Az oltásellenesség nem magyar sajátosság
- Megfájdult már a feje az új influenza elleni oltáskampány kudarca miatt?
- Nem vagyok fejfájós, de a guta üt meg attól a sok hülyeségtől, ami ez ügyben - legtöbbször minden szakmai tényt meghazudtolva, áltudományos magyarázatok mögé bújtatva - elhangzik.
- Érez felelősséget a mára kialakult oltásellenesség miatt?
- Az "antivakcinációs kampány" eredményes, de Magyarországon senkinek sincs oka önvádra: az oltásellenesség nem magyar sajátosság, egész Európában jelen van. Azért feltenném a kérdést: ha tavaly vagy tavalyelőtt a szezonális influenza-vakcinával senkinek nem volt problémája, most, amikor lényegében ugyanolyan vakcinával oltunk, mi vele a baj? Érdemes elgondolkozni azon is, hogy mi okozza a háziorvosi szakma ellenállását, valóban szakmai aggályok állnak-e a jelenség mögött.
- Szerintük a kampányból kimaradt az orvosi érdekeltség.
- Ha arra céloznak, hogy ezúttal nem járták őket végig az orvos látogatók, mint más gyógyszerek esetében, az igaz. Hivatkozni sok mindenre lehet, de a valóságban mintha inkább pszichológiai játszmát játszanánk a háziorvosok egy szűk csoportjával.
- Szűk csoporttal?
- Azt, hogy hányan oltanak, hányan nem, nem tudom. A minap megjelent egy közvélemény-kutatás, amely szerint a lakosság 3 százaléka már megkapta az oltást.
- Mekkora átoltási aránnyal lehetne hatékonyan csökkenteni egy országos járvány kockázatait?
- Hatvan százalék az optimális.
- Mi indokolja azt a huszonkétszeres árkülönbséget, amennyiért az ÁNTSZ oltóközpontja szúr, és amennyit a házorvos kap az oltás beadásáért?
- Nem összemérhető, hogy az oltóközpont egy külföldre utazót mennyiért olt, azzal, hogy a háziorvos a járványügyi kötelezettségének eleget téve mennyiért adja be a vakcinát.
- Miért nem tisztázza az állam azt a híresztelést, hogy egy titokzatos, ismeretlen tulajdonosi hátterű cég gyártja a vakcinát?
- A Kőbányai Gyógyszergyár tulajdonosi háttere kit érdekel?
- A Kőbányai Gyógyszergyár tulajdonosainak adatai könnyen tisztázhatók, de az Omninvestről nem lehet ugyanezt elmondani.
- Soha nem kérdeztem, hogy a kávét, amit iszom, milyen tulajdonosi háttérrel készítették. Csak az érdekel, milyen a kávé. Ez a vakcina jó, a gyártója tizenhat éve szállít oltóanyagot kiváló minőségben, pontosan.
- Rendben, de ha ez az akadálya, hogy a lakosság bizalmát az állam elnyerje, akkor miért ne lehetne megosztani ezt az információt?
- Nem ismerem a cég tulajdonosi hátterét, de ez nem is a tiszti főorvos dolga, mert az ÁNTSZ-nek nincs szerződéses kapcsolata velük.
- Épp ön mondta, hogy e cég ezt az oltóanyagot szinte hadiüzemként állítja elő, nemzetbiztonsági felügyelet alatt. Ha ez így van, akkor még nehezebb indokolni az információs űrt, hiszen aligha van még egy ország, amely egy ilyen feladatot egy offshore konstrukcióban működő, ellenőrizhetetlen hátterű cégre bíz.
- Hogy ellenőrizhetetlen vagy sem, azt a Nemzetbiztonsági Hivataltól kell megkérdezni. Ha a gyártó a Nemzetbiztonsági Hivatalnak jó, akkor nekem nincs okom megkérdőjelezni a megbízhatóságát.
- Miért nem állít fel az ÁNTSZ oltóközpontokat?
- Magyarországon az a tradíció, hogy a háziorvosok oltanak.
- Most azonban nemigen oltanak.
- Mindenkit beoltanak, aki odamegy, és kéri. Van olyan háziorvos, aki már négyszáz vagy ennél több betegét is beoltotta. Van, aki csak negyvenet. Biztosan van olyan is, aki egyet sem. Azok, akik megtagadják az oltás beadását, nem teljesítik azt, amire az orvosi esküjük kötelezi őket, és nem látják el a közegészségügyi feladatukat.
