14 óra gombnyomogatás a parlamentben
Tizennégy órán át szavaznak ma a költségvetésről a képviselők a parlamentben, a határozatképességet már reggel biztosítania kell a pártoknak. A maratonira tervezett szavazáson határozzák meg a költségvetési hiány mértékét, a keretszámokat. Ha ez megvan, már csak a tárcákon és a fejezeteken belül lehet átcsoportosítani - ezeket néhány hét múlva véglegesítik, a költségvetés zárószavazása a hónap végén esedékes.
Tegnap a büdzsét megalapozó módosítókról döntöttek. Ezek elsősorban technikai jellegű javítások, illetve koherenciazavart módosító indítványok voltak - csak a kormány 34 hasonlót nyújtott be egy csomagban. A csomag 41 törvényt módosít, megteremti például a családi napközi és a családi gyermekfelügyelet (bölcsőde-óvoda) intézményét. A családi napköziben legfeljebb öt, a gyermekfelügyelet keretében pedig három gyermek gondozható. A sorban volt olyan módosító csomag, amelyet a szocialisták mellett a Fideszből csak Orbán Viktor és Balsai István támogatott - valószínűleg véletlenül. A módosítások következményeként addig nem adható állami támogatás önkormányzatnak és más költségvetési szervnek, amíg az nem teszi közzé a vezetők javadalmazását. Differenciálódik a pályakezdő fiatalok foglalkoztatási kedvezménye, egyszerűsödik a műszaki vizsga.
Szavazott volna az Országgyűlés a lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami készfizető kezességről szóló törvény módosításáról is, a Fidesz azonban nem szavazta meg a sürgősségi tárgyalását. Ezt Mádi László fideszes képviselő jelentette be a napirend elfogadása előtt, arra hivatkozva, hogy az eredeti - és már megtárgyalt - javaslatot annyi módosítóval formálták, hogy az már nem is hasonlít az eredetihez.
Az interpellációk során a H1N1 vírus volt az egyik fő téma. Mikola István, a Fidesz-kormány egykori egészségügyi minisztere zavarkeltéssel vádolta a szocialistákat - miután napirend előtt ugyanezt tette a Fidesszel a kormánypárti Schvarcz Tibor. Székely Tamás szakminiszter megállapította: abban egyetértenek, hogy az oltóanyag jó és fontos, majd lapunk hétfői számából idézte azon fideszes politikusok nyilatkozatait (Navracsics Tibor, Pelczné Gál Ildikó, Szijjártó Péter), akik vállaltan nem oltatják be magukat. Kupper András (Fidesz) is az influenzáról kérdezett: kifogásolta a kormányzati kommunikációt. Székely erre megjegyezte: félmillió szórólapot osztottak szét, a háziorvosoknak továbbképzéseket tartottak. Az ellenzékiek egyik választ sem fogadták el, a parlament többsége viszont igen.
Megszavazták a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közti forrásmegosztásról szóló törvény egyes módosításait. A zárószavazás később lesz. A javaslat rendezi a központi hozzájárulás fogalmát, kiegészíti azt a gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatokra jutó normatív hozzájárulásokkal, és pontosítja a normatív részesedési arány meghatározását, mivel a bázisévet megelőző év nem lehet viszonyítási alap a forrásmegosztási számításokban.
Döntöttek a polgári törvénykönyv egyes módosításairól is. Erre azután volt szükség, hogy Sólyom László köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte a szeptember végén már egyszer elfogadott csomagot. A módosítókban átvezették az államfő bizonyos javaslatait.
A szavazásig sem jutott el viszont az SZDSZ javaslata a Sláger és Danubius Rádiók frekvenciavesztését kivizsgáló bizottság felállításáról, annak sürgősséggel való tárgyalását ugyanis egyik nagy párt sem támogatta. Gusztos Péter liberális frakcióvezető-helyettes a Népszabadságnak azt mondta: a jövő héten újra megpróbálják napirendre vetetni a javaslatot.