Bodrogközi varrónők megpróbáltatásai

Élni csak kell valamiből - így summázta a körzetben élő varrónők sanyarú helyzetét az egyik bodrogközi kistelepülésen, Pácinban élő asszony. Kiszolgáltatott helyzetükre jellemző, hogy az elvégzett munkájuk után járó bérüket többször késve kapták meg. A térségi munkaügyi központ nem vizsgálja, hogy egy cégnek milyen a híre.

Léleknyomorítónak nevezte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Pácin polgármestere azt a folyamatot, ami az utóbbi években a helyi és környékbeli varrónőkkel történik. Barati Attila elmondása szerint az asszonyok rendszerint alig kapnak pénzt a munkájukért és általában azt is késve. Álláskeresési támogatásra nem jogosultak, mert könnyűipari dolgozót mindig keresnek a környéken és a betöltetlen, szabad helyekre kiközvetítik őket, bármilyen híre is legyen annak a munkahelynek. Elvégre élni csak kell valamiből - így summázta tömören sanyarú helyzetüket az érintett varrónők egyike.

Barati Attila érdeklődésünkre azt mondta: a varrónők kálváriája 2005-ben, a sátoraljaújhelyi központú Herukon Zrt. felszámolásával kezdődött. A dolgozók többsége ugyanis korábban a nagy cég bodrogközi üzemeiben dolgozott. Az épületeket a felszámolás után általában szintén varrodákat működtető vállalkozók szerezték meg. Az új tulajdonosok többsége azonban meg sem közelítette a valamikori ruhaipari cég fizetési korrektségét. 2007-ben például Pácinban már a helyi varroda előtt tüntettek a munkások - háromhavi elmaradt bérükért. A pénzhez csak az üzem felszámolása során jutottak hozzá az érintettek.

Ezt követően egy másik, az előzőnél jóval kisebb varroda kezdett működni a településen. Az ott dolgozó tíz-tizenöt munkavállaló először rendben megkapta járandóságait, aztán ismét jöttek a pénzügyi gondok, újra hónapokat kellett fizetés nélkül élniük a dolgozóknak. A polgármester szerint ez azért okoz sok családnak nagyon komoly megélhetési gondokat ezen a környéken, mert e térségben gyakran az asszonyok a családfenntartók, férfiaknak ugyanis alig akad munka. Ez utóbbiak számára szinte reménytelen az elhelyezkedés - s ez nem csak azokra vonatkozik, akik szakképzetlenek, a szakmával rendelkezőkre is hasonló sors vár.

A végül ismét elbocsátott emberek a munkaügyi központhoz fordultak. Onnan azonban egy újabb ruhaipari céghez közvetítették ki őket. A polgármester szerint a cég híre nem túl jó, a közelmúltban mintegy harmincan mondtak fel egyszerre az alacsony fizetés miatt. A pácini asszonyok most attól tartanak, hogy az újabb munkahelyen ismét át kell élniük a fizetés nélküli hónapok gyötrelmes kálváriáját. Így többen szívesebben vennék, ha megkaphatnák a munkaügyi központtól a néhány hónapig igénybe vehető, úgynevezett álláskeresési támogatást, és ez idő alatt megpróbálnak olyan munkát keresni, ahol biztosnak látszik, hogy meg is kapják a bérüket.

Mint megtudtuk, a bodrogközi varrónők félelmét elsősorban az táplálja, hogy a számukra kijelölt üzem volt dolgozói megaláztatásokról, hihetetlenül alacsony fizetésekről számoltak be nekik. Akadt olyan asszony, aki azt mondta: gyermeke diplomaosztójakor tízezer forint munkabért kapott. Az összeg láttán csak sírni tudott. A pácini varrónők közül többen úgy nyilatkoztak: inkább az álláskeresési támogatásról is lemondanak, de nem fogadják el a felajánlott munkahelyet.

Jurkó Gyula, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ Sátoraljaújhelyi Kirendeltségének vezetője érdeklődésünkre elmondta: munkatársaik teljesen jogszerűen jártak el, hiszen igény van varrónői munkára a térségben. Ilyenkor nem adhatnak méltányosságból álláskeresési támogatást, hiszen ez az elbocsátott asszonyok képzettségének megfelelő munkahely. A munkaügyi központ pedig nem vizsgálja, hogy egy cégnek milyen a híre.

Igény van a munkájukra, de nem fizetik meg a varrodai dolgozókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.