- Kezdeményez eljárást azon háziorvosok ellen, akik áthárítják a betegekre az oltási felelősséget?
- Ha megfelelően dokumentált bejelentést kapok, akkor eljárok.
- A vita során derült ki, hogy a terheseken nem tesztelték az oltóanyagot.
- Ez sem pontosan így van. A terheseken nem vizsgálnak gyógyszereket, de vannak esetek, amikor nekik is gyógyszereket kell szedni. Erről sok adat van. Arról is, hogy a terheseket miért kell védőoltásban részesíteni. Arról is, hogy míg az oltás számukra kis kockázat, az új influenza viszont életveszélyes lehet. Tudjuk, hogy az oltással védhetnénk a terheseket, de nem oltunk, mert van egy kis kockázata. Ez abszurd.
- Mint ahogy az is, ami alapján a várandósnak döntenie kell: az egyik orvos ezt mondja, a másik az ellenkezőjét. ť
ť - Csak azért tudok felelősséget vállalni, amit én mondtam. Járvány lesz, a megbetegedések súlyos szövődményekkel járhatnak, és az oltás hatékonyan csökkentheti a kockázatokat, különösen a kiemelt kockázati csoportba tartozó terheseknél. Nem tudom, hogy ez a józan megközelítés miért nem elég meggyőző. Még most is érdemes végiggondolni: biztos, hogy butaságot csinál, aki arra vár, hogy hazai adatok legyenek arról, mit okozott a járvány.
- Sokan inkább arra lennének kíváncsiak, hogy az oltóanyag milyen mellékhatásokat vált ki.
- Jómagam lassan már két hete megkaptam az oltást. Túléltem. A közvetlen munkatársam három hónapja, és még ő is él.
- Mit gondol, mivel tudna érvelni az "oltásszkeptikusok" klubjában?
- Azokkal az adatokkal, amelyeket április óta gyűjtünk. Azzal például, hogy a világ különböző országaiban mit okozott, hányan haltak meg ebben a betegségben. A betegség milliókat érint majd, és egy olyan vírusról nem venni tudomást, amely négy hét alatt az ország lakosságának negyven százalékát egyidejűleg betegítheti meg, aggasztó felelőtlenség.
- A csepeli iskolai megbetegedéseket valóban H1N1 vírus okozta? Ha az volt, miért nem lett belőle nagyobb kiterjedésű járvány?
- Bár ez a vírus száraz időben is fertőz, de a virulencia megsokszorozódásához hűvös, nedves időjárás is kell. Okunk van föltételezni, hogy súlyos járvány következhet be, az pedig önmagában is nagyon aggasztó, hogy nyáron is fertőzött a kórokozó. Amerikában például már minden ötödik gyerek beteg, Angliában, ahol kicsit párásabb az idő, mint nálunk, kilencvennél többen vannak nagyon súlyos állapotban, intenzív osztályon, köztük huszonhat 16 éven aluli.
- A nyáron azt jósolták, szeptemberre itt az országos járvány.
- Ezek jóslások voltak. Már tudjuk, hogy ilyen meleg, napos szeptember évtizedek óta nem volt, s ez szerencse, mert több idő volt az oltási kampányra.
- Mire használták ki a haladékot?
- Nincs sok választás: csak arra tudjuk használni, hogy minél több ember megszerezze az oltással járó védettséget. Természetesen a járvány kitörése után is fogunk oltani, de az már inkább csak egyéni és nem közösségi védelmet jelenthet.
- Mikor és kinek a döntése alapján lehet az itthon esetleg megmaradt vakcinát külföldön értékesíteni?
- Majd ha eljutunk odáig, elgondolkozunk rajta. Egyelőre azt reméljük, meg tudjuk védeni a veszélyeztetetteket, mert olyan sok ember kéri majd az oltást, hogy nem is lesz járvány Magyarországon. Egyelőre ez a cél.
- Van az oltóanyagban higany?
- Van. Ez nem minőségi kritérium. A higany thiomerzál formájában van benne. Ez vízben oldódó, veszélytelen vegyület, kiürül a szervezetből. Ez az anyag az EU-ban forgalmazott, több H1N1-vakcinában is benne van, mert szükséges ahhoz, hogy az oltóanyag megfelelően stabil és hatékony legyen.
- És ólom van benne?
- Nincs.