Jó vízre váró békési települések

Több mint fél tucat Békés megyei település nem írta alá a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program helyi társulásáról szóló, a közép-békési térség 42 települése számára megalkotott nyilatkozatát. Ezzel tovább csúszhat a beruházás megvalósítása.

Magyarország az európai uniós csatlakozási tárgyalások idején, egy 2001-es kormányrendeletben a brüsszeli határértékekhez igazította a hazai vízminőségről szóló jogszabályát. Ez azt is jelentette, hogy az addig érvényes 50 mikrogramm/literről az ötödére, 10 mikrogramm/literre csökkentik a víz arzéntartalmát. A 2003 decemberében, Koppenhágában aláírt csatlakozási alapdokumentumban hazánk vállalta, hogy 2009-re teljesítjük az uniós előírásokat. Azt már évek óta lehet tudni, hogy Magyarország ezt a vállalását 2009-re nem tudja teljesíteni, ezt időközben Brüsszel is tudomásul vette.

Az ivóvízminőség-javító program a Dél- és Észak-Alföldön, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és a Dél-Dunántúlon csaknem 2,5 millió embert érint - több százmilliárd forintos beruházási költséggel. A Dél-Alföldön például 217, ebből Békésben 63 település tartozik az érintettek közé. De félő, hogy a 42 települést magába foglaló közép-békési projekt megvalósítása csúszhat.

A program továbbra is fontos, de azzal nem értünk egyet, hogy a települések között eddig meglévő, és a költségekben is megmutatkozó szolidaritási elvet felrúgják. Nem fogadjuk el, hogy az eddigi lakosságarányos elv helyett az érdekarányos elv érvényesüljön - mondta Várkonyi Imre füzesgyarmati polgármester. Erre hivatkozva a megadott, október 15-i határidőig Szeghalom, Füzesgyarmat, Körösladány, Bucsa, Kertészsziget és Ecsegfalva, valamint Körösújfalu és Lökösháza nem írta alá a programmal kapcsolatos térségi társulási nyilatkozatot.

A füzesgyarmati polgármester megjegyezte: részletes műszaki tervek hiányában egyelőre azt sem tudják, hogy mekkora önrészt kellene vállalnia a településeknek. Mint fogalmazott, testületi felhatalmazás nélkül, felelős vezetőként így nem szabad a térségi társulási szerződést aláírni.

Király Zoltán - aki a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökségnél (DARFÜ) az ivóvízminőség-javító projekt megbízott vezetője - elismerte, hogy a program egy korábbi szakaszában jobban érvényesült a települések közötti, és a beruházási költségekre vonatkozó szolidaritási elv. Király Zoltán hangsúlyozta: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a projekttel kapcsolatban szigorú határidőkkel dolgozik, így minél előbb kompromisszum kialakítására van szükség a 42 közép-békési település között. Ugyanis települési egyetértés nélkül nincs térségi társulás, e nélkül pedig nincs a mindenki által szorgalmazott beruházás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.