Botrányos felújítás: Eltűnt az anyag a színház falaiból
Csődbűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz a székesfehérvári önkormányzat, miután a város szerint az idén nyáron nem véletlenül menekült felszámolási eljárásba a székesfehérvári színház 2005-ös átfogó rekonstrukcióját végző kivitelező cég, a Baucont Zrt. Bóka Viktor, Székesfehérvár jegyzője szerint mindenképpen gyanús, hogy a Baucont felszámolásának megindítására épp akkor került sor, amikor kiderült, hogy a fehérvári önkormányzat több százmillió forintos kárigénnyel kíván fellépni a társasággal szemben.
Az ügy a Vörösmarty Színház négy évvel ezelőtti felújításához kapcsolódik. A rekonstrukció - amelyhez 3,5 milliárd forint állami támogatást kapott az intézményt fenntartó város - 4,6 milliárd forintba került, ebből 3,8 milliárd forintot fizettek ki a kivitelezést végző Baucont Zrt.-nek, a fennmaradó összegből fedezték az egyéb költségeket.
Az elmúlt három évben a legtöbben sikeres beruházásnak tekintették a színház-rekonstrukciót. Mivel az idén lejár a kivitelezésre szóló garancia, az elvégzendő munkák felmérésére az önkormányzat megbízott egy külső szakértő céget. A cég felszámolásáról szóló hírt gyanúsnak találó jegyző kezdeményezésére később megrendelték a beruházás teljes átvilágítását.
Az eredmény mindenkit megdöbbentett: a külső szakértő által lefolytatott vizsgálat azt állapította meg, hogy szinte semmi sem úgy valósult meg a rekonstrukció során, ahogy az az eredeti tervekben szerepelt, és a város a kifizetett 4,6 milliárd forintnál jóval kevesebb értékű munkát kapott. Arról, hogy pontosan mekkora öszszegről van szó, a szakértő decemberre ígért tájékoztatást.
- Ki kell derítenünk, mi történt - mondta Bóka Viktor. - Egyelőre annyit tudunk, hogy a munkálatok során számos ponton tértek el a kiviteli tervektől: több dolog egyáltalán nem került beépítésre, vagy az előírtnál gyengébb minőségű anyagot használtak fel. A nézőtérnek gyakorlatilag nincs szellőzése, már most javításra szorul a légkezelő rendszer, az irodaépületből hiányzik a klíma, pedig a beépített nyílászárókat a légkondicionáláshoz választották ki, rossz a szigetelés, amelynek következtében alulról ázik az épület, szétfagytak a márványlépcsők, repedezik és mállik a külső vakolat. A szakértők becslése szerint csak a garanciális javítások értéke eléri a 440 millió forintot.
A pénzt azonban nehéz lesz behajtani, ugyanis a kivitelezést végző Baucont Zrt. felszámolójától, a Hunyadi Zrt.-től kapott tájékoztatás szerint a társaság vagyona erre nem ad fedezetet. De ha lenne is értékelhető vagyona a bedőlt Baucont-nak, a felszámoló egyelőre nem ismeri el az önkormányzat követelését. Hajdú Ágnes, a Hunyadi Zrt. vezérigazgatója azt közölte: ezt csak egy független szakértői véleményre alapozott jogerős bírósági ítélet alapján tehetnék meg.
Széphelyi Emil, a Vörösmarty Színház műszaki-gazdasági tanácsadója szerint csak a teátrum üzemeltetéséhez legszükségesebb munkák is 18 millió forintba kerülnek, de ezekre a várostól csak ötmillió forintot kaptak.
Bár a fehérvári önkormányzat a beruházás teljes lebonyolítását egy külső cégre bízta, az ügynek nyilvánvalóan lesznek helyi politikai következményei. Ezt jelzi, hogy Warvasovszky Tihamér szocialista polgármester egyelőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Ugyanakkor a közgyűlés egy belső vizsgálatot is indított a botrány miatt, amelyben a városatyák felelőssége is terítékre kerülhet. Annak idején ugyanis az önkormányzat létrehozott egy, a beruházást figyelemmel kísérő munkacsoportot, amelyben valamennyi párt képviselői helyet kaptak. Így most megvizsgálják, hogy ennek a testületnek a tagjai miért nem érzékeltek semmit az építkezés körüli problémákból.
A cégbírósági rendszerben a Baucont Zrt. részvénytulajdonosainak adatai csak 2005-ig követhetők (2005 decemberében adták át a színházat), akkor a budapesti Szecső Attila Csaba többségi tulajdonában volt a társaság. Székhelye tíz éven át, 2007-ig volt Székesfehérváron, azóta Budapesten, illetve tavaly tavasztól Tatán van. Az idén júliusban került felszámolás alá.