Az új influenza elleni oltás után meghalt egy szívbeteg asszony
Két nappal H1N1-es védőoltása után meghalt egy 64 éves miskolci nő. Az ÁNTSZ helyi intézete hatósági boncolást rendelt el. Az asszony krónikus, de nem súlyos szívbetegségben szenvedett. Egyelőre nem tudni, van-e összefüggés a beadott vakcina és a tragédia között. Az kizárható, hogy közvetlen, például allergiás hatás okozta az asszony halálát. Maga az oltóanyag viszont ilyen rövid idő alatt aligha okozhatott ilyen következményeket.
Az Országos Tisztiorvosi Hivatal megerősítette az információt, mint mondták: tudnak az esetről. Ők is hozzátették, hogy a hölgy krónikus szívbeteg volt. A tisztiorvosi szolgálat kötelessége minden esetben hatósági boncolást kérni, ha egy-egy védőoltást követő egy hónapon belül a beoltott életét veszti. Ezt meg is tették.
Németh Zsolt, az oltóanyagot gyártó Omninvest Kft. vezetője szerint amíg nincs bizonyítva ok-okozati összefüggés az oltás és a sajnálatos haláleset között, nem lehet a kettőt összefüggésbe hozni, így felelősségről sem beszélhetünk. Tudomása szerint még a világon sehol sem okozott a vakcina tragédiát. A cég azonban számol azzal, hogy a következő hónapokban beoltott több millió ember közül sok ezer meghal majd egyéb okok miatt, ez azonban nem jelenti azt, hogy ennek köze lenne az oltóanyaghoz.
Mint minden gyógyszer, a Fluval P is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek - ez szerepel az Országos Gyógyszerészeti Intézet honlapján az oltóanyaggal végzett tesztek lezárása után. A 18-60 éves felnőttek körében és a 60 éven felüli idősek körében általános tünetek az alkalmazás helyén fellépő reakciók, például a fájdalom, a bőrpír, duzzanat és beszűrődés; fáradtságérzet, rossz közérzet. Ritkábban jelentkezik fejfájás, ízületi fájdalom, verítékezés, izomfájdalom és láz. Súlyos mellékhatást nem tapasztaltak. Az oltóanyag elölt vírust tartalmaz, ezért az oltást követően a vakcinától nem alakulhat ki influenzafertőzés. Ha az oltást légúti betegség követi, ez csak véletlen egybeesés lehet, más kórokozó válthatja ki.
Bármilyen krónikus betegség esetén azonban nyomatékosan ajánlott az - egyébként is receptköteles - oltóanyag beadásáról konzultálni a háziorvossal, s csak ennek alapján lehet megalapozottan dönteni arról, nem jár-e bármilyen veszéllyel az oltás beadása.