Veres inkább egy EBRD-posztot kaphat. Veresnek egyébként a kormányfőcsere idején már megígérték az EBRD igazgatósági helyét, amelyet jelenleg Andor tölt be. Ezt végül elvetették, mivel ebből a pozícióból egy új kormány visszahívhatja a delegáltat. Az EBRD-alelnöki poszt viszont nem függ a kormánytól.
Bajnai ezzel kapcsolatban tegnap annyit mondott: fontos pozícióra kívánja jelölni a volt minisztert. A posztot csak akkor nevezi meg, "ha a pozíció elfoglalásának lehetősége megnyílik". Kovács László teljesítményéről is elismerően nyilatkozott a kormányfő, és jelezte: bízik benne, hogy együtt tudnak majd működni. Azt egyelőre nem tudni, Kovács milyen jövőt szán magának, mindenesetre tény, hogy az MSZP-ből sokan kapacitálják, hogy ismét aktivizálja magát a pártban.
Az EBRD közleményt adott ki Andor László jelölésével kapcsolatban - írta londoni tudósítónk. Ebben a bank elnöke, Thomas Mirow "melegen üdvözli", hogy Bajnai Andort javasolta magyar biztosnak.
Független szakember, erős baloldali kötődéssel
Andor László a Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetemen szerzett diplomát 1989-ben, később a Manchesteri Egyetemen MA fokozatot. 1995 óta a közgazdaság-tudomány kandidátusa. 1991 óta tanít a Budapesti Közgazdaság-tudományi (ma Corvinus) Egyetemen, 2000 óta a Gazdaságpolitika tanszék docense. 1997-98-ban az Egyesült Államokban, a Rutgers Egyetemen tanított Fulbright-professzorként. Az EBRD igazgatótanácsának 2005 óta tagja, delegálásáról még Gyurcsány Ferenc miniszterelnök döntött. Andor tagja volt korábban Gyurcsány gazdaságpolitikai tanácsadó tetületének is. A szakember erősen kötődik a baloldalhoz, korábban alelnöke volt az MSZP közgazdasági tagozatának, s főszerkesztette az Eszmélet című baloldali folyóiratot.
Fogadtatás
Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanszékvezetője: "Miután Andor László egyszerre barátom és kollégám, nem számítok pártatlannak az ügyben. Öröm, hogy Andort ilyen komoly pozícióra jelölik."
Valki László nemzetközi jogász: "Örülök a döntésnek. Korábban egy közös kutatásban is részt vettem Andor Lászlóval, ennek eredménye egy kötetben is megjelent. Nagyon pozitív benyomást tett ránk már ekkor is a tájékozottsága, kutatásainak alapossága és az, hogy napjaink eseményeivel is mennyire tisztában van."
Kupa Mihály volt pénzügyminiszter: "Régről ismerem Andort, mindig kedveltem a fanyar közgazdasági humorát. Andor jó képességű, kitűnően beszél nyelveket, és az EBRD-ben is jól szerepelt. Sokan párthűnek tartják és tanácsadói szerepét negatív színben tüntetik fel, pedig Andor egyértelműen politikamentes szakember. Jó választás."
Tabajdi Csaba MSZP-s EP-képviselő: "Andor Lászlónak alaposan fel kell készülnie, ha ismeretlen jelöltként meg akarja kapni az Európai Parlament többségi támogatását."
Göncz Kinga MSZP-s EP-képviselő: "Andor kiváló jelölt, Magyarország az ő jelölésével várhatóan fontos portfóliót kap, számíthat a támogatásomra."
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese: "Az egész magyar demokratikus átmenet semmibe vételét és elárulását jelenti, hogy a kormány egy kommunista bankárt küld az uniós biztosi pozícióba."
Szájer József fideszes EP-képviselő: "Az európai politikai kultúrába az illett volna, ha a kormány kikéri a véleményünket, hiszen várhatóan a Fidesz alakíthat kormányt jövőre."