Magyarországon a jóság skót köve
Egy skót gyökerekkel bíró, de eredetileg kanadai születésű szobrász, Warren MacLeod fejében született meg a Sconestone ötlete, amely nevét a legendás skót koronázókőről kapta; igaz, formájában teljesen eltérő tőle. A gránitkövet ősi kelta, pikt korabeli szimbólumokkal látta el a művész. Célja, hogy a "jóság skót köveként" hirdesse az emberi jóság, méltóság és humanizmus szellemét szerte a világban.
A jótékonysági program keretén belül minden egyes kiválasztott "kőtartó" csak egy hétig tarthatja magánál a faragványt. Ez idő alatt arra kell törekednie, hogy minél több jó tettet hajtson végre, legyen az akár csak egy mosoly, vagy egy telefonhívás a rég nem látott nagyszülőknek.
A "kőtartás" ideje alatt fontos, hogy minél több embernek, ismerősnek, ismeretlennek tegye lehetővé, hogy megfoghassa, megnézhesse a szobrot - ezzel új emberi kapcsolatok épülnek, barátságok is szövődhetnek. A kő útját a "tartók" kötelesek végigdokumentálni a sconestone honlapján, de regisztrálhatnak a követ megérintő, azzal találkozó személyek is, közzétéve élményüket, tapasztalatukat.
A követ Scone városában indították útjára, az első hivatalos "kőtartó" (egy tiszteletes) a skót miniszterelnöktől, Alex Salmondtól vette át a szobrot. A Sconestone azóta megjárta az Egyesült Államok keleti partját, az egyik kőtartó a World Trade Center elleni merénylet nyomozásában részt vevő rendőrnő, Barbara Mahon volt, de átmeneti tulajdonosa volt egy New York-i hős tűzoltó, Bobby O'Neil is.
A hatodik kiválasztott a Népszabadság belpolitikai rovatának munkatársa, Szalay Tamás Lajos lett - köszönhetően a skót- magyar kulturális kapcsolatokért végzett munkájának. Kollégánk tegnap vette át hivatalosan is a Sconestone-t; a következő hét napban pedig elviszi azt többek között a Heim Pál Gyermekkórházba, az őrbotytyáni lómentő farmra, a skót kötődéssel bíró Mecseknádasdra, s a kő eljut a Parlamentbe is, ahol Katona Béla házelnök is megérinti majd.
A Sconestone a magyarországi hét nap után Erdélybe kerül, a dévai árva gyermekeket nevelő Böjte Csaba atyához, hogy onnan újabb hét nap után Szlovákiába utazzon, egy rákos gyermekeket segítő magyar alapítványhoz. A Népszabadság weboldalán (nol.hu) olvasóink szavazhatnak, hogy a kő magyarországi tartózkodásának ideje alatt a faragvány mely alapítvány vezetőjéhez kerüljön egy napra. Lapunk online kiadása napi rendszerességgel számol majd be a skót kő itthoni útjáról.