Újabb botrány a bíróságon
"Vérbíró, vérbíró!" Ezt skandálták tegnap Budaházy György hívei a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, amikor a bíró a tárgyalás berekesztése után a folyosón álló rendőrök sorfala mögött elhagyta a termet. Egyetlen egyenruhás sem intézkedett, bár tény, leginkább a bírónő védelmével voltak elfoglalva. Az emberölés előkészülete és terrorcselekmény miatt előzetes letartóztatásban lévő Budaházyt - akit géppisztolyos kommandósok kísértek - ezúttal a Szabadság téri szovjet emlékmű megrongálásával vádolják. A kár nyolc-kilencmillió forintra tehető.
A hallgatóság már a tárgyaláson is hangoskodott, ám többé-kevésbé sikerült fenntartani a rendet. A vádlottak ügyvédjei viszont olyannyira elégedetlenek voltak a tárgyalásvezetés módjával, hogy a vádlotti és a védői jogaik korlátozása miatt elfogultságot jelentettek be a bíróval szemben. Azt kifogásolták, hogy a bírónő megtiltotta egyes kérdések feltevését, és akadályozta az ügyvédek munkáját. A hangulatot jellemzi, hogy Gaudi Nagy Tamást egy az emlékműről levert vörös csillagra vonatkozó megjegyzése és az azt követő vita miatt kétszázezer forint rendbírsággal sújtották.
Gaudi Nagy a tárgyalás után kijelentette: a hallgatóság nyilván a bíró elfogultságára utaló jelek miatt fejezte ki nemtetszését. Egyébként, ha a kizárásra vonatkozó indítványnak a bíróság elnöke helyt ad, új bírót kell kijelölni, és akkor az egész eljárást megismétlik.
Egyes ügyekben igen nagy valószínűséggel előre látható, hogy a tárgyaláson botrányos jelenetekre lehet számítani. A bíróság épp ezért most is egyeztetett a rendőrséggel, és a rendbontás megakadályozása érdekében nagyszámú egyenruhást vezényeltek a helyszínre. Úgy tudjuk, a megállapodás úgy szólt, hogy a bíró jelzi, ha rendőri beavatkozást lát indokoltnak. Ezt azonban nem kérte. Amikor a hallgatóság a bírót kezdte szidalmazni, ő a tárgyalást már befejezte, és olyankor már - ezt most a Fővárosi Bíróság közleményéből idézzük - "semmilyen eljárási intézkedést nem tehet" - olvasható a közleményben. Az FB álláspontja, hogy "az intézkedések megtételére az egyébként nagy létszámban jelen lévő rendőrök lettek volna jogosultak. Az intézkedések elmaradásának okáról a bíróságnak nincsen tudomása".
Tafferner Éva, a BRFK szóvivője csak annyit közölt: a rendőrség garázdaság miatt ismeretlen tettesek ellen nyomozást rendelt el. Nem kizárt, hogy az ügyészség a bírót ért atrocitások okán ugyancsak eljárást kezdeményez.
A tegnapi események is azt mutatják, hogy a rend fenntartása a bíróságokon máig megoldatlan kérdés. Ha tökéletes megoldást nem is, de a rendbontás esélyét csökkentené, ha a parlament elfogadta volna a bírósági szervezeti törvény tavaly kezdeményezett módosítását, amely szerint a kiemelt kockázatú ügyekben a rendért egyértelműen a bíróság elnöke felelt volna. Vagyis: gondoskodik a megfelelő tárgyalóteremről, a kellő létszámú biztonsági emberről, és értesíti a rendőrséget. Emellett bizonyos személyek belépését megtilthatta volna, vagy dönthetett volna úgy, hogy a nyilvános tárgyalást kizárólag zárt láncú televíziós hálózaton keresztül lehessen figyelemmel kísérni. Az ellenzék a kormány javaslatát elutasította, így nem volt meg a törvénymódosításhoz szükséges kétharmados többség.