A per lezárult, győztes nincs
Nem sértett jogszabályt Németh Árpád, Várpalota fideszes polgármestere, amikor tavaly nyáron utólag érvénytelenítette azt az önkormányzati pályázatot, amelyet Deák Istvánné, a város szocialista parlamenti képviselőjének cége nyert meg - ez derült a Veszprémi Városi Bíróság jogerős ítéletéből.
Az önkormányzati tulajdonban lévő, régóta üresen álló Béke étterem bérbeadására tavaly nyár elején írt ki pályázatot a város. A pályázatra hárman jelentkeztek, közülük két cég menet közben visszavonta az ajánlatát. Az egyedüliként talpon maradt Tehetségekért Kft. - amelynek ügyvezetője Deák Istvánné - kezeli a Tehetségekért Alapítvány ingatlan vagyonát, az alapítvány pedig egy magániskolát működtet. Ennek igazgatója szintén a szocialista politikus.
A Tehetségekért Kft. a benyújtott pályázatában bruttó 174 ezer forintos havi bérleti díjat ígért, továbbá magára vállalta a lerobbant étterem felújításának mintegy húszmillió forintos költségét is. Az ingatlanra a magániskola a cukrász-, a pincér- és a szakácstanulóinak szakképzési gyakorlóhelyeként tartott volna igényt.
A nyilvános árverésen ki is hirdették győztesnek a kft.-t, ám amikor Deák Istvánné bement a polgármesteri hivatalba a bérleti szerződés aláírására, megdöbbenésére közölték, hogy Németh Árpád utólag érvénytelenítette a pályázatot.
- Kisszerű lépés volt ez a polgármester részéről, aki nem tudta megemészteni, hogy a politikai riválisa győzhet az önkormányzat egyik pályázatán - állítja Deákné.
- A képviselő asszony téved, szó sincs politikai motívumról, kizárólag a jogszerűség megőrzése miatt kellett lépnem - mondja Németh Árpád. - Ellenőriztem a pályázati kiírást, és kiderült, a rendeletünkben előírtakhoz képest számos elem hiányzik belőle. Nem is tehettem mást, utólag érvénytelenítettem az eljárást.
A Tehetségekért Kft. a bírósághoz fordult, azt kérte, kötelezzék az önkormányzatot a bérleti szerződés aláírására, továbbá 250 ezer forint nem vagyoni kár megtérítésére, mivel a szerződéskötés elmaradása miatt sérült a kft. jó hírneve.
A bíróság elutasította a keresetet, s kimondta: egy pályázat megnyerése még nem hoz létre szerződést, ahhoz még önálló jogi aktus szükséges. A kft. jó hírnevének megsértését sem látta bizonyítottnak a bíróság, mivel a cég a Béke étterem bérbevételének meghiúsulása után hamar talált olyan ingatlanokat, amelyeket azóta szakképzési gyakorlóhelyként működtet.
Az elsőfokú ítélet ellen egyik fél sem fellebbezett, így az jogerőssé vált, pedig Deák Istvánné kérdésünkre azt mondta, nem ért egyet a döntés indoklásával.
- Az ítélet a szerződés hiányára hivatkozva utasította el a kérelmünket, miközben mi éppen a kontraktus megkötését kértük a bíróságtól - magyarázza a képviselő. - Ennek ellenére elálltunk a per folytatásától, hiszen az új ingatlanok megszerzésével időközben okafogyottá vált a keresetünk.
Deák Istvánné szerint az ügy komoly anyagi veszteséget okozott Várpalotának, mivel a Tehetségekért Kft. a gyakorlóhely kialakítására szánt pénzét - több tízmillió forintot - nem önkormányzati tulajdonú, ha-nem magánkézben lévő ingatlanok bérbevételére, megvásárlására és felújítására fordította.
Németh Árpád szerint legfeljebb annyi kára származott a városnak a hercehurcából, hogy a per jogerős lezárásáig nem hasznosíthatták a Béke éttermet, márpedig ezért Deákné cégét terheli a felelősség.
- Azért sem beszélhetünk komoly kárról, mivel időközben megváltozott a város szándéka az egykori Béke étteremmel kapcsolatban - mondja a polgármester. - A közelmúltban csaknem 600 millió forintos uniós támogatást nyertünk a városrész átfogó rehabilitációjára. A legújabb terveink szerint ennek keretében a volt étteremből egy közösségi teret alakítanánk ki, ahol a jövőben különböző helyi civil szervezetek kapnának helyet.