Lucza Béla gyertyát gyújt azért is, aki ki akarta végezni

A merénylőjéért is gyertyát gyújt a forradalom leverésének évfordulóján Lucza Béla, a Corvin köz egyik harcosa. 1956-ban falhoz állították kivégzésre, lőttek is rá, de túlélte. Megvakult. Azt mondja, hogy semmit nem bánt meg.

Nem hősködni akartunk, egyszerűen úgy éreztük, hogy bűnt követünk el, ha nem cselekszünk, ha nem veszünk részt a forradalomban - mondja Lucza Béla, aki a Corvin közben harcolt. A most 73 éves férfit 1956 novemberében egy szovjet katona a falhoz állította, és három lövéssel ki akarta végezni. Lucza Béla a csodával határos módon túlélte a lövéseket, megvakult ugyan, de felépült.

Ma is tisztán emlékszik a történtekre. Azt mondja, hogy akkor lett belőle forradalmár, amikor a rádió épületénél meglátta az első holttestet. November 6-án a Napfény utca sarkán lévő épület földszinti lakásából védekezett, de miután a lőszere elfogyott, a szovjet katonák rátörtek a lakásra. Megverték, majd a falhoz állították.

- Amikor magamhoz tértem, azt hittem, hogy ez már a másvilág. Pontosan tudtam, hogy fejbe lőttek, nem hittem, hogy túléltem - meséli.

Hat hetet töltött kórházban, majd egy évet a vakok intézetében. Innen azonban mennie kellett, mert nyomára akadt az ÁVO. Egy ideig egy szenespincében lakott, a környéken élők adtak neki enni. Majd munkát kapott, lakatossegéd lett. Súlyos sérülései ellenére később sem sikerült leszázalékoltatnia magát, végig kellett dolgoznia az életét, volt kefekötő és telefonközpontos is. A munka mellett tanult is: vakon tette le az érettségit, és felvételizett a jogi egyetemre is, de '56-os múltja miatt nem vették fel. Most is Budapesten él egy tizenöt emeletes toronyházban. 2002-ben Nagy Imre Érdemrendet kapott hősiességéért.

Lucza Béla ma - a forradalom leverésének 53. évfordulóján - a Hősök terén emlékezik többek közt Sólyom László köztársasági elnök társaságában. Bármilyen meglepő, nemcsak kivégzett harcostársaiért gyújt gyertyát, hanem azokért a szovjet katonákért is, akik ellen harcolt. Sőt, azért a férfiért is, aki ki akarta végezni. Az arcára ma is emlékszik. - A megbékélés híve vagyok, nincs értelme gyűlölködni - mondja. Aztán hozzáteszi: csak amiatt szomorú, mert úgy érzi, hogy nem sok valósult meg abból, amiért annak idején harcoltak. - Egy szabadabb és igazságosabb világot szerettünk volna, ez sajnos még nem teljesen az - teszi hozzá.

Ami az elmúlt évek október huszonharmadikáit illeti, Lucza Béla szerint felháborító, ami emlékezés helyett az utcákon zajlott. Szerinte nem értették meg a forradalmat azok, akik randalírozásra használták föl az évfordulót.

A vakon és betegen végigélt évek ellenére azt mondja, hogy nem bánt meg semmit abból, amit 1956-ban tett. - Büszke vagyok arra, hogy részt vettem a harcokban, megtenném újra, ugyanúgy. Talán csak azt a fürdőszobát hagynám el egy kicsivel előbb, ahol rám találtak az orosz katonák - teszi hozzá.

1956-ban fejbe lőtték
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.